PIĘĆ POLSKICH FILMÓW W KONKURSIE AFI DOCS!
W tym roku selekcjonerzy festiwalu AFI DOCS zaprosili do udziału w sekcji konkursowej festiwalu aż pięć polskich dokumentów. W sekcji filmów krótkometrażowych pokazane zostaną: „Joanna” Anety Kopacz, „Sati” Bartłomieja Świderskiego, „Odwiedziny” Mateja Bobrika i „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego oraz „21 dni” Damiana Kocura.
Tegoroczna edycja waszyngtońskiego festiwalu AFI DOCS będzie dla Polaków szczególnie udana. Z dziewiętnastu filmów biorących udział w sekcji konkursowej Shorts Program aż pięć to polskie produkcje dokumentalne. Żaden inny kraj nie ma w tym roku tak licznej reprezentacji w tej sekcji. W ramach AFI DOCS pokazane zostaną: „Joanna” Anety Kopacz, „Sati” Bartłomieja Świderskiego, „Odwiedziny” Mateja Bobrika, „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego oraz „21 dni” Damiana Kocura.
Joanna, bohaterka filmu Anety Kopacz, smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia.
„Sati” to filmowe wspomnienie Piotra Morawskiego, zdobywcy sześciu ośmiotysięczników oraz uczestnika pierwszego w historii zimowego wejścia na Sziszapangmę, który zginął 8 kwietnia 2009 roku w Himalajach, na zboczu Dhaulagiri. Jego historia opowiedziana przez żonę himalaisty, Olgę, jest pełna i żalu i szacunku do pasji męża.
Bohaterowie „Odwiedzin” - mieszkańcy domu opieki społecznej wiodą spokojne życie. Wydawać się może, że jedynym urozmaiceniem są niedzielne odwiedziny. Od samego rana mieszkańcy przygotowują się na przyjazd rodzin. Jednak z każdą godziną zmniejszają się nadzieje na ich przybycie. Nie pozostaje nic innego jak uwierzyć, że zabłądzili w lesie i pewnie przyjadą za tydzień.
„Nasza klątwa” stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Reżyser dokumentuje pierwsze miesiące życia swojej rodziny po urodzeniu dziecka
Film Damiana Kocura „21 dni” opowiada o młodym, nieśmiałym kierowcy autobusu, który tak bardzo chce znaleźć partnerkę, że zapisuje się na 21-dniowy kurs poświęcony metodom skutecznej interakcji z kobietami.
AFI DOCS (wcześniej Silver Docs) to odbywający się w Waszyngtonie, trwający pięć dni festiwal filmu dokumentalnego organizowany przez American Film Institute. Organizatorzy podkreślają fakt, że publicznością festiwalu są często kongresmeni, senatorzy i inne wpływowe osoby, więc pokazywane na AFI DOCS dokumenty dotrzeć do politycznej elity USA. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach od 18 do 22 czerwca.
Warto dodać, że w ubiegłych latach polskie produkcje również pokazywane były na festiwalu AFI DOCS. W 2012 roku w konkursie festiwalu brały udział „Przyjęcie” Macieja Bochniaka i „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia, w 2011 roku – „Oj Boże, drogi Boże” Julii Popławskiej, w 2009 roku – „Poste Restante” Marcela Łozińskiego, w 2008 roku – „Pierwszy dzień” Marcina Sautera i „52 Procent” Rafała Skalskiego, 2007 roku – „Rendez–Vous” Marcina Janosa Krawczyka, w 2006 roku – „Nasiona” Wojciecha Kasperskiego.
Więcej informacji na temat festiwalu znaleźć można na jego stronie internetowej.