Ex Oriente Film 2010 Warszawa
Poznaj opinię europejskich ekspertów na temat najważniejszych filmów dokumentalnych ostatnich lat. Weź udział w dyskusji!
Od 28 czerwca w Warszawie goszczą wybitni europejscy specjaliści w dziedzinie filmu dokumentalnego. W poniedziałek rozpoczęły się międzynarodowe warsztaty dla twórców filmów dokumentalnych Ex Oriente Film. Wśród tutorów zaproszonych na spotkania są eksperci z Holandii, Danii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Warsztatom towarzyszą otwarte dla publiczności pokazy filmów oraz dyskusje ich twórców z ekspertami z całej Europy. To niepowtarzalna okazja do włączenia się do debaty na temat europejskiego dokumentu.
Od środy do piątku w kinie Rejs będzie można zobaczyć:
środa, 30 czerwca, godz. 21.00
zwycięzca festiwalu HOTDOCS 2010
AUTUMN GOLD
reż. Jan Tenhaven, prod. Christian Beetz
dyskusja z producentem z Gebrueder Beetz Filmproduktion - Georgiem Tschurtschenthalerem
Krzepiąca historia pięciu sportowców przygotowujących się do mistrzostw świata w lekkoatletyce. Największym wyzwaniem dla nich jest zaawansowany wiek – każdy z nich ma co najmniej 80 lat.
czwartek, 1 lipca, godz. 20.00
polska premiera nowego filmu twórców Czeskiego Snu
CZESKI POKÓJ
reż. Vit Klusák i Filip Remunda, prod. Tereza Horská
dyskusja z Filipem Remundą i producentką
Reakcje Czechów na kontrowersyjną decyzję rządu o budowie amerykańskiej bazy wojskowej. Komedia dokumentalna o czeskiej demokracji 20 lat po upadku komunizmu.
piątek, 2 lipca, godz. 17.30
rozwijany w trakcie wcześniejszych edycji Ex Oriente, nominowany w tym roku do Oscara
reż. Bartek Konopka, prod. Anna Wydra
dyskusja z reżyserem i producentką
Opowieść o dzikich królikach zamieszkujących strefę śmierci Muru Berlińskiego. Gdy runął, króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca. Dzieje Europy Wschodniej z „króliczej” perspektywy.
piątek, 2 lipca, godz. 19.00
rozwijane w trakcie wcześniejszych edycji Ex Oriente, wielokrotnie nagradzane
reż. Beata Dzianowicz, prod. Krzysztof Kopczyński
dyskusja z reżyserką i producentem, projekcję poprzedzi wstęp dr. Sławomira Sikory z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
po dyskusji producent filmu zaprasza widzów na lampkę egzotycznego wina
Codzienność współczesnego Kabulu z perspektywy afgańskich nastolatków - uczestników kursu filmowego, prowadzonego przez młodego polskiego reżysera Jacka Szarańskiego.
Wszystkie pokazy i dyskusje odbywają się w języku angielskim w kinie „Rejs”, ul. Krakowskie Przedmieście 21. Wstęp wolny.
Organizatorzy – Instytut Filmu dokumentalnego (Praga) oraz Eureka Media (Warszawa).
Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Media Desk Polska oraz Instytut Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Więcej na: www.DOKweb.net.