FESTIWALOWY "BOX OFFICE" - PIERWSZY KWARTAŁ

Chociaż dopiero minęły pierwsze trzy miesiące 2011 roku, polski dokument już może poszczycić się sporymi sukcesami za granicą, a sam fakt, że przemierzył drogę od Australii począwszy, przez kraje śródziemnomorskie i skandynawskie aż po amerykański kontynent, jest niemałym wyczynem.



LICZBY

W ciągu zaledwie trzech miesięcy ponad 70 polskich dokumentów było prezentowanych w 23 krajach – nie tylko w Europie, ale również w Australii, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej, jak i Południowej. Filmy naszych rodaków zagościły w sumie na 42 międzynarodowych festiwalach, w tym na imprezach cieszących się wysoką rangą w branży filmowej, takich jak: Sundance Film Festival w USA czy Clermont-Ferrand Short Film Festival we Francji. Spośród dokumentów prezentowanych za granicą zdecydowana większość (40 tytułów) brała udział w konkursach. *


NAGRODY

Od stycznia do końca marca dorobek polskich dokumentalistów powiększył się aż o 13 nagród. Pasmo sukcesów rozpoczął Tomasz Wolski, którego Szczęściarze tuż po Nowym Roku zostali uhonorowani nagrodą National Geographic dla najlepszego filmu dokumentalnego na australijskim festiwalu Flickerfest. Styczeń okazał się pomyślny także dla Jakuba Stożka i jego dokumentu Poza zasięgiem, który otrzymał Honorowe Wyróżnienie na Sundance Film Festival. Stożek został również nagrodzony na niedawno zakończonym festiwalu Docudays UA w Kijowie (Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Ukraińskich).

Kolejnym spektakularnym sukcesem jest Grand Prix na Festiwalu w Clermont-Ferrand dla Kawałka lata Marty Minorowicz. Nie ma wątpliwości, że zarówno ta nagroda, jak i ubiegłoroczny triumf na DOK Leipzig (Golden Dove w kategorii krótkich dokumentów), zapoczątkowały długą drogę filmu Minorowicz poprzez tegoroczne festiwale. Wiadomo już, że Kawałek lata pojawi się m.in. na Makedox w Macedonii, Curt.doc w Hiszpanii, IndieLisboa w Portugalii czy Trento Film Festival we Włoszech.

Ogromną popularnością na zagranicznych imprezach filmowych cieszy się również etiuda dokumentalna Piotra Złotorowicza pt. Smolarze. Ten zaledwie 15-minutowy film zrealizowany przez „łódzką filmówkę” w tym roku brał już udział w kilkunastu konkursach festiwalowych – co więcej, zebrał aż pięć nagród! Piotr Złotorowicz otrzymał za swój krótki dokument Grand Prix na festiwalu Filmer le Travail we Francji, Nagrodę “Little Stamp na ZagrebDox w Chorwacji, nagrodę dla najlepszego dokumentu na Taos Shortz Film Fest w USA, a podczas jednego niedzielnego wieczoru zdobył ponownie nagrodę dla najlepszego dokumentu na kanadyjskim festiwalu REGARD oraz nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu na Washington DC Independent Film Festival.

Polskie dokumenty triumfowały również w Skandynawii. Na fińskim festiwalu MusiXine główna nagroda trafiła do rąk Wojciecha Słoty i Leszka Gnoińskiego, twórców Beats of freedom - Zew wolności, zaś na festiwalu w Tampere został wyróżniony jeden z ostatnich dokumentów Marcina Koszałki, Deklaracja nieśmiertelności.  

Ponadto, w tej obszernej puli sukcesów znalazły się dwie nagrody dla Jakuba Pączka i jego jednominutowego dokumentu Rolki Tożsamości – Grand Prix na One Minute Film & Video Festival w Toronto oraz Honorowe Wyróżnienie na brazylijskim One Minutes Festival.
 

KOLEJNY KWARTAŁ

Równie obiecująco, pod względem udziału polskich dokumentów na międzynarodowych festiwalach, zapowiadają się kolejne trzy miesiące. Od kwietnia do czerwca nasi rodacy będą gościć na około 30 imprezach filmowych, lecz liczba ta wciąż może wzrosnąć. Do najważniejszych festiwali należą VISIONS DU RÉEL w szwajcarskim Nyon, gdzie dwa filmy naszych dokumentalistów po raz pierwszy zaprezentują się na międzynarodowej arenie (Pomału Tomasza Wolskiego, Phnom Penh Lullaby Pawła Kloca i Koniec Rosji Michała Marczaka), Hot Docs w Toronto (silna reprezentacja w konkursie oraz spora liczba tytułów na targach filmowych Doc Shops), festiwal w Oberhausen, gdzie zostaną pokazane dwa krótkometrażowe dokumenty: Inwentaryzacja Pawła Łozińskiego oraz Poza zasięgiem Jakuba Stożka, a także festiwal we włoskim Trento, na którym zagoszczą cztery polskie filmy. Warto również dodać, że polska reprezentacja pojawi się na Sheffield Doc/Fest w postaci Planety Kirsan Magdaleny Pięty oraz Phnom Penh Lullaby Pawła Kloca oraz na festiwalu w Sydney, gdzie zostanie pokazany dokument Igora Chojny Seans w kinie Tatry.

Życzymy zatem polskim dokumentom ponownych sukcesów!



—–
* dane zgromadzone na podstawie informacji otrzymywanych od producentów, filmowców i festiwali przez Polish Docs. Jeśli wiecie Państwo o nagrodach zagranicznych dla polskich dokumentów, które nie znalazły się w tym zestawieniu, prosimy o nadsyłanie takich informacji do redakcji portalu: redakcja@polishdocs.pl



(Na zdjęciu obok: fotos z filmu Smolarze Piotra Złotorowicza)