IDFA 2012 – ROZMOWY Z MARTIJNEM TE PAS I MARIJKE RAWIE
Festiwale takie jak IDFA to nie tylko przegląd najświeższych i najciekawszych filmów, ale również okazja do spotkań z przedstawicielami branży dokumentalnej. Podczas tegorocznej edycji festiwalu IDFA Marta Sikorska z PISF-u rozmawiała z koordynatorem programowym festiwalu Martijnem te Pas oraz z Marijke Rawie – niezależnym doradcą w dziedzinie filmu dokumentalnego. Zapraszamy do przeczytania obu rozmów.
Rozmowa z Martijnem te PasMartijn te Pas związany jest z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, czyli z festiwalem IDFA, już od 12 lat. Jak sam mówi, jest koordynatorem programu i selekcjonerem festiwalu. Marta Sikorska rozmawiała z nim o harmonogramie przygotowań do festiwalu, procedurze selekcji filmów, sekcjach konkursowych i pozakonkursowych festiwalu IDFA, a także o polskim kinie dokumentalnym i jego promocji zagranicznej.
Warto przytoczyć zwłaszcza wypowiedź Martijna te Pas na temat polskich filmów dokumentalnych: „Polskie kino dokumentalne od zawsze robiło na mnie ogromne wrażenie, nigdy nie sądziłem, że powstaje w Polsce coś słabego. Macie dobre filmy, ale zwłaszcza najnowsze krótkie metraże są znakomite. Sporo się w Polsce realizuje dokumentalnego kina artystycznego, czego przykładem może być prezentowany na IDFA film „Rogalik”. Trudno opisać, o czym jest ten film, ale w tym także leży jego siła. Strona wizualna i praca kamery są niesamowite. To piękny film, a jego przesłanie jest także czytelne. To właśnie lubimy, kino zostawiające widzowi miejsce na refleksje, na przemyślenia. Nominacja dla filmu „Bad Boy” to także oznaka, że w Polsce powstają ciekawe i ważne filmy, które są doceniane w innych krajach.”
Pełen tekst wywiadu z Martijnem te Pas przeczytać można w Czytelni Polish Docs, a także na stronie internetowej PISF-u.
Rozmowa z Marijke Rawie
Marijke Rawie, która od lat współpracuje z festiwalem IDFA, jest doradcą w dziedzinie filmu dokumentalnego i zajmuje się prowadzeniem szkoleń przygotowujących do pitchingów filmów dokumentalnych. Marcie Sikorskiej opowiedziała o swojej współpracy z odbywającymi się w Jihlavie warsztatami Ex Oriente oraz o First Aid Doc Clinic, czyli działającej w ramach festiwalu w Amsterdamie inicjatywie adresowanej do profesjonalistów z branży dokumentalnej pracujących nad projektem filmu.
Na pytanie, jak działa First Aid Doc Clinic, Marijke Rawie odpowiedziała: „Można się zgłosić na każdym etapie powstawania filmu. Ja i moja koleżanka Jannie Langbroek, która współpracuje m.in. z festiwalem w Rotterdamie możemy pomóc na wiele sposobów - doradzić, jak znaleźć koproducenta, agenta sprzedaży, dystrybutora, na jakie festiwale wysłać film i jak określić międzynarodowy potencjał danego projektu. Staramy się pomóc wszystkim, codziennie odwiedza nas około 30-40 osób. Myślimy także o tym, aby First Aid Doc Clinic uruchomić przy innych festiwalach”.
Pełen tekst wywiadu z Marijke Rawie przeczytać można w Czytelni Polish Docs, a także na stronie internetowej PISF-u.
Z Martijnem te Pas i Marijke Rawie rozmawiała Marta Sikorska z PISF-u
[źródło: strona internetowa PISF-u]