LISTOPAD NA FESTIWALACH DOKUMENTALNYCH

W listopadzie polskie filmy dokumentalne czeka wiele pokazów, także tych premierowych. To w tym miesiącu odbywają się takie wydarzenia jak festiwal DOK Leipzig czy IDFA, a także inne międzynarodowe festiwale, na których będzie można zobaczyć polskie produkcje.

W Turcji, niemal przez cały miesiąc będzie trwał Central European Film Festival V4, podczas którego publiczności zostaną przedstawione polskie dokumenty sprzed kilku lat. Będzie to okazja do zobaczenia filmu „Muzyki” Agnieszki Gonczarek i Patryka Kizny, „Viva Maria!” Agnieszki Smoczyńskiej, „Samotność dźwięku” Jacka Piotra Bławuta oraz „Getto Gospel” Jakuba Radeja.

Ostatniego dnia października rozpoczął się DOK Leipzig Festival. W tym roku w Lipsku zagości silna reprezentacja polskich produkcji: siedem filmów stanie do konkursowych rywalizacji, osiem pojawi się w sekcjach pozakonkursowych, a dwadzieścia siedem zostanie pokazanych w specjalnej retrospektywie. W międzynarodowym konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych i animowanych o nagrodę będzie walczyć film „Komunia” Anny Zameckiej, natomiast do konkursu filmów krótkometrażowych zaproszono „Więzi” Zofii Kowalewskiej i „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej. Natomiast w międzynarodowym programie pełnometrażowych filmów dokumentalnych i animowanych  znalazły się trzy polskie produkcje: „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Intensywność patrzenia” Andrzeja Sapiji oraz "Dwa światy" Macieja Adamka. Ten ostatni zobaczymy także w sekcji Kids DOK razem z filmem „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej. W Lipsku będzie można zobaczyć „Lekcję patriotyzmu” Filipa Jacobsona oraz animowany dokument Marcina Podolca „Olbrzym”. Więcej o polskich filmach na DOK Leipzig można przeczytać tutaj.

Jeszcze w październiku rozpoczął się Chicago International Children’s Film Festival, gdzie do konkursu zaproszono „Dwa światy” Macieja Adamka. Ten dokument w listopadzie zagości także na festiwalu w St. Louis w USA, festiwalu filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży - Doxs! w Niemczech oraz na festiwalu DokumentART. Tam obok „Dwóch światów” zostanie pokazany film „Przystań” Marcina Lesisza, „Drugie życie” Eugeniusza Pankova, a także „Dokument” Marcina Podolca. Animacja Marcina Podolca w tym miesiącu pojawi się również na festiwalu Big Cartoon w Rosji oraz International Children’s and Youth Film Festival w Finlandii.

Na początku miesiąca w Korei Południowej w konkursie Asiana International Short Film Festival znajdzie się film „Przed świtem” Łukasza Borowskiego, w Albanii na Tirana International Film Festival o nagrodę zawalczą „Trampkarze” Marcina Filipowicza, a na festiwalu Alcine 46 w Hiszpanii pojawi się „Drugie życie” Eugeniusza Pankova. Również w listopadzie na festiwalu Ride On w Belgii będzie można zobaczyć „Biało-czerwonych z Chrząstawy”, a na festiwalu Cottbus swoją międzynarodową premierę będzie miał „Morgenrot” Michała Korchowca.

Natomiast w Białorusi na festiwalu Listapad po raz kolejny w tym miesiącu zostaną zaprezentowane filmy „21 x Nowy Jork” oraz „Komunia”. Te dwa dokumenty będzie można zobaczyć także na festiwalu Camerimage. Więcej o polskich dokumentach w programie Camerimage można przeczytać tutaj. Dwa pokazy w tym miesiącu czekają film „Bracia” Wojciecha Staronia. Dokument pojawi się na Dharamshala International Film Festival w Indiach oraz na Kassel Documentary and Video Festival w Niemczech. Tam w konkursie znajdzie się także „Love, love” Grzegorza Zaricznego.

Dwa polskie dokumenty zaproszono do programu festiwalu Escales Documentaries. We Francji będzie można zobaczyć „Obiekt” Pauliny Skibińskiej oraz „Piano” Vity Marii Drygas. W połowie miesiąca natomiast w konkursie Cork Film Festival w Irlandii weźmie udział „Mnich z morza” Rafała Skalskiego.

Listopad zakończy festiwal IDFA w Holandii. W Amsterdamie pięć polskich tytułów powalczy o nagrody w sekcjach konkursowych, a trzy zostaną pokazane w sekcjach pozakonkursowych. Do Konkursu Pełnometrażowego zaproszono film „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego oraz dokument „Ikona” Wojciecha Kasperskiego. Do Konkursu Filmów Studenckich komisja selekcyjna zakwalifikowała trzy polskie filmy: „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej, "Więzi" Zofii Kowalewskiej oraz "Kiedy wiatr ustanie" Anieli Astrid Gabryel. W sekcji Bests of Fests weźmie udział dokument „Komunia” Anny Zameckiej, natomiast w sekcji Paradocs znajdzie się film Michała Marczaka "Wszystkie nieprzespane noce", a do programu dokumentów muzycznych zaproszono "Wariację na wiolonczelę solo" Aleksandry Rek. Więcej o festiwalu IDFA można przeczytać w naszym newsie.

Pełna lista festiwalowych pokazów znajduje się w zakładce „Na festiwalach”.