DOC ALLIANCE PREZENTUJE FILMY MARCELA ŁOZIŃSKIEGO

DOC ALLIANCE FILMS to stały dostęp on-line do niezwykłych filmów dokumentalnych wybranych przez reprezentantów DOC ALLIANCE - pięciu czołowych Europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Co miesiąc pojawia się 20 nowych tytułów! Specjalnie dla polskiego widza, DOC ALLIANCE przygotowało wybór filmów Marcela Łozińskiego, które będzie można zobaczyć bez opłat od 18 kwietnia do 2 maja 2011.


DOC ALLIANCE FILMS to platforma internetowa przeznaczona do dystrybucji filmów dokumentalnych i eksperymentalnych, rekomendowanych przez Doc Alliance  - stowarzyszenie pięciu kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych – duńskiego CPH:DOX Copenhagen, niemieckiego DOK Leipzig, czeskiego IDFF / Jihlava, polskiego PLANETE DOC FILM FESTIVAL oraz szwajcarskiego VISIONS DU REEL / Nyon.

Jego celem jest promocja  i systematyczna pomoc w dystrybucji autorskich filmów dokumentalnych przy wykorzystaniu rynków festiwalowych oraz platformy internetowej.

Filmy na DOC ALLIANCE FILMS podlegają selekcji dramaturgicznej, w trakcie której wybierane są filmy ważne pod względem społecznym i estetycznym, głównie filmy, które podejmują mocne tematy, a jednocześnie nie rezygnują z estetycznej jakości i wyjątkowego stylu. Poza tym platforma jest otwarta na wszelkie filmowe innowacje, postępowe czy prowokujące dokumenty, które pobudzają twórców i widzów do otwartego dialogu. Na Doc Alliance Films jest miejsce dla dzieł uznanych mistrzów dokumentu, takich jak Ulrich Seidl, Joergen Leth, Peter Mettler czy Helena Třeštíková, jak również obrazy wschodzących talentów czy studentów filmowych.


18 kwietnia DOC ALLIANCE FILMS udostępni za darmo dokumenty Marcela Łozińskiego. Od 18 do 25 kwietnia będzie można zobaczyć: "89 mm od Europy", "Wszystko może się przytrafić" oraz "Żeby nie bolało", natomiast od 26 kwietnia do 2 maja - "Jak to się robi" oraz "Poste Restante".

Partnerami akcji są: Szkoła Filmowa Andrzeja Wajdy, Studio Filmowe „Kalejdoskop” oraz Arkana Studio Dorota Roszkowska.
Patronat medialny nad akcją objęli: TVP Kultura, Przekrój, Kino, Stopklatka, Gazeta.pl - Kinoplex.


O filmach:

89 MM OD EUROPY (nominacja do Oscara w 1994 r.)


Tytułowe 89 milimetrów to różnica w rozstawie torów kolejowych między Europą a byłym Związkiem Radzieckim. Brześć, stacja graniczna. Na peron wjeżdża pociąg pełen turystów z całej Europy. Robotnicy białoruscy zabierają się do żmudnej, powtarzanej wielokrotnie w ciągu dnia, operacji wymiany podwozia wagonów kolejowych. Wyniszczeni ciężką pracą, pochyleni, umorusani obserwowani są z okien pociągu przez zadbanych, elegancko ubranych podróżnych. "Chciałem zrobić maksymalnie krótki, zwięzły i klarowny film nie tylko o styku różnych światów, lecz również o próbie szukania kontaktu między tymi dwiema Europami." (Marcel Łoziński, "Kino" 1993)


WSZYSTKO MOŻE SIĘ PRZYTRAFIĆ

Tomek Łoziński  ma 6 lat. Poznaje świat przemierzając park na hulajnodze. Zatrzymuje się, by wąchać kwiaty, gonić motyle, nakarmić wiewiórkę i łabędzie. Przede wszystkim jednak zatrzymuje się przy stojących wzdłuż parkowych alejek ławkach, na których siedzą stare kobiety i starzy mężczyźni. Rozmawiając z nimi konfrontuje swoją wiedzę z ich doświadczeniami. Pełen dziecięcych złudzeń jest przekonany, że w życiu wszystko może się przytrafić: można na przykład spotkać małego dinozaura albo starszy pan w okularach może żyć 120, a nawet dużo więcej lat. Przejażdżka Tomka przez park stopniowo zmienia się w symboliczną wędrówkę przez życie.


ŻEBY NIE BOLAŁO

Film składa się z dwóch części: pierwsza wykorzystuje fragment nakręconego przed 24 laty filmu "Wizyta" o Urszuli Flis, część druga to Urszula dziś. Co się stało z jej marzeniami, ideałami, jak się jej żyje na gospodarstwie, co myślą o niej sąsiedzi?


JAK TO SIĘ ROBI

Piotr Tymochowicz - doradca medialny postanowił udowodnić, że z każdego człowieka można ulepić polityka. Na casting zgłosiło się kilkaset osób. Kilkunastu z nich rozpoczęło szkolenie. Dotrwał jeden. Ekipa filmowa miała unikalną możliwość prześledzenia mechanizmów narodzin i rozwoju tego, co nas najbardziej mierzi w naszej klasie politycznej.. Nakręcony w Polsce, niesie przesłanie uniwersalne. Demagogia i populizm, to nie tylko polska specjalność.


POSTE RESTANTE (Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej 2009)

Listy, których adresaci są nie do odnalezienia, trafiają do Urzędu Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach. W Polsce jest ich co roku około miliona, wśród nich kilkanaście adresowanych do Pana Boga. Film opowiada historię jednego z tych listów.



Więcej na: docalliancefilms.com.