DOKUMENTY W KONKURSIE POLSKIM NA 51. KFF

35 filmów - w tym aż 20 dokumentów - weźmie udział w konkursie polskim na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Pojawią się obrazy zarówno debiutujących dokumentalistów, jak i stałych bywalców krakowskiej imprezy czy klasyków polskiego dokumentu.


Zgodnie z regulaminem po raz pierwszy w konkursie polskim pojawią się pełnometrażowe filmy dokumentalne. Dwa spośród nich znalazły się w konkurencji międzynarodowej festiwalu: będący w fazie postprodukcji Lekarze Tomasza Wolskiego i Kołysanka z Phom Penh Pawła Kloca, która została już zaproszona na trzy znaczące festiwale zagraniczne: do Nyon, Sheffield i Toronto. Pulę długich dokumentów uzupełnią Pomorskie iluzje Jacoba Dammasa i Helge Rennera, które mają szansę porwać publiczność jak rok temu Na północ od Kalabrii Marcina Sautera.


Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu, zapowiada: Kolejny swój film „Tonia i jej dzieci” przedstawi klasyk polskiego dokumentu Marcel Łoziński, któremu podczas festiwalu będziemy mieli okazję złożyć serdeczne życzenia z okazji okrągłych urodzin i podziękować za stałą obecność w Krakowie. To po nominacji otrzymanej na naszym festiwalu, ostatni jego film „Poste Restante” otrzymał Europejską Nagrodę Filmową.


Wracają do Krakowa z kolejnymi filmami inni niezwykle uzdolnieni laureaci: Marcin Sauter z Hakawati, Maciej Cuske z Daleko od miasta i Wojciech Staroń z Argentyńską lekcją, która startuje także w konkursie międzynarodowym. Te filmy komentują nie tylko naszą rzeczywistość, bo coraz częściej polscy filmowcy zapędzają się w bardziej egzotyczne części globu. Podczas tej edycji będziemy w Kambodży, Argentynie, na Kubie, w Kałmucji i Kirgizji, a także w Syrii i Libanie.


Księżyc to Żyd zaczerpnął swój absurdalny tytuł z piosenki Marcina Świetlickiego, a opowiada o niezwykłej przemianie duchowej byłego kibola, z kolei Paparazzi (także w konkursie międzynarodowym) to dynamiczna opowieść o fotoreporterze, który posługując się dość specyficznym kodeksem etycznym, poluje na swe ofiary niczym pies gończy.


Pojawią się nowe nazwiska, one zawsze wywołują największe emocje, bo renoma polskiej szkoły dokumentu zobowiązuje.
- kontynuuje Krzysztof Gierat - Jestem pewien, że wśród debiutantów znajdą się kandydaci do nagród.



Oto lista filmów dokumentalnych, które zakwalifikowały się do konkursu polskiego:

1. Phnom Penh Lullaby, reż. Paweł Kloc, 97’
2. Lekarze, reż. Tomasz Wolski, 82’
3. Pomorskie iluzje, reż. Jacob Dammas, Helge Renner, 70’
4. Tonia i jej dzieci, reż. Marcel Łoziński, 57’
5. Downtown - miasto Downów, reż. Piotr Śliwowski, Marta Dzido, 54’
6. Argentyńska lekcja, reż. Wojciech Staroń, 52’
7. Agnieszki tu nie ma, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan, 52’
8. Planeta Kirsan, reż. Magdalena Pięta, 51’
9. Odyseja złomowa, reż. Łukasz Gutt, Paweł Ferdek, 48’
10. Kwiekulik, reż. Joanna Turowicz, Anna Zakrzewska, 48’
11. Daleko od miasta, reż. Maciej Cuske, 45’
12. Księżyc to Żyd, reż. Michał Tkaczyński, 45’
13. Paparazzi, reż. Piotr Bernaś, 30’
14. Bon Apetit, reż. Kuba Maciejko, 31’
15. Mój tata Lazaro, reż. Marcin Filipowicz, 29’
16. Hakawati, reż. Marcin Sauter, 27’
17. Pustelnicy, reż. Kacper Czubak, 26’
18. Decrescendo, reż. Marta Minorowicz, 22’
19. Ocaleni, reż. Wojciech Szumowski, 22’
20. Powroty, reż. Krzysztof Kadłubowski, 7’



Więcej na: www.kff.com.pl.