CZTERY POLSKIE FILMY W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE DOKUMENTALNYM 65. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

Wczoraj poznaliśmy cały program międzynarodowego konkursu dokumentalnego 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. O Złoty Róg ubiegać się będą „Wielki szef” Tomasza Wolskiego, „Dziecko z pyłu” Weroniki Mliczewskiej, „Silver” Natalii Koniarz oraz „Dokąd umierają malarze” Michała Pietraka. Dwa ostatnie tytuły będą miały swoją światową premierę.

Tegoroczny Krakowski Festiwal Filmowy, podobnie jak w ubiegłych latach odbędzie się w kinach oraz online. Publiczność w Krakowie i całej Polsce będzie mogła zobaczyć ok. 200 najnowszych i najciekawszych filmów dokumentalnych, krótkometrażowych animacji i fabuł z całego świata. Wśród nich długo oczekiwane premiery i laureaci najważniejszych międzynarodowych festiwali, 4 filmowe konkursy i kilkanaście fascynujących cykli specjalnych. Już teraz warto zaplanować czas na przełomie maja oraz czerwca i kupić insiderski karnet lub akredytację.

Jak co roku równolegle do Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywać się będzie KFF Industry, wydarzenia branżowe dla międzynarodowego środowiska profesjonalistów. Aby znaleźć się w gronie ponad 1000 uczestników debat, warsztatów, spotkań, konferencji i pitchingów należy posiadać akredytację. 

Natalia Koniarz zabiera widzów do podziemnego piekła boliwijskiej kopalni. “Silver” to wstrząsający portret biedy i wyzysku, dotykającego wszystkich mieszkańców Potosí. Od najmłodszych lat szkoli się dzieci z wiedzy o hołubionej górze, a po lekcjach oswaja z rychłym wejściem do jej wnętrza. Katorżnicza praca, niemalże bez zabezpieczeń w poszukiwaniu pożądanego srebra, nieraz kończy się trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. To zabójcze oblicze góry nie przeszkadza zamożnym turystom w jej eksploracji i dodawaniu stamtąd relacji czy postów na media społecznościowe, których nie dałoby się tworzyć bez wydobywanego tam surowca.

Postać Leopolda Treppera, legendarnego szpiega i twórcy siatki wywiadowczej “Czerwona Orkiestra”, fascynuje swoją nieugiętością wobec systemu. Choć podczas II wojny światowej działał na rzecz Związku Radzieckiego, po wojnie stał się w Polsce obywatelem drugiej kategorii, pozbawionym prawa do emigracji. W filmie „Wielki szef” reżyser sięga po archiwalne materiały, by opowiedzieć o człowieku walczącym o prawo do życia u boku rodziny w Izraelu, mimo nacisków i oszczerstw.

Dla Bolesława Gasińskiego życie i sztuka tworzyły nierozerwalny splot.  Taki też był jego własnoręcznie zbudowany dom w Laskach: malowniczy, coraz bardziej „zdziczały”, otwarty dla ludzi i zwierząt. Artysta pozostawił po sobie nie tylko obrazy w rozmaitych stylach, ale także bogate materiały audio i wideo. To one, wraz ze wspomnieniami bliskich mu osób, stanowią główne tworzywo, pokazywanego premierowo na festiwalu dokumentu “Dokąd umierają malarze” w reżyserii debiutującego Michała Pietraka. Składają się na impresyjny, wyrafinowany wizualnie portret outsidera, dla którego najtrudniejszym życiowym doświadczeniem stała się konfrontacja z terminalną chorobą ukochanej żony.     

Dawno zakończona wojna może zostać w człowieku na całe życie. Doskonale wiedzą o tym bohaterowie dokumentu Weroniki Mliczewskiej. Trwający blisko dwie dekady, wyniszczający konflikt zbrojny w Wietnamie przyniósł nie tylko ogromny chaos, śmierć i zgliszcza, ale również setki tysięcy nowych istnień. Większość amerykańskich żołnierzy nie chciała ponieść odpowiedzialności za spłodzone potomstwo, odmawiając kontaktu z dziećmi. Dla porzuconych Wietnamczyków, dla których figura ojca jest niezwykle ważna kulturowo i religijnie, oznaczało to  społeczne wykluczenie. Z ostracyzmem zmagał się też Sang, bohater Dziecka z pyłu”. Mężczyzna po 50 latach otrzymuje szansę poznania ojca, jednak żeby spełnić swoje największe marzenie musi zostawić rodzinę i opuścić Wietnam na zawsze. To co wydawało się najtrudniejsze, było jedynie wstępem do bolesnego zderzenia się z rzeczywistością.

Insiderskie karnety na 65. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.