DOKUMENTY MARCINA KOSZAŁKI W IRLANDII
25 października w studio d-Light w Dublinie odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych jednego z najbardziej rozpoznawalnych w ostatnim czasie polskich dokumentalistów, a także autora zdjęć do wielu filmów fabularnych – Marcina Koszałki.
W studio d-Light zostaną zaprezentowane trzy dokumenty zrealizowane przez Marcina Koszałkę: jego głośny debiut „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Do bólu” oraz „Cały dzień razem”. Projekcja rozpocznie się o godzinie 18:00. Po pokazie przewidziane jest spotkanie z Koszałką, na którym widzowie będą mieli okazję porozmawiać z reżyserem o jego pracy nad realizacją filmów, bohaterach jego dokumentow czy nowych ideach.
d-Light to przestrzeń stworzona przez Agatę Stoińską, fotografa mody, z myślą o artystycznym, inspirującym, a jednocześnie praktycznym zastosowaniu. Studio d-Light znajduje się w starym, opuszczonym magazynie zbudowanym w połowie XIX wieku. Ten unikalny charakter budynku nadaje studio d-Light wiele możliwości. Jest to nie tylko miejsce realizacji sesji fotograficznych, ale także miejsce warsztatów, wydarzeń kulturalnych czy spotkań z artystami.
Marcin Koszałka jest reżyserem-dokumentalistą, ale także operatorem filmowym. Ukończył studia na kierunku Realizacja Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego film dyplomowy „Takiego pięknego syna urodziłam” (1999) wzbudził spore kontrowersje, odkrywając na światło dzienne bardzo osobisty obraz własnej rodziny. Koszałka sportretował swoich bliskich – matkę, która żyje w nieustannej histerii i ma ogromne pretensje do syna, oraz ojca, który czasem biernie znosi krzyki i upokorzenia ze strony żony, a czasem razem z nią oskarża syna o wszystko, co najgorsze.
W filmie „Do bólu” (2008) Koszałka również porusza kwestię relacji matki i syna – bolesnej i niemalże toksycznej, lecz tym razem jest to portret 53-letniego samotnego lekarza psychiatrii oraz jego nadopiekuńczej rodzicielki. Dokument ten został zrealizowany w ramach cyklu "Dekalog... po Dekalogu” i nawiązuje do czwartego przykazania "Czcij ojca swego i matkę swoją".
Inny charakter przybiera film „Cały dzień razem” (2006), w którym Koszałka pragnie przedstawić historię o japońskiej kobiecie. Jednak okazuje się to dość trudne – nie tylko ze względu na brak znajomości języka, ale także na ograniczenia wynikające z różnic kulturowych.
Więcej informacji na stronach: