TRANZYT OBJAZDOWY W WARSZAWIE

Zbliża się kolejna stacja Tranzytu Objazdowego, czyli program projekcji najlepszych dokumentów drugiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych TRANZYT. Pokaz odbędzie się 24 oraz 25 stycznia w Warszawie.

Jak informują organizatorzy Festiwalu Filmów Dokumentalnych TRANZYT w Poznaniu, nazwa tego wydarzenia pochodzi od łacińskiego słowa „transitus”, co oznacza „przejście”, i znakomicie oddaje jego charakter. TRANZYT prezentuje filmy, które przenoszą widzów w opowieści dotykające jakże różnorodnych i subiektywnych fragmentów rzeczywistości. Będziemy mogli o tym się przekonać po raz kolejny – lecz tym razem nie w Poznaniu, gdzie festiwal rokrocznie się odbywa, a w Warszawie, gdzie zawita specjalny program pokazów Tranzytu Objazdowego.

Projekcje odbędą się w Staromiejskim Domu Kultury w dniach 24 oraz 25 stycznia. Zostaną zaprezentowane następujące filmy:


BAJKI Z KRAINY PIECÓW, reż Andrzej B. Czulda,  Polska 2008, 42’

- Wyróżnienie w kategorii Najlepszy film polski powyżej 40 min.

"Bajki z krainy pieców…" - zwykły tytuł i nadzwyczajna historia. Te bajki pisali po kryjomu więźniowie KL Auschwitz. Dla własnych dzieci. Robili do nich przepiękne ilustracje. W obozie koncentracyjnym wydarzyło się tyle zła, że można było zwątpić w dobro. A jednak ono przetrwało, choćby w pozornie błahych książeczkach o kurczaczkach i kwiatkach. Ryzykantów, którzy je pisali i malowali ilustracje  w cieniu krematoryjnych kominów było prawie trzydziestu. Wtedy właśnie postanowili napisać i zilustrować bajki dla swoich dzieci. Bajki, które trzymały przy życiu. Jednym z tych więźniów, był ojciec reżysera.


NA OPAK (Arsy-Versy) reż. Miro Remo, Słowacja 2009, 23’

- Wyróżnienie w kategorii Najlepszy film zagraniczny do 60 min.

Historia życia pewnej matki i jej syna Lubosa, który wywrócił Świat do góry nogami. Lubos uciekł od cywilizacji, aby żyć w zgodzie z naturą. Fascynują go motyle i nietoperze. Mimo, że jego 75-o letnia matka wydaje się akceptować wybór syna, wciąż zadaje sobie pytanie „Co z nim będzie”. Również znajomi Lubosa zawsze uważali go za szaleńca, dopóki nie zobaczyli filmu „Na opak”.


DŁONIE, reż. Maciej Jurewicz, Polska 2008, 5’ 

- Wyróżnienie w kategorii Najlepszy film polski powyżej 40 min.

"Dłonie” to próba przeniesienia się do innego świata, który znajduje się tuż obok nas, i pokazania go oczami żyjących w nim ludzi.


PRZYRZECZONA, reż. Lesław Dobrucki,  Polska 2010, 14’

- I Nagroda w kategorii Najlepszy film polski do 40 min.

Młoda Turczynka została wysłana do Niemiec i wydana za mąż, kiedy miała 13 lat. Niedługo potem zaczęła się jej gehenna: bicie i maltretowanie na różne sposoby. Po kilku latach dziewczynie udało się uciec; ukrywa się do dziś - tylko dzięki temu jest w stanie opowiedzieć nam swoją historię. Film powstał w ramach programu „Jerozolima - Warszawa - Kolonia. Dialog w trójkącie” realizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, ifs Międzynarodową Szkołę Filmową z Kolonii oraz Szkołę Filmową Sam Spiegel z Jerozolimy.  


ZINA. ŻYŁA. ISTNIAŁA. ALBUM II., reż. Alexandr Belobokov,  Rosja 2009, 26’

Życie pewnej kobiety opowiedziane zdjęciami z prywatnego albumu, bez użycia jednego słowa... 



TY CHCIAŁAS ZROBIĆ FILM?, reż. Gali Weintraub, Izrael 2008, 25’

- I Nagroda w kategorii Najlepszy film zagraniczny do 60 min.

Zehava, choć częściowo sparaliżowana, jest pełną ekspresji tancerką; jej partner Oren, tancerz folkowy, jest zdrowy, ale obcuje z chorobą na co dzień, ponieważ jego rodzice są niepełnosprawni. Oboje przygotowują się do wspólnego publicznego występu. Ich to właśnie wybrała na bohaterów swojego filmu niepełnosprawna reżyserka Gali. Jak nakręcić ten film, pyta do kamery Gali. Opiekunowie ze szkoły filmowej żądają konfliktu, by udramatyzować akcję, ale co zrobić, jeśli para tancerzy porozumiewa się ze sobą doskonale i o konflikcie nie ma co marzyć? Ale w trakcie zdjęć pojawiają się problemy - niespodziewanie narasta konflikt między nią a tancerzami.


KOLUSZKI BLUES, reż. Bartosz Warwas, Polska 2009, 19’

- Wyróżnienie w kategorii Najlepszy film polski do 40 min.

Daleko, daleko stąd, w małej mieścinie skrytej za wielkim lasem uwięziony jest Warkocz. Wyzwolić może go tylko Wielka Miłość. Warkocz cierpliwie czeka na jej przyjście, czesząc swoją długą brodę, w której ukryta jest cała jego moc... 


Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.


www.kinotranzyt.pl