OTWARTE WYKŁADY DOC LAB POLAND NA WARSZAWSKIM FESTIWALU FILMOWYM

Każdy może wziąć udział w otwartych wykładach DOC LAB POLAND organizowanych w ramach Warsaw Industry Days podczas 33. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Cztery spotkania - wykłady i dyskusje dotyczące przyszłości filmu dokumentalnego – odbędą się w dniach 16-19 października. Wstęp wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona.

Poniedziałek 16.10, godz. 15.00, Kinoteka, sala 6

O PRZENIKANIU GATUNKÓW - GRANICE DOKUMENTU I FABUŁY

Ostatni rok przyniósł nam kilka głośnych pełnometrażowych filmów zrealizowanych przez twórców dokumentalnych, min. „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego, „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka czy „Zud” Marty Minorowicz. Wszystkie powstawały jako dokumenty, niektóre weszły do dystrybucji jako fabuły. Kiedy film przestaje być dokumentem, a zaczyna fabułą? Czy to zależy od narzędzi i sposobu pracy reżysera czy od decyzji dystrybutora? I czy rozróżnienie na fabułę i dokument jest nam w ogóle do czegoś potrzebne?

W dyskusji weźmie udział Marta Minorowicz, reżyserka nagradzanych w Polsce i za granicą filmów „Zud”, „Decrescendo” i „Kawałek lata” oraz Anna Wydra, nominowana do Oscara producentka filmów „Królik po berlińsku” Bartka Konopki, „Komunia” Anny Zamęckiej, „Efekt domina” Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery, „Deep love” Jana P. Matuszyńskiego oraz „Zud”.

Wtorek, 17.10, godz. 15.00, Kinoteka, sala 6

CZY FILM DOKUMENTALNY ZMIENI ŚWIAT? - WSPÓŁPRACA FILMOWCÓW Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI I KAMPANIAMI SPOŁECZNYMI

Dokumentaliści często sięgają po tematy społeczne, chcą pokazać światu istotną sprawę, postać, zjawisko. Organizacje pozarządowe widzą natomiast w filmie narzędzia zmiany świata. Czy jest możliwy mariaż artystycznej wizji i społecznego uzusu, artystów i działaczy społecznych, filmów i kampanii społecznych? Jak się za to zabrać? Jakie mogą być korzyści? Na czym polega „outreach”?

Wykład i dyskusja z udziałem Macieja Nowickiego, wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dyrektora festiwalu WATCH DOCS – Prawa człowieka w filmie, organizatora FUTURE DOCS – międzynarodowego programu mającego na celu rozwój współpracy między filmowcami a organizacjami broniącymi praw człowieka.

Środa, 18.10, godz. 10.00 , Kinoteka, sala 6

WYJŚĆ POZA EKRAN – CO TO SA PROJEKTY TRANSMEDIALNE

Transmedia, multimedia, interaktywność…słyszymy te słowa odmieniane przez wszystkie przypadki. Co właściwie oznacza transmedialność w świecie filmu, zwłaszcza dokumentalnego? Jakiego typu projekty mają potencjał transmedialny? Czy poszukiwanie tego potencjału to konieczność czy chwilowa moda?

Wykład, z przykładami projektów transmedialnych niemieckiej ekspertki - Susanny Lotz, tutorki m.in. I_DOC Workshop/Development Lab organizowanego przez festiwal Visions du Reel.

WYKŁAD W JĘZYKU ANGIELSKIM

Czwartek, 19.10, godz. 15.00, Kinoteka, sala 6

VIRTUAL REALITY W FILMIE DOKUMENTALNYM – PRZYSZŁOŚĆ CZY CIEKAWOSTKA?

VR to nowa technologia, która ma zawojować świat. Szturmem wdarła się w świat gier komputerowych. Czy tak samo stanie się z filmem? Czy porzucimy linearny sposób opowiadania? Czym stałaby się wtedy reżyseria i montaż? Jak wyglądałby film dokumentalny w technologii VR?

Wykład reżysera i producenta wielu filmów dokumentalnych - Jacka Nagłowskiego, współwłaściciela firmy producenckiej Centrala oraz Circus Digitalis, zajmującej się tworzeniem pionierskich rozwiązań cyfrowych w zakresie wirtualnej rzeczywistości.

10 pierwszych osób, które się zgłoszą, będzie mogło wziąć udział towarzyszących spotkaniu warsztatach i pokazie VR bezpośrednio po wykładzie.


Wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona!

Obowiązują zapisy mailowe na: info@doclab.pl

Wszystkie spotkania przygotowane są w ramach 3. sesji programu DOC LAB POLAND 2017 oraz DOC LAB POLAND WARSAW DAYS, wspartego przez Urząd Miasta Warszawy. Oprócz wydarzeń otwartych, w ramach Warsaw Industry Days, podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędą się też warsztaty dla uczestników programu, którzy rozwijają swoje projekty filmów dokumentalnych.

DOC LAB POLAND 2017

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. Dodatkowym, ważnym elementem programu jest market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 40 uczestników z Polski i zagranicy. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu koprodukcyjnego podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 700 indywidualnych spotkań. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości ponad 60 tys. zł. DOC LAB POLAND organizuje także otwarte pokazy filmów dokumentalnych w ramach cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a partnerem strategicznym – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest organizowany we współpracy z Warszawskim Festiwalem Filmowym, DOK Leipzig - najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN - European Documentary Network oraz czeskim Institute of Documentary Film. Partnerami edycji 2017 są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Województwa Małopolskiego, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Mazovia Warsaw Film Commission i Mazowiecki Instytut Kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission, Krakowski Park Technologiczny, Krakowski Klaster Filmowy, kancelaria MKZ Partnerzy oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Patronami Medialnymi są: Film Pro, Film & TV Kamera, Co Jest Grane 24, Polish Docs i TVP Kultura. Prezentacja DOCS TO GO! jest organizowana od 2012 roku przez PISF i Krakowską Fundację Filmową, a od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND. Więcej na: www.doclab.pl

fot. Tomasz Korczyński