8. PLANETE DOC FILM FESTIVAL – POLSKIE DOKUMENTY I NIE TYLKO

Herzog w 3D, Leth, Helmrich, Turturro, Goodall, a także Łoziński, Drygas i Żmijewski – to zaledwie kilka nazwisk spośród wszystkich twórców, których filmy zagoszczą na tegorocznym Planete Doc Film Festival. 6 maja rusza ósma edycja tej imprezy.


8. Planete Doc Film Festival (dawniej Planete Doc Review) odbędzie się w dniach 6-15 maja w stołecznej Kinotece, Muranowie i Iluzjonie oraz w dniach 6-8 maja w ramach „weekendu z cyfrowym Planete Doc” w kinach studyjnych w 22 miastach w Polsce. Atrakcją tegorocznej edycji będą pokazy jednego z najbardziej oczekiwanych filmów 2010 roku według prestiżowego magazynu „Cahiers du Cinéma”, sensacji tegorocznego Berlinale, najnowszego filmu Wernera Herzoga „Jaskinia zapomnianych snów” („Cave of Forgotten Dreams”) nakręconego w trójwymiarowej technice (3D). Film, którego premiera będzie miała miejsce na festiwalu, będzie można zobaczyć na ekranach polskich kin od 6 maja.


O nagrodę główną Millennium Award, Nagrodę Magicznej Godziny, Canon Cinematography Award, Green Warsaw Award, Amnesty International Award, Doc Art Award, Nagrodę Nos Chopina oraz Warsaw Animation Winner zawalczą jedne z najlepszych filmów dokumentalnych wyprodukowane w ostatnim roku na świecie, w tym nowości z Berlinale i Sundance. Do konkursu staną również najnowsze obrazy dwóch gwiazd polskiej sztuki dokumentalnej – „Tonia i jej dzieciMarcela Łozińskiego oraz „Cudze listyMacieja Drygasa.


Ponadto, na tegorocznym Planete Doc Film Festival polski dokument będą reprezentować:

* Odyseja złomowa, reż. Paweł Ferdek

* Obcy gen, reż. Grzegorz Kuczek

* Trans-akcja, reż. Sławomir Grünberg

* Planeta Kirsan, reż. Magdalena Pięta

* Agnieszki tu nie ma, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan

* Chopin2010.pl, reż. Rafał Wróblewski

* O duszy i innych drobnostkach, reż. Kornel Miglus

* Dlaczego konkurs?, reż. Christine Jezior

* Oj Boże, drogi Boże, reż. Julia Popławska

* Marysina polana, reż. Grzegorz Zariczny

* Przyrzeczona, reż. Lesław Dobrucki

* Przesłuchanie, reż. Adam Palenta


Program festiwalu obejmuje ponad 160 filmów z całego świata, poszerzając w tym roku swój zakres o nowe sekcje tematyczne, takie jak: „Na Wschodzie bez zmian” poświęcona sytuacji we współczesnej Rosji oraz „Czasoprzestrzeń” prezentująca filmy, których bohaterami są wyjątkowe miejsca na świecie, a także „LSD: Love, Sex & Dreams", w ramach której zostaną wyświetlone najbardziej kontrowersyjne dokumenty z ostatnich lat o życiu bohemy artystycznej i świecie mniejszości seksualnych.


Jak co roku, festiwal Planete Doc będzie miał również swoją internetową edycję. W jej ramach w internetowym kinie iplex.pl widzowie będą mogli zobaczyć za darmo wybrane filmy z tegorocznej edycji, jak również tytuły prezentowane na festiwalu w latach wcześniejszych. Najlepsze filmy z poprzednich edycji festiwalu będzie można również obejrzeć w warszawskim kinie Iluzjon w ramach sekcji „The Best of PLANETE DOC”.


Organizowane wspólnie z MEDIA Desk Polska i Szkołą Filmową Andrzeja Wajdy wykłady mistrzowskie (masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej poprowadzą m.in. znany holenderski reżyser i operator, tegoroczny zwycięzca festiwalu w Sundance Leonard Retel Helmrich (9 maja, godz. 18.30, Kinoteka) oraz Janus Metz i Michael Haslund – reżyser filmu i konsultant Duńskiego Instytutu Filmowego przy „Armadillo – wojna jest w nas”. Analiza procesu produkcji filmu „Armadillo – wojna jest w nas”, nagrodzonego przez Krytyków w Cannes, będzie przyczynkiem do dyskusji  „Jak to się robi w Danii” o tym, czy w Polsce mógłby powstać podobny film oraz na czym polega tajemnica sukcesu duńskiego dokumentu na świecie (11 maja, godz. 18.00, Kinoteka).


Ponadto, w dniach 6-8 maja odbędzie się „weekend z cyfrowym PLANETE DOC”, w ramach którego wybrane filmy z programu festiwalu trafią do kin na terenie całego kraju i zostaną pokazane jednocześnie w Warszawie i 21 miastach w Polsce.


Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.planetedocff.pl.


Przedsprzedaż biletów
rusza 29 kwietnia w warszawskiej Kinotece, Muranowie i Iluzjonie.