„DOBRA ZMIANA” W KINACH

„Dobra zmiana”, film Konrada Szołajskiego, już od 12 października zagości na ekranach kin w całej Polsce.

Jak wygląda życie Polaków w czasach w „dobrej zmiany”? Dokonujemy analizy przez obserwację dokumentalną. Bohaterki to kobiety, reprezentujące dwie strony politycznego podziału naszej kraju. Przyglądamy się ich codziennemu życiu i aktywności społecznej, żeby zrozumieć skąd biorą się różnice. Uważnie śledzimy przebieg procesu, w którym uczestniczą nasze protagonistki, poświęcając Polsce swój czas i energię. Łączy je patriotyzm, ale dla Marty ma on odcień narodowy i katolicki, dla Tity – europejski i liberalny.

Film jest ich intymnym portretem. Ale jednocześnie to społeczny dokument o dzisiejszej Polsce. Przez kilkanaście miesięcy towarzyszymy bohaterkom z naszą kamerą – zarówno w ich domach jak i podczas działań politycznych. Jesteśmy obecni wszędzie, na zamkniętym spotkaniu KOD-owców, jak i na pilnie strzeżonym mitingu aktywistów klubów Gazety Polskiej – z udziałem Antoniego Macierewicza i prezydenta Dudy. Próbujemy dostrzec, jak zmienia się ich życie, pod wpływem toczących się przemian. W jakim stopniu polityka wpływa na ich losy? Czy jeszcze możliwy jest kompromis, który przyniesie pokój i współpracę, czy też sytuacja zaostrzy się jeszcze bardziej - jak mówią pesymistyczne prognozy? Nie oceniamy naszych postaci, po prostu podążymy za nimi i próbujemy zrozumieć - jak to możliwe, że tak bardzo różnią się od siebie.

Dystrybutorem filmu jest CineEuropa. Od 12 października film będzie można zobaczyć w kinie Elektronik w Warszawie, kinie Mikro i Kijów.Centrum w Krakowie, kinie Światowid w Katowicach, Bajka w Lublinie i fenomen w Kielcach.

 

11 października film zagości na DKF "Zwierzyńczyk" w Zwierzyńcu, a w tym samym dniu w Katowicach w Światowidzie odbędzie się pokaz specjalny z udziałem twórców i bohaterek. Pokaz dokumentu odbędzie się też na festiwalu All About Freedom w Gdańsku.

Film pojawi się też w kinie Grażyna oraz Bariera w Lublinie, Stylowy w Zamościu oraz na DKF „Rewers” w Chełmie i „Rejs” w Ostrołęce.

 

„Dobra zmiana”
reżyseria: Konrad Szołajski
Koproducenci: TS Productions, Instytucja Filmowa Silesia Film, Onet
Współfinansowanie Kreatywna Europa - MEDIA
Polska 2018, 76'