"ZUD" W POLSKICH KINACH

W piątek, 21 kwietnia, na ekranach polskich kin zagości film Marty Minorowicz "Zud".

ZUD to to czas,  kiedy natura przejmuje kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. 11-letni Sukhbat wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do jego rodziny. Ojciec chłopca, Batsaikhan, postanawia, że wyjściem z sytuacji będzie złapanie dzikiego konia i przygotowanie go do startu w wyścigach. Jeźdźcem, którego zwycięstwo pozwoliłoby przetrwać rodzinie, ma być jego syn Sukhbat. Przed chłopcem stoją wyzwania i pierwsze dramatyczne decyzje, które musi samodzielnie podjąć i które odcisną piętno na jego dalszym życiu.

Historia jest przypowieścią o zmaganiach człowieka z naturą i próbą odpowiedzenia na pytanie, czym mogą skończyć się starania, aby ją ujarzmić. Przyroda jest tu jednym z głównych bohaterów filmu – podziwiamy jej potęgę, nieprzewidywalność i metafizyczną siłę.

Film balansuje na granicy fabuły i dokumentu, a tak o nim mówiła w wywiadzie dla Polskiego Insytutu Sztuki Filmowej, Anna Wydra, producentka filmu:

Film był finansowany jako dokument, bo to wydawało nam się bliższe. Ekipa składała się zaledwie z kilku osób, mieliśmy prawdziwą rodzinę bohaterów. Jednak od początku towarzyszyło nam też myślenie fabularne.  Dla nas kryterium nazwania tego filmu fabułą lub dokumentem wiąże się z naszą postawą wobec bohaterów. Z jednej strony zależało nam na naturalności i obserwowaniu ich prawdziwego życia. Z drugiej strony w filmie znalazło się wiele ich przemyśleń i historii dotyczących życia na stepie, które jednak nigdy nie wydarzyły się im samym.

Światowa premiera filmu Zud w reżyserii Marty Minorowicz odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w ubiegłym roku. Polsko-niemiecka koprodukcja otrzymała nominację  do Golden Space Needle Award podczas Seattle International Film Festival, nagrodę Fathy Farag za największy wkład artystyczny podczas Cairo International Film Critics Week oraz wyróżnienie w konkursie Inne Spojrzenie podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film nominowano również do nagrody za zdjęcia (Paweł Chorzępa) na Camerimage 2016, zakwalifikował się też do Konkursu Fiction/Non-Fiction 13. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Film "Zud" dostępny w kinach w całej Polsce od 21 kwietnia 2017 roku.