DOKUMENTY W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE NA 51. KFF

Znane są już tytuły, które zakwalifikowały się do międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych oraz międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych tegorocznej 51. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wśród nich – sześć dokumentów Polaków!


Do międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych akceptowane były tylko premierowe filmy o czasie trwania od 30 do 60 minut oraz powyżej 60 minut. W konkursie znalazły się głównie filmy dostrzeżone na zagranicznych festiwalach, które zostały uzupełnione tytułami wybranymi z rekordowej liczby 2700 zgłoszeń.


Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu, który czuwał nad pracą Komisji Selekcyjnej komentuje wyniki: Jak w lustrze odbijają się tu najważniejsze problemy, z jakimi boryka się świat, ale dostrzeżone z perspektywy zmagań jednostek. Będą więc filmy o problemie pedofilii wśród księży, o życiu w wirtualnym świecie, o uzależnieniach, także tych mniej szkodliwych jak miłość do książek Harlequina, o rywalizacji w dążeniu do doskonałości, tej artystycznej i tej boskiej, o problemach z tożsamością, także tych dotyczących własnego ciała.


Nadal swą bardzo wysoką formę potwierdza kino izraelskie, które w soczewce family movie dostrzega konflikty i emocje uniwersalne. Jestem dumny z polskiej reprezentacji, której filmowcy coraz częściej zapędzają się w daleki świat. Tylko krakowianin Tomasz Wolski skierował swą kamerę na ludzi, których można minąć na Plantach, bo ich twarze skryte są na ogół za maską operacyjną. „Lekarze” to pasjonujący portret kardiochirurgów.


O Złoty Róg - obok filmów z USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Węgier, Białorusi czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – będą walczyć cztery polskie tytuły:


1. Lekarze, reż. Tomasz Wolski
(pełnometrażowy dokument)
2. Kołysanka z Phnom Penh (Phnom Penh Lullaby), reż. Paweł Kloc
(pełnometrażowy dokument)
3. Mind the Gap, reż. Maciej Gorski / koprodukcja z Wielką Brytanią
(średniometrażowy dokument)
4. Argentyńska lekcja, reż. Wojciech Staroń
(średniometrażowy dokument)



W najstarszym konkursie krakowskiego festiwalu – czyli międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych – znalazło się w tym roku po trzynastu reprezentantów trzech gatunków: dokumentu, fabuły i animacji – każdy nie dłuższy niż 30 minut. Sekcja dokumentalna jest tak zróżnicowana, jak różnorodne kulturowo są części świata, z których pochodzą zakwalifikowane do konkursu filmy. Dominuje Europa, ale w konkursie znaleźli się także reprezentanci egzotycznych kinematografii. Zagadkowy Świat wg Raula powstał na Kubie. Indyjskie Schody do nieba wiodą nas w miejsce kremacji zmarłych, przypatrując się wdowom, które choć wyzwolone z pułapki sati, rytualnego samobójstwa po śmierci męża, tu właśnie dożywają kresu swych dni. Dwa filmy dokumentalne reprezentujące Polskę będą miały w Krakowie światową premierę. Decrescendo Marty Mironowicz, laureatki fantastycznych nagród w Lipsku i Clermont-Fernand za film Kawałek lata, jest pogodną opowieścią o domu starców, zaś Paparazzi Piotra Bernasia drapieżnym portretem przedstawiciela znienawidzonego przez celebrytów zawodu.



O filmach:


Lekarze, reż. Tomasz Wolski

Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych, gabinetów zabiegowych i pokoi, w których odbywają się specjalistyczne konsultacje medyczne? Na oddziale chirurgicznym popatrujemy codzienną pracę lekarzy: panującą między nimi hierarchię, konieczność podejmowania ważnych decyzji, borykanie się z ekonomicznymi problemami. Choć zwykle posługują się niezrozumiałym dla zwykłego śmiertelnika językiem, jest też miejsce na drobne żarciki czy środowiskowe anegdoty. W ich pracy, pomimo zdobytej wiedzy i doświadczenia, również zdarzają się momenty zaskakujące... 
 

Kołysanka z Phnom Penh, reż. Paweł Kloc

Ilan Schickman z Izraela nie jest typowym seksturystą przyjeżdżającym na Daleki Wschód w poszukiwaniu łatwych kobiet. Na dobre porzucił swój kraj i związał swoje życie z młodą Kambodżanką. By zarobić na utrzymanie rodziny, zajmuje się wróżeniem z kart na gwarnych ulicach Phnom Penh. Jednakże różnice kulturowe oraz trudny charakter partnerki dają mu się coraz bardziej we znaki. Co trzyma go w pozbawionym perspektyw, obcym kraju? Poczucie odpowiedzialności za los   rodziny czy może całkiem inne okoliczności?


Mind the Gap, reż. Maciej Gorski

We współczesnym wielokulturowym świecie coraz trudniej określić swoją tożsamość. Doświadcza tego Dari Mankoo i jego rodzina: mieszkają w Londynie, pochodzą z Kenii, są indyjskimi Sikhami i po latach decydują się wyemigrować do Australii. Chcieliby jednak mieć świadomość swoich korzeni i tę świadomość przekazać swoim dzieciom. Ma im w tym pomóc rodzinna wyprawa do Indii, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc sikhijskiego kultu. Dla urodzonej w Europie nastoletniej Kiran będzie to przeżycie szczególnego rodzaju.
 

Argentyńska lekcja, reż. Wojciech Staroń

W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument „Syberyjska lekcja” o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.



Więcej na: www.kff.com.pl.