TRWAJĄ ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU DOK PRO

Program dokumentalny DOK PRO adresowany jest do absolwentów szkół filmowych, artystycznych, filmowców-amatorów, dziennikarzy, fotografików, którzy mają już za sobą doświadczenie z realizacją filmów. Swoje zgłoszenia można przesyłać do 31 sierpnia.

Z uczestnikami współpracują wybitni polscy dokumentaliści - m.in. Marcel Łoziński, laureat nagrody Smoka Smoków na ostatnim Krakowskim Festiwalu Filmowym i zwycięzca rankingu 100/100 - Epoka polskiego filmu dokumentalnego, Jacek Bławut, zdobywca Polskich Nagród Filmowych - Orły za dokument "Wirtualna wojna" i Specjalnego "Złotego Dinozaura" dla wybitnego artysty i pedagoga na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Etiuda & Anima" w Krakowie oraz  Vita Żelakeviciute opiekun artystyczny wielu filmów dokumentalnych, uznana reżyserka i scenarzystka.

Nie uczymy podstaw, nie zaczynamy od abecadła filmowego, ale rozwijamy projekty i produkujemy  filmy uczestników. Sesje mają charakter dialogu: uczestnicy i tutorzy wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla konkretnych projektów filmowych na każdym etapie – od dokumentacji i developmentu, aż po postprodukcję.

Program trwa jeden rok akademicki: od października 2016 do czerwca 2017 (opcjonalnie, dodatkowa sesja może być zorganizowana we wrześniu lub październiku 2017), a koszt udziału to 7 tys. złotych.

W ramach programu zostało zrealizowanych ponad 50 filmów dokumentalnych, które wygrywają nagrody i są pokazywane na festiwalach całym świecie, wśród nich m.in. Berlinale (Rendez-vous), Karlowe Wary (Przyrzeczona), HotDocs w Toronto (Koniec świata), IDFA (Viva Maria!) czy DOK.Leipzig (Na północ od Kalabrii; Niewiadoma Henryka Fasta), nominacja do nagród Europejskiej Akademii Filmowej (Paparazzi). Program do tej pory ukończyli m.in.: Bartek Konopka, Aneta Kopacz, Marcin Sauter, Maciej Cuske, Marta Minorowicz, Grzegorz Zariczny i inni.  W ramach programu dokumentalnego DOK PRO rozwijana była nominowana do Oscara produkcja "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, która jest jednym z najczęściej nagradzanych polskich dokumentów ostatnich lat.

Program jest organizowany przez Fundację Szkoła Wajdy oraz dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 
Aplikacje można przesyłać do 31 sierpnia 2016. Zgłoszenie powinno zawierać treatment/scenariusz (1 strona) krótkiego, trzyminutowego dokumentalnego filmu na temat CZAS, OKNO, PAUZA (do wyboru).


Wszystkie informacje na temat dokumentów aplikacyjnych oraz terminów znajdują się w na stronie internetowej.