„KRÓLOWA CISZY” I „SOMETHING BETTER TO COME” NOMINOWANE DO NAGRÓD EDA

Dokumenty „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki i „Something better to come” Hanny Polak otrzymały nominację do nagrody EDA dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego Zrealizowanego przez Kobiety przyznawanej przez amerykańskie Stowarzyszenie Dziennikarek Filmowych. Nagrody rozdane zostaną w Amsterdamie, podczas festiwalu IDFA.

Stowarzyszenie Krytyczek Filmowych (Alliance of Women Film Journalists – AWFJ) to działająca w Stanach Zjednoczonych organizacja non-profit zrzeszająca dziennikarki i reporterki z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii zajmujące się tematyką filmową oraz krytyczki filmowe. Jej celem jest wspieranie filmów o kobietach i/lub zrealizowanych przez kobiety. Od 2012 roku stowarzyszenie przyznaje nagrody EDA dla najlepszych filmów wyreżyserowanych przez kobiety lub opowiadających o kobietach. Nagrody, nazwane tak na cześć amerykańskiej aktorki scenicznej i telewizyjnej – Edy Reiss Merin, wręczane są na corocznej gali w USA oraz na festiwalach partnerskich.

W tym roku nagroda EDA dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego Zrealizowanego przez Kobiety zostanie wręczona 26 listopada, podczas festiwalu IDFA. Nominację otrzymało pięć pełnometrażowych dokumentów biorących udział w sekcjach konkursowych IDFY, w tym aż dwa filmy polskich reżyserek: „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki i „Something better to come” Hanny Polak. Ich konkurentami będą: "My Beautiful Broken Brain" Sophie Robinson (Anglia), "Tea Time" Maite Alberdi (Chile) I "Unearthed" Jolynn Minnaar (RPA/Nigeria/USA).

Bohaterką dokumentu Agnieszki Zwiefki jest głuchoniema 10-letnia Denisa - dziewczynka z nielegalnego romskiego koczowiska. Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstramalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest również przez swoich równieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy posługując się jej imieniem. Denisa żyje jednak w swoim świecie - od kiedy na wysypisku śmieci znalazła karton z filmami bollywoodzkimi, wyraża swoje emocje poprzez taniec.

Akcja "Something better to some" rozgrywa się na podsmoskiewskiej "swałce" - największym wysypisku śmieci w Europie o długości ponad 2 kilometrów i wysokości kilkunastupiętrowego wieżowca. Jest to otoczony murem obszar, na teren którego nikt nie może się przedostać. Na wysypisku żyją jednak ludzie, najuboższa grupa społeczna, pozbawiona wszlekich środków do życia. Jedną z tych osób Yula, którą poznajemy jako 11-letnią dziewczynkę i której losy śledzimy przez 10 lat.

Najlepszy film wyłoni jury w składzie: Jennifer Merin – przewodnicząca jury (Cinema Citizen Blog in NY), Leba Hertz (San Francisco Chronicle), Katherine McLaughlin (The Arts Desk in London), Wendy Mitchell (Screen International, London), Dorothy Woodend (The Tyree in Vancouver) i Susan Wloszczyna.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej AWFJ.