9. GDAŃSK DOCFILM FESTIVAL
Dla miłośników kina z gatunku „cinéma vérité” maj szykuje się niezwykle interesująco. Oprócz sięgającego już ponad 50 lat Krakowskiego Festiwalu Filmowego czy dość młodego, lecz prężnie rozwijającego się festiwalu Planete Doc – na których to goszczą zarówno najnowsze obrazy polskich i zagranicznych dokumentalistów, jak i przypominane są te starsze, aczkolwiek wyselekcjonowane „z najwyższej półki” - świetną okazją do zgłębienia sztuki dokumentu jest Gdańsk DocFilm Festival.
Dziewiąta edycja Gdańsk DocFilm Festival, która jak co roku odbywa się pod hasłem „Godność i Praca” (Dignity & Work), ruszy 4 maja. Do konkursu, który podzielony jest na sześć bloków tematycznych, zakwalifikowało się 36 filmów. O "Bramę Wolności" - statuetkę fragmentu muru o otwartych na oścież wrotach – będzie walczyć osiem dokumentów z Polski:
Blok: DZIECKO NA EKRANIE
* Kawałek lata, reż. Marta Minorowicz
* 38,5, reż. Grzegorz Dębowski
* Cielaczek, reż. Marek Marlikowski
* Popatrz, reż. Adam Palenta
* Vakha i Magomed, reż. Marta Prus
Blok: HISTORIE O ZWYCZAJNYM SZALEŃSTWIE
* Seans w Kinie Tatry, reż. Igor Chojna
* Deklaracja nieśmiertelności, reż. Marcin Koszałka
Blok: ZMIERZCH ŚWIATÓW
* Gugara, reż. Andrzej Dybczak, Jacek Nagłowski
Obok projekcji konkursowych w programie Gdańsk DocFilm Festival znalazły się pokazy specjalne, w tym retrospektywy tegorocznych gości, m.in. Jeana Gabriela Perriot, Alexis Krasilovsky, czy wybitnych twórców z Islandii - Fridrika Thor Fridrikssona (ojca kina islandzkiego), Hrafnhildury Gunnarsdóttir (wszechstronnej producentki filmowej, operatorki i reżyserki, dyrektorki kinematografii islandzkiej) czy Ari Magnussona - artysty współpracującego z Bjork i Larsem Von Trierem, reżyser słynnego dokumentu filmowego "Screaming Masterpiece".
W ramach Festiwalu odbędzie się warsztat filmowy dotyczący realizacji zdjęć filmowych i korekcji barw poprowadzony przez znanego i cenionego polskiego operatora filmowego, Krzysztofa Ptaka, który jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął realizację zdjęć techniką cyfrową. Jest również autorem zdjęć do pierwszego filmu fabularnego nakręconego z zastosowaniem kamery High Definition (Pornografia, 2003r.).
Organizatorzy Gdańsk DocFilm Festival szczególnie zapraszają na tegoroczną edycję imprezy, gdyż – jak informują w swoim komunikacie prasowym – „z uwagi na kolosalne wręcz borykanie się z budżetem festiwalowym, istnieje niestety prawdopodobieństwo, że festiwal odbędzie się po raz ostatni". Dlatego też apelują: „Udowodnijcie swoim przybyciem, liczną frekwencją (to taka nasza osobista prośba), że Gdańsk DocFilm Festival to naprawdę wartościowe i ważne dla was wydarzenie w roku. To jedyna impreza filmowa na Wybrzeżu, która nie jest zwykłym przeglądem, a konkursem (od lat z międzynarodowym Jury) dotycząca przeglądu OBRAZÓW DOKUMENTALNYCH Z CAŁEGO ŚWIATA! Takich prawdziwych, dotykających realnej rzeczywistości, dotyczących bardzo szeroko pojętej GODNOŚCI człowieka i nie tylko, a także pracy! Tej pięknej, twórczej, wynikającej z pasji, jak również jej braku, wpływu globalizacji, różne, często kontrowersyjne aspekty działania korporacji itd. U nas, przez 5 dni - masz szansę zobaczyć kawałek PRAWDZIWEGO ŚWIATA!”
Więcej informacji na stronie: www.gdanskdocfilm.pl.