WARSZTATY Z ANDRZEJEM FIDYKIEM

12 listopada w Kinotece PKiN w Warszawie rusza II Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Będzie to okazja do zapoznania się z najlepszymi produkcjami dokumentalnymi z całego świata, poświęconymi globalnym wyzwaniom i tematyce społecznej, a także z kinem polskiego dokumentalisty, Andrzeja Fidyka.


Organizatorzy HumanDOC: Jednym z przesłań naszego festiwalu jest promowanie aktywnej postawy filmowców wobec świata. Historie o ludziach żyjących w dalekich, biednych krajach, to temat bardzo rzadko podejmowany przez polskich reżyserów. Takich twórców w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki, a najbardziej zasłużonym i znanym pośród nich jest Andrzej Fidyk. Filmy tego reżysera od wielu lat pokazują nam świat, o którego istnieniu nie mieliśmy nawet pojęcia. Wciągają nie tylko swoją niezwykle ciekawą narracją, lecz także wysmakowanym obrazem i przemyślanym doborem bohaterów.

Podczas festiwalu HumanDOC w ramach retrospektywy jednego z najważniejszych polskich dokumentalistów zostaną pokazane następujące filmy:

- "Carnaval - the biggest party in a world"
- "Defilada"
- "Kiniarze z Kalkuty"
- "Sen Staszka w Teheranie"
- "Taniec trzcin"
- "Yodok Stories"
- "Białoruski walc"


W poniedziałek 14 listopada 2011 odbędą się dodatkowo warsztaty prowadzone przez Andrzeja Fidyka. W oparciu o film „Kiniarze z Kalkuty” reżyser opowie o pracy z bohaterami swoich filmów, o problemach i wyzwaniach jakie wiążą się z realizacją filmu zagranicznego itp. Spotkanie poprowadzi Mateusz Mularski.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 18.00 w sali nr 2 Kinoteki PKiN w Warszawie.

Obowiązuje rezerwacja miejsc. Zgłoszeni należy przesyłać do dnia 12 listopada 2011 na adres e-mail: festival@humandoc.net. W tytule maila należy wpisać hasło ANDZEJ FIDYK-WARSZTATY. W treści wiadomości należy umieścić opis swojego zawodu/statusu: np. student reżyserii, student kierunku Stosunki Międzynarodowe UW, reżyser, dziennikarz itp. Decyduje kolejność zgłoszeń.



O Festiwalu HumanDOC:

Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego HumanDOC jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z edukacją i promocją działań charytatywnych. Festiwal prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że będąc tu w Polsce możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nie tylko tu i teraz, ale również w najdalszych zakątkach świata.

Wybrane filmy Festiwalu będzie można obejrzeć od listopada do końca grudnia w kinach w całej Polsce i nie tylko!

Przez sześć dni (12-17.11.2011 r.), od południa do północy, za darmo w salach kinowych Kinoteki PKiN w Warszawie, przez miesiąc na platformie filmowej IPLEX.PL, a od listopada do końca roku w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Dyskusyjnych Klubach Filmowych w całej Polsce.

To nie wszystko! Po raz pierwszy historii festiwal filmowy zagości na Dworcu Centralnym w Warszawie pod hasłem "HumanDOC na Centralnym". Od 12. do 17. listopada pasażerowie będą mogli wziąć udział w projekcjach Festiwalu HumanDOC organizowanych w hali głównej warszawskiego dworca!

Oprócz wielu zagranicznych produkcji (m.in. „Nieme głosy”/“Little voices” J. Carrillo i O. Andrade, „Piekło powraca”/„Hell&Back Again” D. Dennis, „Zamek”/„The Castle” D'Anolfi oraz M. Parenti), na Festiwalu HumanDOC nie zbraknie też znakomitych polskich produkcji, takich jak: „Argentyńska lekcja” (reż. W. Staroń), „Odyseja Złomowa” (reż. P. Ferdek i Ł. Gutt), „Planeta Kirsan” (reż. M. Pięta) czy "Prawdziwy koniec Zimnej Wojny" (reż. J. Śladkowski).

Festiwal HumanDOC to dużo więcej niż filmy. To debaty i dyskusje z autorami i bohaterami filmów, ekspertami i praktykami zajmującymi się globalnym rozwojem, to także warsztat o przystosowywaniu sztuki filmowej dla potrzeb osób niewidzących i program edukacyjny dla szkół.Nie zabraknie też dyskusji na tematy takie jak migracje, konflikt w Afganistanie czy Partnerstwo Wschodnie, organizowanych w Kinotece i na Uniwersytecie Warszawskim we współpracy z Instytutem Stosunków Międzynarodowych UW.

W tym roku oferta zostanie wzbogacona o projekcje przystosowane dla osób niewidomych i niesłyszących. „Kino bez barier” będzie prezentowane w warszawskim Kinie Kinoteka, jak również w Łodzi w Kinie Charlie i w Krakowie w Kinie Agrafka i na IPLEX.PL.

Widzowie z niepełnoprawnością narządu wzroku będą mogli uczestniczyć w pokazach filmów: „Szermierze Palestyny”, Toksyczne podwórko”, „Aby był chleb i pokój” oraz „Głosuj na mnie” prezentujących problematykę regionów Palestyny, Chile, Gruzji i Chin.

Ponadto w ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się warsztat dla filmowców i przedstawicieli sektora pozarządowego poświęcony dostosowywaniu sztuki filmowej do potrzeb osób niewidzących. Poprowadzą go przedstawiciele Fundacji Audiodeskrypcji.

Na Festiwalu HumanDOC nie zabraknie także miejsca na projekcje przystosowane dla osób z problemami słuchowymi. Dwie produkcje – ceniony polski dokument „Planeta Kirsan” o niezwykłej, a mało znanej rosyjskiej republice Kałmucji oraz „Uciekając z Abdulem” / „On the Run with Abdul”) obraz o nastoletnim afgańskim migrancie  – zostały wzbogacone o specjalne napisy.

Co najważniejsze, filmy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu dotrą do odbiorców w całej Polsce! Wybrane produkcje będzie można za darmo obejrzeć w Internecie na platformie IPLEX.PL. Organizatorzy zachęcają też kina w całym kraju do organizowania projekcji dla osób niewidzących i niesłyszących. 


Więcej na: festival.humandoc.net