"DROGA NA DRUGĄ STRONĘ" W KINACH!

Od 1 grudnia na ekranach kin studyjnych pojawi się pełnometrażowy częściowo animowany film dokumentalny, zrealizowany w koprodukcji polsko-rumuńskiej, "Droga na drugą stronę" w reżyserii Anci Damian.


„Metafizyka ostro zaangażowana społecznie. Czegoś podobnego, w tak błyskotliwym ujęciu, dawno nie było” - napisał o filmie Janusz Wróblewski dla „Polityki”. "Droga na drugą stronę" to pełnometrażowy częściowo animowany film dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Teraz, gdy on już przebył drogę na druga stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni.


Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Claudiu Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii. Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w polskim areszcie. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań i nie sprawdzili czy mężczyzna rzeczywiście przebywał wtedy poza krajem. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.


Fabuła filmu została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007 - 2008. Twórcy postanowili opowiedzieć historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci na oczach społeczeństwa. 


Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana, jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. „ Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji. Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl „Kasyno” łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla „Walca z Baszirem”. 


Producentem rumuńsko – polskiego filmu „Droga na drugą stronę” jest Aparte, lecz film nie powstałby bez istotnego wkładu Polaków. Film został stworzony w koprodukcji z Fundacją Im. Ferdynanda Magellana, a jego polskim koproducentem jest także Krakowskie Biuro Festiwalowe. „Droga na drugą stronę” był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Im. Ferdynanda Magellana oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Polski akcent stanowi również muzyka skomponowana do filmu przez Piotra Dziubka, a także postprodukcja dźwięku wykonana w nowoczesnej, podkrakowskiej wytwórni filmowej Alvernia Studios. Twórcami dźwięku są Sebastian Włodarczyk, Piotr Witkowski i Bartłomiej Bogacki.  W polskiej wersji językowej głos za Claudiu Crulica podkłada Maciej Stuhr.


Polskim dystrybutorem filmu jest FUNDACJA MAGELLAN.


Więcej na: www.droganadrugastrone.pl