TADEUSZ SOBOLEWSKI O POLSKIEJ SZKOLE DOKUMENTU DZIŚ

Czym była „polska szkoła dokumentu” w latach 70., w czasach zdominowanych przez system komunistyczny? A czym jest obecnie, w dobie Internetu i nowych mediów? Na te pytania stara się odpowiedzieć Tadeusz Sobolewski. Jego artykuł „Polska szkoła dokumentu dziś” można przeczytać na stronie internetowej projektu Polska.doc.


Poruszyła mnie niedawno opowieść uczestnika Przedszkola Filmowego, licealisty Kuby Radeja, który zrobił dokument „Getto gospel” o swoim rówieśniku z Pragi. – pisze Tadeusz Lubelski. – Na czas zdjęć zamieszkał u niego na Brzeskiej, takim warszawskim Bronksie: „Życie ma tam inne stężenie: co chwila pobicia, ktoś komuś grozi. W tym wszystkim ja z kamerą. Obok nas jest inny świat. Możemy w niego wejść, ale nie możemy go zmienić.” (…)


Realizm dokumentów [Krzysztofa Kieślowskiego i Marcela Łozińskiego] z lat 70. miał charakter rewolucyjny, obrazoburczy. Tamte filmy mówiły władzy rzeczy, których nie chciała słuchać: oto jak wygląda życie klasy robotniczej w socjalistycznym kraju! Kino pomagało budować społeczną solidarność. Dziś żyjemy w kompletnie innym ustroju, w społeczeństwie zamożniejszym, ale o wiele bardziej rozwarstwionym, zdecentralizowanym. Trzeba próbować budować za pomocą kina mosty między ludźmi, choć już bez nadziei, że kino może odegrać tak ważną, jak kiedyś, społeczną rolę. (…)


Artykuł można przeczytać tutaj.



O projekcie Polska.doc:


Polska.doc to cykl intermedialnych seminariów dla młodych twórców i początkujących animatorów kultury (18-30 lat) zainteresowanych filmem i fotografią.


W ramach serii intensywnych warsztatów uczestnicy doskonalą swoje umiejętności z obszaru filmu i fotografii oraz rozwijać autorski projekt fotograficzny lub filmowy (etiuda dokumentalna, fotokast, cykl fotografii) pod okiem profesjonalistów. 10 najlepiej rokujących pomysłów będzie miało szansę na realizację.


Gośćmi Polski.doc są mi.in: Jacek Bławut, Marcel Łoziński, Krzysztof Wierzbicki, Tadeusz Sobolewski, Paweł Łoziński, Piotr Stasik, Rafał Milach, Łukasz Trzciński, Adam Mazur, Janusz Byszewski, Maja Parczewska, Marta Białek-Graczyk.


Organizatorem projektu jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.


Więcej na: polska.doc.e.org.pl