POLSKIE DOKUMENTY W KONKURSIE MIĘDZYNARODOWYM 60. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO
Znamy już tytuły filmów, które w tym roku będą ubiegać się o Złoty Róg, czyli nagrodę dla najlepszego międzynarodowego dokumentu podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Tegoroczna edycja odbędzie się w całości online w dniach 31 maja do 7 czerwca.
W trudnym czasie kwarantanny konkurs dokumentalny otworzy okno na świat. Zabierze widzów w odległe zakątki globu i pozwoli przyjrzeć się z bliska bohaterom różnych kultur, ich emocjom i problemom. Filmy z prestiżowych festiwali, a także długo oczekiwane premiery światowe będą rywalizować o Złoty i Srebrne Rogi przed międzynarodowym jury. Wśród nich 3 produkcje polskie i jedna produkcja z polskim udziałem.
Wyjątkowo silna jest w tym roku reprezentacja filmów z Rosji i o Rosji. Wyłania się z niej przede wszystkim obraz pogrążonego w bezwładzie Lewiatana, ale dokumentaliści proponują też zupełnie inne spojrzenia na ten kraj. I robią to bardzo różnymi środkami – zauważa Anita Piotrowska, krytyczka filmowa, kuratorka konkursu dokumentalnego.
Jednym z takich filmów jest nowy dokument Macieja Cuske. „Wieloryb z Lorino” to niezwykła podróż niemal na kraj świata, do Czukocji. Żyje tam lud, który żeby przeżyć, musi polować na wieloryby. Z kolei bohaterowie dokumentu “Gorzka miłość (Bitter Love)” Jerzego Śladkowskiego wyruszają w rejs statkiem po Wołdze, by leczyć złamane serca, przeżyć niezapomniane romanse czy naprawić szwankujące związki. Film powstał w międzynarodowej koprodukcji.
Swoje nowe filmy pokażą również Piotr Stasik i Tomasz Wolski. Pierwszy z nich zabierze widzów w poetycką podróż w głąb możliwości ludzkiego mózgu. “Odmienne stany świadomości” to intymny portret autystyków i osób z zespołem Aspergera. Reżyser nawiązuje bardzo bliski kontakt ze swoimi bohaterami, dzięki czemu odkrywa fascynujące zakamarki nieszablonowej wyobraźni. “Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego to brutalny obraz peerelowskiego życia na podsłuchu. Rozmowy kontrolowane i rejestracje za pomocą ukrytych kamer, brudne zapisy przesłuchań i akcji werbunkowych oraz filmy instruktażowe dla funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa rysują wstrząsającą perspektywę zniewolonych umysłów.
Filmy międzynarodowego konkursu dokumentalnego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego:
“Acasa, mój dom”, reż. Radu Ciorniciuc, 85’, Rumunia, Finlandia, Niemcy
“Autoportret”, reż. Margreth Olin, Katja Hogset, Espen Wallin, 70’, Norwegia
“Cienie bez słońca”, reż. Mehrdad Oskouei, 74’, Iran, Norwegia
“Czarna wyspa”, reż. Vladimir Kozlov, 71’, Francja
“Gorzka miłość (Bitter Love)”, reż. Jerzy Śladkowski, 86’, Szwecja/Finlandia/Polska
“Kocham cię, tęsknię, mam nadzieję zobaczyć cię zanim umrę”, reź. Eva Marie Rødbro, 76’, Dania
“Malarka i złodziej”, reż Benjamin Ree, 102’, Norwegia
“Odmienne stany świadomości”, reż. Piotr Stasik, Polska
“Większa miłość”, reż. Hasan Oswald, 78’, USA
“Wieloryb z Lorino”, reż. Maciej Cuske, Polska
“Wykop”, reż. Andrey Gryazev, 70’, Rosja
“Zwyczajny kraj”, reż. Tomasz Wolski, 53’, Polska
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a laureat Złotego Rogu ma skróconą ścieżkę oscarowej selekcji. KFF kwalifikuje filmy do Oscara także w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument), a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
Program jubileuszowego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostanie w całości przeniesiony do sieci! Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami będą dostępne online, bez wychodzenia z domu. Szczegółowy program będzie opublikowany w połowie maja.
Więcej o festiwalu znajduje się na jego oficjalnej stronie internetowej.