DOKUMENT NA MAJOWYCH FESTIWALACH

W upalnym maju polskie dokumenty podróżują po świecie trochę mniej, mają jednak szansę na kilka prestiżowych nagród. Zobaczcie, gdzie w tym miesiącu pojawią się polskie produkcje.

Jeszcze w kwietniu rozpoczął się festiwal Hot Docs, na którym można zobaczyć kilka polskich dokumentów: „Przed świtem” Łukasza Borowskiego, „Ostatni sezon” Sławomira Witka czy „Braci” Wojciecha Staronia. Ten ostatni pojawi się także w konkursie belgijskiego festiwalu DocVille. Także w kwietniu rozpoczął się DocumentaMadrid, na którym o nagrodę powalczą „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka oraz Trento Film Festiwal, gdzie zaprezentowane zostaną filmy o tematyce górskiej m.in. „Jurek” Pawła Wysoczańskiego, „K2. Dotknąć nieba” Elizy Kubarskiej i „Miejsce” Julii Popławskiej.

Na koniec świata, bo aż do Szanghaju na A Long Week Of Short Film, pojedzie dokument Moniki Pawluczuk „Koniec świata”, a wraz z nim „Ślimaki”, „Wyspa” Natalii Krasilnikowej oraz „Budzik” Piotra Małeckiego. A na drugiej półkuli, na Claremont Film Festival w USA, w tym czasie widzowie zobaczą „Piano” Vity Marii Drygas, a w Kalifornii podczas The Fine Arts Film Fest Venice obejrzą „Krąg Kantora” w reżyserii Adrianny i Iwo Książków.

Natomiast w Europie dwa konkursowe pokazy będzie miał „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego. Najpierw pojawi się na Niesse Film Festival w Niemczech, a następnie, razem z „„Dokumentem” Marcina Podolca, zobaczy go publiczność Walijskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych. Animacja Podolca zagości też na Rooftop Film Festival w USA.

Również dwa pokazy czekają w maju „Casa Blancę” Aleksandry Maciuszek, dokument odwiedzi Turcję na TRT Documentary Days oraz Ekwador w ramach konkursu na festiwalu EDoc. Na koniec miesiąca polski dokument pojawi się też w Austrii: na VIS Vienna Independent Shorts zobaczymy „Miejsce” oraz „Figurę” Katarzyny Gondek.

29 maja rozpocznie się 56. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  W konkursie międzynarodowym znalazły się cztery polskie dokumenty: „Alisa w krainie wojny” Alisy Kovalenko i Liubovy Durakowej, „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Z pogranicza cudu” Tomasza Jurkowskiego i „Ikona” Wojciecha Kasperskiego. Filmy dokumentalne pokazane zostaną także w konkursie polskim oraz Panoramie Filmu Polskiego, a więcej o polskich produkcjach na Krakowskim Festiwalu Filmowym można przeczytać tutaj.