21. EDYCJA FESTIWALU DOKUMENTART STARTUJE JUŻ 13 LISTOPADA

Już za 4 dni rozpocznie się w Szczecinie i Neubrandenburgu 21. edycja Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentART. Tegoroczny program tego odbywającego się na polsko-niemieckim pograniczu święta filmowej sztuki dokumentu zapowiada wiele atrakcji.

Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART już po raz dwudziesty pierwszy zagości na polsko-niemieckim pograniczu, odbywając się jednocześnie w Szczecinie i Neubrandenburgu. Taka niecodzienna konstrukcja wydarzenia czyni go jedynym tego typu na skalę Europy. Odrębny dla obu krajów program, jak i wspólne jego elementy, gwarantują twórcom formuły festiwalu i jego widowni czynny udział w dyskusji o kwestii polsko-niemieckiej transgraniczności. Jednym z punktów poruszających ten temat będzie pokaz pod hasłem Wspólne Granice i towarzyszący mu panel dyskusyjny. Czeka nas też podróż po skarbnicy współczesnej kinematografii niemieckiej wraz z AG Kurzfilm – Bundesverband Deutscher Kurzfilm, pod hasłem „Krótkie metraże z Europy i Świata – współczesne kino niemieckie”. Historia-Polityka-Film to cykl pokazów i dyskusji z zaproszonymi gośćmi, jak i spojrzenie na polsko-niemieckie stosunki przez pryzmat wspólnej historii.

 Przekraczanie granic to obecnie temat wielopłaszczyznowy: poprzez prezentację najnowszych dokonań europejskich filmowców, dokumentART obserwuje i uczestniczy w przemianach, tak żywo obecnych w filmie dokumentalnym za sprawą technologicznego przełomu. Warto wspomnieć o tegorocznych odsłonach videoART (szerokie spektrum międzynarodowej sztuki video, filmy eksperymentalne, mikro-shorty, filmy quasi-dokumentalne, animacje) i telefonART (przegląd filmów z telefonów komórkowych w którym każdy może wziąć udział oraz warsztaty prowadzone przez Cezarego Ciszewskiego, twórcę projektu Miasto w Komie). Nie zabraknie też klasyki, zarówno polskiego dokumentu (retrospekcja filmów Bogdana Dziworskiego), jak i klasyki samej w sobie (przegląd dzieł Michelangelo Antonioniego, pod hasłem Ekstraklasa). Tegoroczny radioART to z kolei spotkanie w eterze, w ramach którego odbędzie się prezentacja materiałów archiwalnych na antenie Radia Szczecin 92,0 FM.

 Jak co roku o zasięgu i randze festiwalu świadczy europejski konkurs filmowy. Obrazy biorące w nim udział – wyselekcjonowane uprzednio spośród kilkuset nadesłanych – poddane zostaną ocenie międzynarodowego jury na licznych pokazach z udziałem publiczności. W jury zasiądą uznani twórcy: Anu Kuivalainen, Hila Peleg, Rainer Komers, Andris Gauja oraz Piotr Stasik. Czas dla Konkurencji, czyli kolejny punkt programu, będzie spotkaniem z publicznością, na którym zaproszeni z Eberswalde goście omówią założenia programowe festiwalu filmowego Provinziale. Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii to prezentacja dokonań najwybitniejszych twórców filmowych związanych z Województwem Zachodniopomorskim, w tej edycji pragniemy przybliżyć sylwetkę Marcina Przyleckiego, prezentując szereg produkcji zrealizowanych z jego udziałem.

 Inauguracja 21.dokumentART odbędzie się w studiu TVP Szczecin, przy jednoczesnej transmisji na kanale TVP Info, ceremonię otwarcia poprowadzi Michał Chaciński, dyrektor artystyczny Gdynia Film Festival. Po części oficjalnej obejrzymy polską premierę wielokrotnie nagradzanego na całym świecie obrazu Poster Girl w reżyserii nominowanej w 2011 roku do Oskara Sary Nesson. Polska odsłona 21.dokumentARTu potrwa tydzień, w dniach 13-20 listopada 2012. Oficjalne zamknięcie tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się w Neubrandenburgu.

 
 Festiwalowe miejsca to w tym roku Kino Zamek (podzielone na bloki pokazy w ramach europejskiego konkursu filmowego oraz dyskusje), Uniwersytet Szczeciński (pokazy w ramach Historia-Polityka-Film oraz Wspólnych Granic), Akademia Sztuki (Czas dla Konkurencji, Klasyka Polskiego Dokumentu, „Krótkie metraże z Europy i Świata – współczesne kino niemieckie”, prezentacja AaltoUniversity Elo Film School Helsinki), Teatr Kana (Noc w Galerii oraz Blok Wschodni), Piwnica Artystyczna Loft Art (videoART). Klub Lulu będzie gospodarzem Ekstraklasy, czyli dwudniowej prezentacji filmów Michelangelo Antonioniego, a także wieczornych koncertów, natomiast leżący po sąsiedzku klub Rocker nosi w tej edycji dokumentARTu zaszczytne miano klubu festiwalowego i po wydarzeniach związanych z imprezą zaprasza na afterparty. Biuro festiwalowe, czynne między 13 a 20 listopada w godzinach 10.00-21.00, będzie mieć swoją siedzibę w Brama Jazz Cafe. Poszczególne wydarzenia z obu stron granicy znajdą swój opis w polsko-niemieckiej gazetce festiwalowej, będącej efektem pracy młodych uczestników warsztatów intermedialnych.

Szczegółowy program festiwalu można znależć tutaj.