STYCZEŃ NA FESTIWALACH

Nowy rok niesie z sobą nowe festiwalowe wyzwania. W pierwszych tygodniach 2013 roku polskie filmy dokumentalne pokazane zostaną na czterech międzynarodowych festiwalach filmowych.

Przybliżający postać pobożnego Meira Moszkowicza odwiedzającego każdego roku grób cadyka w Gorlicach film Zuzanny Solakiewicz „Jorcait” będzię miał swoją amerykańską premierę podczas New York Jewish Film Festival. Na tym samym festiwalu swoją światową premierę będzie miał krótkometrażowy dokument Sławomira Grunberga i Tomasza Wiszniewskiego „Wyrzutki”. Film opowiada o Żydach transportowanych do obozu w Treblince, którzy podejmowali dramatyczną decyzję o wyrzuceniu z pociągu swoich dzieci w celu uratowania im życia.

W stolicy Bangladeszu – Dhace – publiczność będzie miała okazję zobaczyć obraz Marty Minorowicz „Kawałek lata”, w którym ukazana jest relacja dziadka żyjącego w otoczeniu dzikiej bieszczadzkiej przyrody z jego wnukiem, który przyjeżdża spędzić u niego wakacje. Film pokazany zostanie w konkursie 13-tego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Dhace.

Wyreżyserowany przez Tomasza Jurkiewicza „Cały świat Hani i Stasia” wyświetlony zostanie w ramach pokazu specjalnego Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Cinema Perpetum Mobile w Mińsku. Tytułowi bohaterowie to mieszkające w okolicy Krakowa małżeństwo doświadczające zmiany rodzinnej wsi w sypialnię aglomeracji krakowskiej.

Najnowszy film Jacka Bławuta „Wirtualna wojna” weźmie udział w konkursie 36–tej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Göteborgu. Reżyser przygląda się w nim środowisku graczy internetowych z Polski, Niemiec, Rosji i USA, którzy z pasją oddają się powietrznym bitwom w grze „IL-2 Sturmovik”.