"BEKSIŃSCY. ALBUM WIDEOFONICZNY" ONLINE

Już od 13 września film Marcina Borchardta "Beksińscy. Album wideofoniczny" będzie można oglądać online. Film pojawi się na kilku polskich platformach VOD.

„Album wideofoniczny” to dokument pokazujący pięćdziesiąt lat z życia wybitnego polskiego artysty. Historia jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem, niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany wyłącznie z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych i filmowych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz został z kolei oparty na bestselerowej biografii Magdaleny Grzebałowskiej „Beksińscy. Album podwójny”.

Od 13 września film będzie dostępny online: 

- w kinie internetowym cineman.pl

- w vod.pl 

- w katalogach VOD sieci kablowych: UPC, Vectra, Netia, TOYA

- w serwisie nc+GO

- a od 17 września – w Orange TV.

*

„Beksińscy. Album wideofoniczny” zdobywał nagrody na wielu festiwalach, m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku, gdzie miał swoją festiwalową premierę; Sopot Film Festival – Nagroda Publiczności; Festiwal Filmowy „Przeźrocza” – Nagroda „Otwarte Oko”; Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” – Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza; New York Festival – Srebrny Medal; Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (Chicago) – Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu. Film był również nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”
2018.

Należę do pokolenia, dla którego Beksińscy są ważni. (…) Istotne jest jednak, co innego. Tragedia Beksińskich to szalenie uniwersalna i ponadczasowa opowieść o skomplikowanej relacji ojca z synem. Dlatego zrobiłem ten film. (…) Najbardziej zaskakująca jest prozaiczna zwyczajność zapisów, które po nich pozostały. Ta metodyczna rejestracja rutyn codziennego życia rodziny pozwala w zdumiewający sposób uchwycić pewien obiektywny wymiar minionej rzeczywistości, ale w historii Beksińskich nic nie jest ani proste, ani oczywiste – mówił w jednym z wywiadów autor filmu.

Marcin Borchardt reżyser i scenarzysta, ale też filmoznawca. Jest autorem zarówno filmów dokumentalnych, jak i reklamowych, wideoklipów oraz programów telewizyjnych. Wśród zrealizowanych przez niego tytułów są, m.in. „Historie ponad granicami”, „Jerzy Skolimowski ogląda „Rysopis”, „Andrzej Wajda ogląda „Popiół i diament” czy „Kronika 32”. Wykłada ponadto estetykę krótkiego
filmu fabularnego w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Na Uniwersytecie Gdańskim natomiast kino awangardowe, eksperymentalne oraz współczesną dokumentalistykę. Wreszcie autor monografii „Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących”.

Wśród instytucji współfinansujących produkcję filmu “BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gdyński Fundusz Filmowy i Program 2 Telewizji Polskiej.