MARZEC NA FESTIWALACH

Dziesięć polskich produkcji w dwudziestu pokazach na piętnastu festiwalach – w takich okrągłych liczbach można opisać festiwalowy marzec. Polskie dokumenty pokazane zostaną w tym miesiącu między innymi w Indiach, Australii i Kanadzie.

Wciąż trwa dobra festiwalowa passa dokumentu Martina Ratha „Co raz zostało zapisane”. Pokazany na prawie 80 festiwalach w 2012 roku film w tym miesiącu zakwalifikował się do sekcji konkursowych czterech festiwali. Na początku marca wyświetlony zostanie na australijskim festiwalu Byron Bay oraz w Pradze na festiwalu One World – People in Need, gdzie pokazany będzie również film Lidii Dudy "Uwikłani", a pod koniec miesiąca –na francuskim festiwalu filmów niezależnych ECU i na ukraińskim Docudays.

W programie Docudays znalazły się, poza filmem Ratha, trzy inne polskie tytuły. W pokazie specjalnym wyświetlone zostanie „Papierowe pudełko” Zbigniewa Czapli, a o nagrody w konkursie powalczą „Galumphing” Kamili Józefowicz i „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego. Po sukcesie na festiwalu Sundance Grzegorz Zariczny nie może narzekać na brak zainteresowania jego filmem. W marcu „Gwizdek” powalczy o nagrody w sekcjach konkursowych pięciu festiwali – wspomnianego już Docudays oraz 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wilnie, 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Dawson City w Kanadzie, 10. Festiwalu Filmów o Piłce Nożnej w Berlinie oraz na słowackim festiwalu Febiofest.

W konkursie tego ostatniego festiwalu weźmie też udział „Papierowe pudełko”. Eksperymentalny animowany dokument Czapli pokaże też w sekcji konkursowej festiwal Animafest w Atenach. Dwie szanse na zdobycie nagród będzie miał w marcu również wyreżyserowany przez Adama Palentę film „Życie stylem dowolnym”. Dokument ten pokazany zostanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka One World w Rumunii oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym we francuskim Aubagne.

Film „Obóz” autorstwa studenta łódzkiej szkoły filmowej Tomasza Jeziorskiego został wybrany do udziału w konkursie 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w fińskim Tampere. W dalekiej Australii w konkursie festiwalu Seen&Heard zaprezentowany zostanie „Mój dom” Magdaleny Szymków.

Warto dodać, że dwa filmy Marty Minorowicz – „Decrescendo” i „Kawałek lata” będą miały w marcu swoje pokazy specjalne. „Decrescendo” będzie miała okazję obejrzeć publiczność Międzynarodowego Festiwalu Filmów Kobiecych w Paryżu, a „Kawałek lata” – publiczność DOK Leipzig Lake Festival w Indiach, na którym swój pokaz specjalny będzie mieć także „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia.