FILMY ANDRZEJA TITKOWA W MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
W najbliższą niedzielę, 26 stycznia, w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się spotkanie z Andrzejem Titkowem. Wyświetlone zostaną trzy filmy reżysera: „Golfista”, „Bezsenność” i „Album rodzinny”. Wstęp na spotkanie i projekcje jest bezpłatny.
Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje cykl „Dokumentaliści w muzeum”, w ramach którego prezentowane będą sylwetki i dokonania filmowców, których twórczość podejmuje tematy związane z historią i kulturą Żydów polskich. W styczniu bohaterem spotkania będzie Andrzej Titkow. - poeta, reżyser, scenarzysta, producent i wykładowca akademicki, urodzony w Warszawie 24 marca 1946 roku.
Andrzej Titkow ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1972). Z powodzeniem uprawia różne rodzaje twórczości filmowej – dokument, m.in.: Przechodzień (1985), Pro toto (1988), Piękny dwudziestoletni (1988), Daj mi to (1989), Całkiem spora apokalipsa (2002); fabułę, m.in.: Światło odbite (1989), Wynajmę pokój (1993); serial telewizyjny – Układ krążenia (1978). Jest laureatem licznych nagród festiwalowych. Zajmuje się także reżyserią teatralną. Jest autorem kilku tomików wierszy, pedagogiem. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W ramach pokazu, który odbędzie się 26 stycznia, wyświetlone zostaną trzy filmy Andrzeja Titkowa:
- "Golfista" (godzina 17.00)
Bohaterem filmu jest Stanisław Aronson, warszawiak pochodzący z zamożnej, zasymilowanej rodziny żydowskiej. Podczas wojny był żołnierzem elitarnej jednostki Kedywu "Kolegium A". Brał udział w wielu akcjach sabotażowych i dywersyjnych, walczył w Powstaniu Warszawskim. By uniknąć prześladowań ze strony UB, uciekł do Izraela, gdzie brał udział w wojnach izraelsko-arabskich. Film przybliża postać Aronsona, który opowiada o swoim życiu – i wyborach, których musiał dokonać.
- "Bezsenność" (godzina 18.15)
Leonard Borkowicz urodził się 4 stycznia 1912 roku w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie. Bardzo wcześnie zafascynował go ruch komunistyczny i już w wieku piętnastu lat został jego członkiem. W więzieniach II RP spędził ponad pięć lat a potem trafił do obozu w Berezie Kartuskiej. Po wojnie pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji partyjno-rządowych. Był żołnierzem i więźniem, partyjnym aparatczykiem i opozycjonistą, wytyczał granice państwowe i zmagał się z własną biedą i chorobami. W roku 1968, na fali partyjnej, antysemickiej czystki, został zwolniony ze swej ostatniej pracy na stanowisku redaktora w wydawnictwie „Książka i Wiedza". 26 października 1989 roku, w wieku 77 lat, rozczarowany, zgorzkniały i schorowany, popełnił samobójstwo. [opis filmu pochodzi ze strony internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich]
- "Album rodzinny" (godzina 19.30)
Jest to rodzinna saga z elementami dokumentu dochodzeniowego, przedstawiająca historię dwóch zasymilowanych żydowskich rodzin z Lublina: Meyersonów i Arnsztajnów. Protagonistami tej filmowej opowieści są członkowie rodziny Andrzeja Titkowa, których nie znał i o których niewiele wiedział. Ten film jest próbą zrozumienia i opowiedzenia ich skomplikowanych, a zarazem fascynujących biografii.
Po projekcji, około godziny 20.30, spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Dr Hieronim Grala. Wstęp na projekcje i na spotkanie jest bezpłatny.
Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich.