MARZEC NA FESTIWALACH
Wraz z początkiem wiosny do festiwalowego życia budzą się polskie dokumenty. W marcu zobaczymy je m.in. na festiwalu One World w Czechach czy Docudays na Ukrainie.
Jeszcze w lutym rozpoczął się Washington Jewish Film Fesitval, gdzie do konkursu zakwalifikował się film „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego. Natomiast tydzień później, również w Stanach Zjednoczonych, widzowie będą mogli zobaczyć dokument „Love, love” Grzegorza Zaricznego.
Marzec to pracowity miesiąc dla filmu „Koniec świata” Moniki Pawluczuk. Dokument pojawi się na festiwalu Bergamo Film Meeting we Włoszech, Amdocs – Amercian Documentary Film Festival w USA oraz Docudays na Ukrainie. W Stanach Zjednoczonych „Koniec świata” weźmie udział w konkursie wraz z „Superjednostką” Teresy Czepiec, natomiast na Ukrainie Polskę reprezentować będą także „Bracia” Wojciecha Staronia oraz „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek.
„Casa Blancę” natomiast oprócz pokazu na Ukrainie czekają jeszcze konkursowe zmagania na dwóch francuskich festiwalach: Ojoloco Sur Le Cinéma Ibérique et Latino-Américain de Grenoble oraz International Women’s Film Festival Creteil.
Polskie dokumenty odniosły w ostatnich miesiącach wiele sukcesów na górskich festiwalach filmowych. W marcu pojawia się szansa na kolejny, tym razem dla filmu „Miejsce” Julii Popławskiej, który będzie można zobaczyć na Dutch Mountain Film Festival w Holadnii. Dokument weźmie także udział w Ann Arbor Film Festival w Stanach Zjednoczonych.
Jeszcze w pierwszej połowie marca polskie dokumenty powalczą o nagrody na One World International Human Rights Film Festival w Czechach. W Pradze będzie można zobaczyć film „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej oraz „Superjednostkę”.
Dokument Teresy Czepiec pojawi się także na Green Point Film Festival w USA oraz w programie polskich filmów krótkometrażowych podczas International Short Film Week Regensburg. Oprócz niego zaprezentowane zostaną: „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego, „Lewa połowa twarzy” Marcina Bortkiewicza, „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, „Dokument” Marcina Podolca oraz „Obiekt” Pauliny Skibińskiej.
Festiwalowy rekordzista „Obiekt” i w marcu nie poprzestanie na jednym pokazie. Film Pauliny Skibińskiej zobaczymy w tym miesiącu jeszcze dwa razy: na Regard – Festival International Du Court Métrage Au Saguenay w Kandzie oraz na Mecal Pro – Barcelona International Short and Animation Festival w Hiszpanii. Na tym drugim razem obok „Obiektu” do konkursu zakwalifikowany do konkursu został film „Figura” Katarzyny Gondek. W drugiej połowie miesiąca w Stanach Zjednoczonych widzowie zobaczą „Niewidzialne” Zofii Pręgowskiej podczas Fargo Film Festival.
Również „Dokument” nie ma w marcu czasu na odpoczynek. Oprócz wspominanych wcześniej pokazów zaprezentowany zostanie na Holland Animation Film Festival w Holandii oraz na Vilnius International Film Festival „Kino Pavasaris” na Litwie. Tam też będzie można zobaczyć film Vity Marii Drygas „Piano”. Natomiast drugi dokument Vity Marii Drygas "Nóż w wozie" stanie w konkursowe szranki na International Short Film Festival Bunter Hund w Niemczech.