"21 X NOWY JORK" Z POLSKĄ NAGRODĄ FILMOWĄ

W poniedziałkowy wieczór, 26 marca, odbyło się rozdanie nagród Polskiej Akademii Filmowej. Statuetka Orła za najlepszy film dokumentalny trafiła do "21 x Nowy Jork" Piotra Stasika.

26 marca w Teatrze Polskim statuetki Orłów rozdano już po raz dwudziesty, ale dopiero po raz szósty o nagrodę walczyły również produkcje dokumentalne. Nagrodę Orła za Najlepszy Film Dokumentalny członkowie Akademii przyznali filmowi"21 x Nowy Jork" Piotra Stasika.  Nominowane w tej samej kategorii były również filmy "Beksińscy. Album wideofoniczny" Marcina Borchardta oraz "Młynarski. Piosenka finałowa" Alicji Albrecht.

Film dokumentalny Piotra Stasika to intymny portret miasta i jego mieszkańców. Bohaterów poznajemy w nowojorskim metrze i wychodzimy za nimi na powierzchnię, by dowiedzieć się więcej o ich życiu, pragnieniach, namiętnościach, nadziejach i marzeniach – czasami zaprzepaszczonych a czasem jeszcze czekających na zrealizowanie. Zbiór historii składa się na emocjonalną opowieść o samotności towarzyszącej człowiekowi żyjącemu w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku.

Światowa premiera "21 x Nowy Jork" obyła się podczas otwarcia 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, skąd film wyjechał z nagrodą dla najlepszego producenta (Agnieszka Wasiak, Lava Films) oraz rekomendacją do Europejskiej Nagrody Filmowej, co zaskutowało tym, że film znalazł się na liście pięciu nominowanych do ubiegłorocznych Nagród Akademii w kategorii Najlepszy Dokument. Film Stasika z sukcesami pokazywany jest na festiwalach całym świecie, m.in. w Meksyku, RPA, Białorusi czy Macedonii. Za promocję zagraniczną filmu, dystrybucję festiwalową i sprzedaż światową odpowiada KFF Sales&Promotion. 

Polskie Nagrody Filmowe przyznawane są od 1999 roku, jednak dopiero w 2013 roku pojawiła się kategoria pozwalająca wyróżnić najlepsze polskie dokumenty. Tytułem Najlepszego Filmu Dokumentalnego w ubiegłych latach zostały uhonorowane filmy: „Wirtualna wojna” Jacka Bławuta, „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej, „Powstanie Warszawskie” Jana Komasy, "Aktorka" Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej oraz "Komunia" Anny Zameckiej.

Pełna lista nagrodzonych filmów znajduje się na stronie Polskiej Akademii Filmowej