WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

Po sporej dawce kina dokumentalnego, jaką zaproponuje Festiwal Multimedialny SZTUKA DOKUMENTU, gdzie motywem przewodnim jest pojęcie „wolności”, warszawska publiczność będzie miała okazję jeszcze raz zanurzyć się w filmie dokumentalnym, z równą siłą i intensywnością, lecz tym razem na Festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.


10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie odbędzie się w dniach 3 – 12 grudnia. W ciągu 10 dni zaprezentowanych zostanie około 80 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Oprócz konkursu, w którym o nagrodę WATCH DOCS powalczą dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2009 – 2010, w programie Festiwalu znajdują się cztery główne sekcje:

„Dyskretny urok propagandy”
- program, w którym zostaną zaprezentowane awangardowe dokumenty polityczne z NRD zrealizowane przez osławiony duet reżyserski Heynowski & Scheumann

„Zbliżenia”
- cykl poświęcony Azji Południowo-Wschodniej

„Chcę zobaczyć”
- przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów w centrum uwagi obrońców praw człowieka

„Nowe filmy polskie”
- najciekawsze polskie dokumenty społeczne ostatniego sezonu


W ramach sekcji „Nowe filmy polskie” zostaną zaprezentowane:

* Ala z elementarza, reż. Edyta Wróblewska
* Inwentaryzacja, reż. Paweł Łoziński
Prawda, dobro i piękno - film o Bohdanie Porębie, reż. Ksawery Szczepanik
Sześć tygodni, reż. Marcin Janos Krawczyk
Świeże wiśnie, reż. Anna Baumgart
Vakha i Magomed, reż. Marta Prus
Warszawa do wzięcia, reż. Karolina Bielawska, Julia Ruszkiewicz
Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku wolności, reż. Krzysztof Czajka


Program filmowy festiwalu to także dwie retrospektywy tematyczne. W tym roku będą to „Półkowniki” - najciekawsze dokumenty i fabuły zatrzymane przez cenzurę z powodów politycznych, religijnych lub obyczajowych, a wśród nich m.in. polskie tytuły: Droga młodych Aleksandra Forda, Ręce do góry Jerzego Skolimowskiego oraz Robotnicy '71: Nic o nas bez nas w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, Tomasza Zygadło, Wojciecha Wiszniewskiego, Pawła Kędzierskiego i Tadeusza Walendowskiego. Druga retrospektywa to „Świat jest chory – prawa człowieka wobec medycyny i bioetyki” - przegląd filmów poruszających takie zagadnienia, jak zdrowie reprodukcyjne, eutanazja, przymusowa hospitalizacja psychiatryczna czy globalna epidemia HIV/AIDS.


Warto dodać, że niezwykle istotnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu WATCH DOCS będzie pierwsza w Polsce retrospektywa jednego z największych twórców światowego dokumentu – Fredericka Wisemana, który osobiście odbierze tegoroczną nagrodę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka im. Marka Nowickiego za szczególne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Zaprezentowanych zostanie pięć filmów Wisemana - wśród nich słynne Titicut Follies - bezlitosna analiza relacji między pacjentami i personelem stanowego szpitala psychiatrycznego w Massachusetts.

Więcej na stronie: www.watchdocs.pl