DOC LAB POLAND HOT SELECTION: „NAJBRZYDSZY SAMOCHÓD ŚWIATA”

W najbliższy piątek 8 grudnia w warszawskim Barze Studio odbędzie ostatnia w tym roku odsłona cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Tym razem pokazany zostanie film "Najbrzydszy samochód świata" w reżyserii i produkcji Grzegorza Szczepaniaka. Film był rozwijany w ramach programu DOC LAB POLAND 2016. Po projekcji odbędzie się DOC LAB POLAND PARTY na zakończenie edycji 2017.

DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl warszawskich pokazów najciekawszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Pierwsza tegoroczna projekcja prezentująca dokumenty ze Studia Munka – SFP odbyła się w lipcu. W ramach kolejnych pokazano filmy „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Zygmunt Hübner. Graz rzeczywistością” Edyty Wróblewskiej, „Nauka chodzenia” Marcina Kopcia i „Fugazi. Centrum Wszechświata” Leszka Gnoińskiego.

DOC LAB POLAND HOT SELECTION jest częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, w ramach którego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbyły się także warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności.

NAJBRZYDSZY SAMOCHÓD ŚWIATA

2017, 47 min

Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami, jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu.

Film był rozwijany w ramach programu DOC LAB POLAND 2016. Jego międzynarodowa premiera odbyła się na prestiżowym 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Wcześniej film zdobył Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu polskiego i Nagrodę Jury Studenckiego na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Szczepaniak, zdjęcia: Marek Kozakiewicz, montaż: Jerzy Zawadzki PSM, Grzegorz Szczepaniak, dźwięk: Michał Fojcik MPSE, muzyka: Mikołaj Majkusiak, producent: Grzegorz Szczepaniak, produkcja: Wydawnictwo Fonograficzne ANAGRAM, TVP.


DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. W 2017 r. w DOC LAB POLAND brały udział 23 projekty dokumentalne w fazie developmentu lub montażu, reprezentowane przez zespoły składające się z reżysera i producenta. Dodatkowym, ważnym elementem programu jest market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 40 uczestników z Polski i zagranicy. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu koprodukcyjnego podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 700 indywidualnych spotkań. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości ponad 60 tys. zł.

 

DOC LAB POLAND Hot Selection: "Najbrzydszy samochód świata" reż. Grzegorz Szczepaniak
Piątek, 8 grudnia, Bar Studio, Plac Defilad 1, Wstęp bezpłatny! 

godz. 19.00 – projekcja „Najbrzydszy samochód świata”. Po filmie – dyskusja z twórcami.

godz. 22.00 – DOC LAB POLAND PARTY „Koniec i początek”. Zakończyła się edycja 2017, czekamy na edycję 2018! DJ Captain My Captain (dyrektor DOC LAB POLAND, Adam Ślesicki) oraz kolektyw DJ-ski DFTM Dicks from the Moon.