ZNAMY TYTUŁY WYBRANE NA DOCS TO GO!
Zakończyła się selekcja projektów, które zostaną zaprezentowane podczas trzeciej edycji Docs to go! - wspólnej inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiej Fundacji Filmowej. Prezentacja wybranych filmów odbędzie się 29 maja w podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Docs to go! to inicjatywa, której celem jest promocja i prezentacja najciekawszych polskich filmów dokumentalnych w końcowej fazie montażu/rough cutu/postprodukcji, których premiera przewidywana jest w ciągu najbliższych miesięcy. Podczas pitchigu w Krakowie producenci i reżyserzy wybranych projektów zaprezentują fragmenty wersji montażowych filmów oraz opowiedzą o produkcji obecnym na spotkaniu dystrybutorom, przedstawicielom stacji telewizyjnych i programatorom festiwali filmowych oraz innym ekspertom i osobom decyzyjnym.Do tegorocznej edycji zakwalifikowanych zostało dwanaście obiecujących projektów:
AGFA 1939, reż. Michał Wnuk
THE SOUND OF NATURE – THE NATURE OF SOUND, reż. Jacek P. Bławut
BITWA O TRON, reż. Kuba Maciejko
ŻYCIE MOTYLA, reż. Piotr Bernaś
UCHO WEWNĘTRZNE, reż. Szymon Uliasz & Magdalena Gubała
PRZED ŚWITEM, reż. Monika Pawluczuk
Podczas Docs to go! zaprezentowanych zostanie także 6 projektów, które dodatkowo wezmą udział w warsztatach DOK.Restart z udziałem znakomitych międzynarodowych producentów, specjalistów od filmowego marketingu i promocji oraz uznanych montażystów:
CZESKI ŁABĘDŹ, reż. Aleksandra Terpińska
ETHIOPIQUES.BUNT DUSZY, reż. Maciej Bochaniak
TRAMPKARZE, reż. Marcin Filipowicz
K2. DROGA PRZEZ BALTORO, reż. Eliza Kubarska
NUSRAT. OSTATNI PROROK MUZYKI, reż. Tomasz Wysokiński, Armand Urbaniak
KRÓLOWA PIK, reż. Agnieszka Zwiefka
Po publicznej prezentacji każdy z projektów zostanie skonsultowany w czasie indywidualnych rozmów z wybranymi agentami sprzedaży, dystrybutorami i programerami najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych. W ubiegłych latach projekty konsultowali m.in. przedstawiciele festiwali DOK Leipzig, Visions du Reel, CPH:DOX oraz przestawiciele firm dystrybucyjnych Deckert Distribution, First Hand Films, Rise and Shine czy Java Films.
Najlepszy projekt spośród 12 tytułów zostanie wybrany do finałowej prezentacji podczas DOK.Incubator na festiwalu DOK LEIPZIG w Niemczech.
Warto podkreślić, iż filmy prezentowane podczas poprzednich edycji Docs to go! znalazły się wśród tytułów nagradzanych i prezentowanych na światowych festiwalach. Ostatnio „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał Nagrodę Jury Międzywyznaniowego na międzynarodowym festiwalu Visions du Réel. Do rekordzistów w zagranicznych pokazach i nagrodach należą „Fuck for forest” Michała Marczaka, „Kiedy będę ptakiem” Moniki Pawliczuk, „Matka 24h” Marcina Janosa Krawczyka, „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego, „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego/”Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego, „Dziennik z podróży” Piotra Stasika czy "Deep Love" Jan P. Matuszyńskiego, . „Powrót Agnieszki H.” Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego pokazywano premierowo podczas 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz trafiły do regularnej dystrybucji kinowej w Czechach. „6 Kroków” Bartosza Dombrowskiego, „One Man Show” Jakuba Piątka, „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego i „Efekt Domina” zostaną pokazane w konkursach podczas 54. Krakowskiego FF. Wkrótce swoją festiwalową premierę będzie miał film Zuzanny Solakiewicz „15 stron świata”, a na ukończenie czekają „Yula’s Dream” Hanny Polak, „Bracia” Wojciecha Staronia czy „Mnich z morza” Rafała Skalskiego.
Już dziś serdecznie zapraszamy na prezentację, która odbędzie sie podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w dniu 29 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuk o g. 10.00.
W poprzednich dwóch edycjach Docs to go! były prezentowane następujące projekty:
2013:
„Bracia” Wojciecha Staronia
„Deep love” Jana P. Matuszyńskiego
“Powroty Agnieszki H.” Krystyny Krauze, Jacka Petryckiego
“One man show” Jakuba Piątka
„Efekt domina” Piotra Rosołowskiego, Elwiry Niewiery
„15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz
„Mnich z morza” Rafała Skalskiego
„Stan umysłu” Darii Lipko
2012:
„Ojciec i syn”, Paweł i Marcel Łozińscy
„Fuck for forest” Michał Marczak
„Dziennik z podróży” Piotr Stasik
„Sztuka znikania” Bartka Konopki, Piotr Rosołowski
„Matka 24h” Marcin Janos Krawczyk
„Six degrees” Bartosza Dombrowskiego
„Marzenie Julii” Hanny Polak
„Kiedy będę ptakiem” Moniki Pawluczuk
„Yorzeit” Zuzanny Solakiewicz