51. KFF – NAGRODY ROZDANE!

51. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego dobiegła końca. Do rąk polskich dokumentalistów trafiło aż 16 nagród!


MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY

Jury konkursu dokumentalnego 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Tue Steen Müller – przewodniczący (Dania), Dušan Hudec (Słowacja), Marcin Koszałka (Polska), Kaleo La Belle (Szwajcaria), Annamaria Percavassi (Włochy) podjęło decyzję o przyznaniu nagród:

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu - Wojciech Staroń za film ARGENTYŃSKA LEKCJA (Polska), który od początku do końca zachowuje równowagę między formą i treścią. Opowiada o odmiennych kulturach, jednak przede wszystkim skupia się na pięknie przyjaźni rodzącej się pomiędzy małym chłopcem i dziewczynką. Jury uznało film za prawdziwe arcydzieło.

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego - Paweł Kloc za film KOŁYSANKA Z PHNOM PENH (Polska), który poprzez wyrazisty język filmu, przedstawia niekonwencjonalną walkę o miłość i akceptację w ciężkich warunkach egzystencjalnych. Duży nacisk na rozwój postaci sprawił, że film trzymał jury w napięciu do samego końca.

NAGRODA STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW OBRAZU FILMU FABULARNEGO za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym ufundowana przez Lightcraft - Wojciech Staroń (Polska) za zdjęcia do filmu ARGENTYŃSKA LEKCJA

WYRÓŻNIENIE dla Tomasza Wolskiego za film LEKARZE (Polska), który przenosi widza do ważnej instytucji publicznej i przy pomocy wyjątkowych obrazów i oszczędnych, a czasem zabawnych dialogów opowiada historie o sytuacjach z pogranicza życia i śmierci.

Jury studenckie konkursu dokumentalnego, w składzie Michał Lesiak, Małgorzata Steciak, Daniel Stopa postanowiło przyznać nagrodę filmowi LEKARZE w reżyserii Tomasza Wolskiego (Polska)



MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Jury konkursu krótkometrażowego 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Lech Kowalski – przewodniczący (USA), João Garção Borges  (Portugalia), Bartek Konopka (Polska), Delphine Lyner (Szwajcaria), Ülo Pikkov (Estonia) postanowiło przyznać polskim dokumentalistom następujące nagrody:

WYRÓŻNIENIE:
dla Marty Minorowicz za film DECRESCENDO(Polska).
Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia dla krótkometrażowych filmów dokumentalnych: niemieckiej produkcji “Żona fotografa” i polskiego “Decrescendo”. Oba filmy wyróżniają się ukazaniem zaskakujących i niespotykanych bohaterów w zwyczajnych sytuacjach i otoczeniach. Są subtelne i dotykają widza swą inteligentną oraz poetycką formą; pozwalają mu stać się częścią życia bohaterów.

NAGRODA EFA
dla najlepszego filmu europejskiego (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) przyznana zostałafilmowi PAPARAZZI, w reżyserii Piotra Bernasia
Polski film “Paparazzi” śledzi profesjonalistę, który wykonuje brudną robotę fotografa brukowców, i jednocześnie opisuje duszę człowieka mierzącego się zarówno z okrutną rzeczywistością historii jak i małymi problemami życia codziennego. Po obejrzeniu tego filmu może nawet Polański pozwoli się sfotografować.



KONKURS POLSKI

Jury konkursu polskiego 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Jerzy Kapuściński – przewodniczący, Anna Kazejak-Dawid, Tomasz Kozak, Tadeusz Słobodzianek i Marcin Wrona, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:

ZŁOTY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu - Marcel Łoziński za film TONIA I JEJ DZIECI, w uznaniu za stworzenie dzieła łączącego najlepsze tradycje polskiego dokumentu z intelektualną odwagą i krytyczną przenikliwością

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego - Paweł Kloc  za film KOŁYSANKA Z PHNOM PENH

WYRÓŻNIENIE:


KWIEKULIK, reżyseria Joanna Turowicz i Anna Zakrzewska – za wartościowe przywołanie tradycji polskiej awangardy,


NAGRODY POZAREGULAMINOWE

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Wojciech Staroń, za film ARGENTYŃSKA LEKCJA,

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż - Tomasz Wolski za film LEKARZE,

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepszą reżyserię - Marcel Łoziński za film TONIA I JEJ DZIECI,

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepsze zdjęciaWojciech Staroń za filmARGENTYŃSKA LEKCJA,

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Telewizję Kino Polska – Kuba Maciejko za film BON APPETIT,

Rzeźba Bronisława Chromego dla najlepszego producenta
polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych dla STUDIA FILMOWEGO KRONIKA (producenta filmu Marcela Łozińskiego TONIA I JEJ DZIECI),

Jury studenckie konkursu polskiego w składzie: Jolanta Rydel, Miłosz Stelmach, Krzysztof Siwoń postanowiło przyznać nagrodę filmowi ARGENTYŃSKA LEKCJA w reżyserii Wojciecha Staronia za twórcze i osobiste podejście do formuły filmu dokumentalnego oraz niespotykaną wrażliwość wizualną.

 

Więcej na: www.kff.com.pl.

  

(Na zdjęciu obok: fotos z filmu Wojciecha Staronia "Argentyńska lekcja")