KINO DOKUMENTALNE W CYKLU „KINO KRYTYKA”
31 października ponownie, choć w nowej formie, w krakowskim kinie Agrafka rusza cykl „Kino Krytyka”, który wraz z programem „Filmowy Kraków” stanowi znakomitą okazją do zapoznania się z polską kinematografią, zwłaszcza dokumentalną.
Cykl „Kino Krytyka” w jesiennej odsłonie zmienia nieco formułę. Gośćmi będą krytycy, których to gośćmi będą twórcy. Autor cyklu - redaktor Rafał Stanowski („Dziennik Polski”)przewidział w tym sezonie mnóstwo atrakcji. Pierwsze spotkanie, które odbędzie się 31 października, to konfrontacja opinii krytycznej Stanowskiego z twórcą niezwykle osobistych filmów dokumentalnych - Marcinem Koszałką. 12 grudnia przewidziane jest spotkanie również z krakowskim reżyserem, Tomaszem Wolskim, z którym będzie rozmawiać Jerzy Armata („Gazeta Wyborcza”).
Program cyklu:
31 października (poniedziałek), godz. 20:00
"Ucieknijmy od niej", reż. Marcin Koszałka
Krytyk: Rafał Stanowski („Dziennik Polski”)
Gość: Marcin Koszałka
O filmie: Kolejny intymny do bólu dokument Marcina Koszałki poświęcony jest sprawom rodzinnym widzianym przez pryzmat jego siostry. Przy włączonej kamerze dorosłe rodzeństwo dokonuje wiwisekcji swoich relacji z rodzicami i z sobą nawzajem. Bohaterka filmu, żyjąca komfortowo bizneswoman, do dziś niepogodzona ze śmiercią matki i ojca, staje się w filmie sumieniem reżysera. On sam próbuje zbliżyć się do zmarłych rodziców na swój sposób ? filmując ostatnie chwile pacjentów pewnego szpitala.
12 grudnia (poniedziałek), godz. 20:00
"Złota rybka" oraz "Szczęściarze", reż. Tomasz Wolski
Krytyk: Jerzy Armata („Gazeta Wyborcza”)
Gość: Tomasz Wolski
O filmie „Złota rybka”: Codzienne życie wychowanków Domu Pomocy Społecznej, którzy przygotowują się do wystawienia w teatrze spektaklu "Bajka o Złotej Rybce". Opowieść o kolorowym świecie osób upośledzonych, o ich małych marzeniach: Kamil chce zobić prawo jazdy na windę, Marek marzy o antenie, Michał nie wyobraża sobie życia bez sprzątania, Witek natomiast nienawidzi sprzątać, więc pragnie zostać portierem, a Adaś dobrze zagrać w spektaklu rolę złotej rybki.
O filmie „Szczęściarze”: Trzy pokoje w krakowskim Urządzie Stanu Cywilnego. W jednym odbywa się rejestracja urodzeń, w drugim - zgonów, w trzecim - ślubów. Z obserwacji zachowań klientów każdego z trzech wydziałów, a także obsługujących ich urzędniczek, wyłania się wizerunek naszej codzienności, ale także - obraz losu. Przez mikrosceny obserwujemy różne etapy i koleje związku pomiędzy kobietą a mężczyzną.
Warto dodać, że 25 października w Kinie Agrafka rusza również cykl „Filmowy Kraków”. W ramach pierwszego spotkania zostaną wyświetlone trzy dokumenty: „Mój tata Lazaro” Marcina Filipowicza, „Jak Antoniszczak robił świat” Maliny Malinowskiej –Wollen, a także „Szczęściarze” Tomasza Wolskiego. Więcej informacji o cyklu „Filmowy Kraków” można znaleźć tutaj.
Źródło: www.kinoagrafka.pl.