„WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY” W KONKURSIE VISIONS DU REEL!

11 marca ogłoszono program szwajcarskiego festiwalu Visions du Réel. Do konkursu pełnometrażowego zaproszono film „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego.

Visions du Réel jest jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 5 do 13 kwietnia.

W programie tegorocznej edycji znalazła się polsko-słowacka koprodukcja „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, produkowana przez Telemark. Dokument został zaproszony do udziału w międzynarodowym konkursie filmów pełnometrażowych. W Szwajcarii odbędzie się światowa premiera filmu.

Bohaterem dokumentu jest wiatr halny - jedna z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Pojawia się cyklicznie każdej wiosny i jesieni. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy zamieni się w destrukcyjną wichurę. Halny dotyka szczególnie mieszkańców Zakopanego i okolic, zmieniając malownicze górskie szlaki w przestrzeń nieokiełznanego działania natury.

Projekt filmu dokumentalnego był rozwijany podczas wielu wydarzeń branżowych. W 2015 roku został zaprezentowany podczas KFF Industry na pitchingu Docs To Start w ramach programu Doc Lab Poland. Zdobył wówczas nagrodę DOK Leipzig, która zaowocowała udziałem projektu w targach koprodukcyjnych Co-Pro podczas festiwalu w Lipsku. W 2016 roku „Wiatr. Thriller dokumentalny” wziął udział w forum koprodukcyjnym Lisbon Docs w Portugalii. W 2017 roku projekt powrócił do Krakowa na KFF Industry, gdzie zaprezentowany został w pitchingu Docs To Go Doc Lab Poland. Zdobył tam nagrodę Krakowskiego Parku Technologicznego. Natomiast w styczniu 2019 roku „Wiatr...” był jednym z pięciu projektów, który zakwalifikował się do udziału w forum w sekcji Last Stop Trieste forum koprodukcyjnego When East Meet West w Trieście.

Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie VdR.