JUTRO RUSZA DRUGA SESJA DOC DEVELOPMENT
11 września, w Centrum Łowicka rusza druga sesja programu dla reżyserów-dokumentalistów DOC DEVELOPMENT, organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Uczestnicy programu skonsultują swoje projekty z Jackiem Bławutem, Małgorzatą Świderską, Anną Wydrą i Adamem Ślesickim. Kolejne sesje odbędą się w październiku, listopadzie i grudniu.
Wrześniowa sesja otwiera cykl czterech jesiennych spotkań DOC DEVELOPMENTu - programu przeznaczonego dla twórców filmów dokumentalnych, będących na wczesnym etapie. Pierwsza sesja odbyła się w czerwcu. Pod koniec programu odbędzie się pitching dla producentów zainteresowanych współpracą przy projektach uczestników oraz indywidualne spotkania z nimi. Uczestnicy DOC DEVELOPMENT otrzymują stypendia na pokrycie podstawowych kosztów dokumentacji. Efektem programu ma być też przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development.
Wrześniowa sesja skoncentruje się na konsultacjach projektów z Jackiem Bławutem, jednym z najlepszych polskich dokumentalistów. Stałymi tutorami programu są Lidia Duda i Bartek Konopka. Odbędą się też warsztaty dotyczące realizacji teaserów na wczesnym etapie preprodukcji – konsultacje z uczestnikami poprowadzi Małgorzata Świderska. Producentka Anna Wydra omówi zasady współpracy reżysera z producentem, materiały niezbędne do zdobywania finansowania na filmy oraz doradzi, gdzie szukać wsparcia w przypadku konkretnych projektów. Uczestnicy będą też pracować nad opisami swoich projektów i prezentacjami wizualnymi (fotosy, ilustracje, kompozycja graficzna). Spotkania odbędą się w warszawskim Centrum Łowicka.
Pierwsze spotkanie w ramach programu DOC DEVELOPMENT odbyło się w czerwcu w Warszawie. Każda 3-dniowa sesja składa się z omawiania projektów uczestników oraz warsztatów dotyczących: pracy z archiwaliami (case study oraz kwestie praktyczne dotyczące np. materiałów z TVP lub Filmoteki Narodowej), współpracy z producentami (budżetowanie, finansowanie, składanie wniosków, kwestie prawne), przygotowywania materiałów do wniosków np. na development, tworzenia trailerów/teaserów, przygotowywania materiałów opisowych, prezentacyjnych i promocyjnych na wczesnym etapie produkcji. Dyrektorem programu jest Adam Ślesicki.
- Twórcy często zmagają się z problemem „czystej kartki”. Nie mają z kim skonsultować swoich projektów – mówi Adam Ślesicki, dyrektor DOC DEVELOPMENT. – Chciałem stworzyć miejsce, gdzie w przyjaznej atmosferze będą mogli skonfrontować swoje pomysły, poddać się konstruktywnej krytyce, wiedząc, że wysłuchają ich życzliwi eksperci, a jednocześnie będą intensywnie pracować nad projektami. Taki model stworzyliśmy 5 lat temu w DOC LAB POLAND i widzę, że przynosi on bardzo dobre efekty. Obecnie skupiamy się także na tym wcześniejszym etapie, kiedy projekt dopiero powstaje, kiedy jeszcze można go poprowadzić w różnych kierunkach i dokonywać wyborów, które później zdecydują o filmie. DOC DEVELOPMENT zakłada pracę z reżyserami, ale przygotowujemy ich także do rozmów z producentami, dajemy niezbędne narzędzia do tej współpracy i pokazujemy elementy, które wpływają później np. na udane finansowanie projektu.
W tegorocznej, pierwszej edycji programu DOC DEVELOPMENT biorą udział: Karina Będkowska, Łukasz Borowski, Aleksandra Maciejczyk, Filip Drzewiecki, Paweł Dyllus, Klaudia Folga, Julia Groszek, Ilona Laskowska-Levy, Emmanuel Levy, Eri Mizutani, Urszula Morga, Andrzej Szypulski i Paweł Wyszomirski.
Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych pięciu zakończonych edycji jest ok. 110 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych po publicznych prezentacjach projektów biorących udział w programie. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ok. 40 uczestników i ponad 400 spotkań, także w ramach Industry KFF), a także programu Doc Hot Selection, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat. Do 20 września trwa natomiast nabór na MPAKT - najnowszy program Fundacji skierowany do producentów będących na początku drogi zawodowej (zrealizowany maksymalnie jeden film pełnometrażowy), którzy przy wsparciu ekspertów chcą wspólnie z twórcami przygotowywać się do pracy nad swoimi projektami.
Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Program jest wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami są: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Centrum Łowicka oraz kancelaria MKZ Partnerzy.
Więcej szczegółów: www.fundfilm.pl oraz www.docdevelopment.pl
fot. Ania Ćwięka (FINA) - konsultacje w czasie pierwszej sesji DOC DEVELOPMENT