STAROŃ I KONOPKA O SZTUCE KRĘCENIA FILMÓW
Wojciech Staroń oraz Bartosz Konopka – obaj dokumentaliści i ambasadorzy projektu FILM NA HORYZONCIE – w wywiadzie dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty opowiadają o tym, w jaki sposób rozpocząć filmową drogę i jak patrzeć na świat okiem kamery.
Projekt FILM NA HORYZONCIE jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest przybliżenie im informacji o procesie tworzenia filmu. Zadaniem uczestników jest nakręcenie krótkiego filmu do-kumentalnego, fabularnego lub animowanego w oparciu o informacje, które będą zamieszczane na stronie projektu w trakcie jego trwania. Projekt ma charakter ogólnopolskiego kursu internetowego i jest podzielony na trzy etapy. W pierwszym z nich wyjaśnione zostaną reguły pisania scenariusza, w drugim – zasady robienia zdjęć, natomiast w ostatnim – techniki montażu. Najlepszy film zostanie nagrodzony.
Zgłoszenia przyjmowane są do 28 października. Więcej o projekcie można znaleźć tutaj.
Projekt jest organizowany po raz piąty przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty we współpracy ze specjalistami skupionymi wokół redakcji magazynu branży audiowizualnej FilmPRO i dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Ambasadorami projektu zostali Wojciech Staroń, reżyser, dokumentalista, operator i zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2011 za wkład artystyczny w zdjęcia do filmu fabularnego „El premio”, oraz Bartosz Konopka, reżyser nominowany w 2010 roku do Oscara za dokument „Królik po berlińsku”.
Wojciech Staroń: Sztuka, w tym film, wyrasta z buntu, z potrzeby zmiany świata, przeciwstawienia się temu, co hamuje nas w pełniejszym życiu. Jeśli nie ma w nas buntu, możemy kręcić filmy użytkowe, rozrywkowe, ale nie stawiające ważnych pytań w sposób głęboki, szczery, emocjonalny.
Bartosz Konopka: Rola kina i kultury jest taka, żeby pokazywać, że świat nie jest taki groźny i tak skupiony na interesach, pieniądzach, jak mogłoby się wydawać. Świat to jest kontynuacja tego, co istnieje od tysiąca lat, to również tysiąc sposobów na opowiadanie o sobie, o uczuciach. Po to jest kino, literatura, sztuka, żeby nas na to uwrażliwiać i żeby nam pokazywać, że nic nie jest czarno-białe, że jest coś pozytywnego w tym, co jest dookoła.
Poniżej prezentujemy wywiady z Wojciechem Staroniem oraz Bartoszem Konopką, przeprowadzone i opublikowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Źródło: www.nhef.pl.