POLSKIE FILMY NA AFO
19 kwietnia rozpoczęła się 51. edycja Międzynarodowego Festiwalu Dokumentalnych Filmów Naukowych w Ołomuńcu. W czasie festiwalu odbędzie się specjalny pokaz polskich dokumentów naukowych.
Festiwal organizowany jest przez AFO – Academia Film Olomouc i od ponad 50 lat promuje dokument w Centralnej Europie. Od 2007 roku mottem przewodnim festiwalu jest „Zobaczyć i wiedzieć”, a każdego roku pokazywane są tutaj najciekawsze filmy naukowe pozwalające poznać i zrozumieć skomplikowany świat nauki i techniki.
W tym roku podczas Festiwalu zostanie zaprezentowany specjalny program Polskich Dokumentów Naukowych, współorganizowany przez Krakowską Fundację Filmową. Program pokazu przygotował Jerzy Armata, krytyk filmowy, dziennikarz i historyk filmu, członek Rady Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a zarazem selekcjoner festiwalu.
W tej sekcji widzowie w Czechach będą mieli okazję zapoznać się z dwunastoma polskimi dokumentami wyprodukowanymi w latach 60., 70., i 80. XX wieku. Najstarszym pokazywanym filmem będzie jednak „Modliszka” Karola Marczaka, opowiadający o zwyczajach tego owada. W pokazie zobaczymy też filmy: „Świat Włodzimierza Puchalskiego” Barbary Bartman-Czecz, „Zwierzęta naszych lasów” Włodzimierza Puchalskiego, „Pobudliwość roślin” Bolesław Bączyńskiego, „Opowieść o ptakach i ludziach” Barbary Bartman-Czecz i Janusza Czecza, „Bioelektroniczna tajemnica życia” i „Życie i odżywianie. Biologia odżywiania” Józefa Arkusza, „Człowiek miarą wszechrzeczy” Jerzego Popiel-Popiołka, „Żywe srebro” Zbigniewa Kiersztejna oraz „Katastora” Marka Drążewskiego. W programie znalazły się także dwie animacje „Jak działa jamniczek” Juliana Józefa Antonisza oraz „Kłopoty z ciepłem” Witolda Giersza.
Podczas AFO będzie można zobaczyć także dokumenty Karola Jałochowskiego, które prezentowane są obecnie w Krakowie na Akademii Górniczo-Hutniczej w ramach sekcji DOCS+SCIENCE PIONIERZY.
51. International Festival Of Science Documentary Films odbywa się od 19 do 24 kwietnia. Więcej informacji znajduje się na stronie AFO.