POLSKI DOKUMENT NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH – PODSUMOWANIE 2019 ROKU
Polski dokument ma się naprawdę świetnie. W minionym roku nasze filmy zostały pokazane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, gdzie nierzadko otrzymywały liczne nagrody i wyróżnienia. Warto pamiętać, że poza wieloma pokazami odbywały się również różnego rodzaju spotkania branżowe, targi i przeglądy. Wszystkie najistotniejsze wydarzenia ubiegłego roku znajdziecie w naszym podsumowaniu. Zachęcamy do lektury!
Miniony rok przyniósł prawie 400 pokazów na 215 międzynarodowych festiwalach. Do konkursów zaproszono nasze filmy prawie 250 razy, dzięki temu polskie dokumenty zdobyły 79 nagród i wyróżnień.
W ubiegłym roku selekcjonerzy nie faworyzowali żadnego z polskich dokumentów Taką samą ilość 18 zaproszeń na międzynarodowe wydarzenia filmowe otrzymały zarówno „In Touch” Pawła Ziemilskiego, „Siostry” Michała Hytrosia, „Harda” Marcina Polara i „Wnętrze lwa” Karola Lindholma. Tuż za nimi z 15 festiwalowymi pokazami znalazły się „Krzyżoki” Anny Gawlity i „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk. Całkiem nieźle radziły sobie również „Tańczę dla Ciebie” Katarzyny Lesisz, „Shooting stars” Magdaleny Jaroszewicz, „Odprawa” Filipa Drzewieckiego oraz „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka.
W ciągu minionych 12 miesięcy nasze filmy zdobyły więcej nagród niż w 2018 roku. Bezkonkurencyjny okazał się film Michała Hytrosia. „Siostry” zdobyły łącznie aż 9 laurów. Na drugim miejscu znalazło się kilka filmów – „Jeszcze lecimy…” Mirosława Dembińskiego „Krzyżoki” Anny Gawlity, „Tama” Natalii Koniarz, „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka i „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk.
Podobnie, jak w ubiegłych latach polskie dokumenty były prezentowane na najważniejszych festiwalach. Nie zabrakło nas na Sundance, ani na Slamdance, w międzyczasie jedna z rodzimych produkcji znalazła się tez w Rotterdamie. ZagrebDox, Clermont Ferrand, Mecal Pro, Neisse Film Festival, Make Dox, DOC NYC, Dok Leipzig czy IDFA, to tylko niektóre filmowe imprezy na których prezentowane były polskie dokumenty. Poniżej piszemy szerzej o najważniejszych wydarzeniach 2019 roku, na których pokazywaliśmy nasze filmy. Początek roku może kojarzyć się wszystkim fanom dobrego niezależnego kina z dwoma ważnymi amerykańskimi festiwalami odbywającymi się w stanie Utah. Polskich dokumentów nie zabrakło na żadnym z nich. „Harda” Marcina Polara została zaproszona na Sundance, a pełnometrażowi „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta reprezentował nas na Slamdance. W tym czasie w Europie tez działo się całkiem sporo. Nasze dokumenty pojawiły się w programie m.in. francuskiego FIPADOC, estońskiego DocPoint Tallinn czy na festiwalu w Rotterdamie. „Proch” Jakuba Radeja kontynuował swoją dobrą passę z 2018 roku i otrzymał kolejną nagrodę do pokaźnej kolekcji. Tym razem ten krótki dokument został doceniony na niemieckim festiwalu Zeichen Der Nacht.
Na przełomie stycznia i lutego odbywał się węgierski Budapest International Documentary Festival. Nagroda główna w konkursie Naked Hope powędrowała do filmu „Over the Limit” Marty Prus. Z kolei pierwsza połowa marca przyniosła nagrodę dla Pawła Ziemilskiego i jego „In Touch”. Dokument został doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach. W tym samym czasie na niemieckim festiwalu Goeast krytycy uhonorowali „Striptiz i wojnę” Andrei Kutsily nagrodą FIPRESCI. Ze stolicy Rosji z nagrodą wyjechał również pełnometrażowy dokument „Diagnosis”. Film Ewy Podgórskiej został doceniony za najlepszy montaż.
W kwietniu wyróżnienia otrzymały także „Wehikuł czasu” Jana Bujnowskiego na Mostra Internacional de Filmes de Escolas de Cinema w Portugalii oraz „Zamek” Tadeusza Kabicza na Festival International du Documentaire Emergent FIDE we Francji. Z kolei „Krzyżoki” Anny Gawlity zostały nagrodzone na Busan International Short Film Festival w Korei Południowej, a „Symfonie fabryki Ursusu” Jaśminy Wójcik wybrano najlepszym dokumentem średniometrażowym na kanadyjskim Hot Docs.
Na początku maja odbyła się kolejna edycja Neisse Film Festival. Na niemieckim festiwalu można było zobaczyć kilka świetnych polskich dokumentów. Wśród nich znalazły się aż trzy, które w sposób szczególny przypadły do gustu jurorom. „Siostry” Michała Hytrosia zostały uznane najlepszym krótkim filmem imprezy, „Miłość bezwarunkowa” długim i otrzymała „Jazda obowiązkowa'' Ewy Kochańskiej wyjechała z Niemiec ze specjalnym wyróżnieniem. Dokument Rafała Łysaka bardzo spodobał się też na ukraińskim Molodist International Film Festival Kyiv. Film wrócił stamtąd z aż dwiema nagrodami. W tym samym czasie „Piszę do Ciebie, kochanie” Magdaleny Szymkow zostało nominowane do Focal Awards, a etiuda dokumentalna "Family2" w reżyserii Yifan Sun znalazła się na shortliście filmów studenckich ubiegających się o prestiżowe nagrody BAFTA 2019.
Koniec maja i początek czerwca w polskim środowisku filmowym może kojarzyć się tylko z jednym – Krakowskim Festiwalem Filmowym. To tam na otwarcia zaprezentowano premierowo „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, a „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk otrzymali Srebrnego Smoka w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym.
Pierwsza połowa czerwca okazała się być bardzo gorącym okresem dla rodzimych produkcji. „Shooting stars” Magdaleny Jaroszewicz wyróżniono na armeńskim festiwalu ONE SHOT, „In Touch” Pawła Ziemilskiego otrzymało wielką nagrodę Jury na islandzkim Skjadborg Film Festival 2019, a „Urosłam kiedy spałaś” uznano najlepszym dokumentem Shanghai International Film & TV Festival. Poziom został utrzymany także w drugiej połowie miesiąca. Wówczas nagrody otrzymały „Tańczę dla Ciebie” Katarzyna Lesisz (XVIII Euganea Film Festival) i „Tama” Natalii Koniarz (FEST — New Directors | New Films Festival). Aż cztery nagrody polskie dokumenty przywiozły z Estonii. Laureatami Pärnu Film Festival in Pärnu zostały: „Summa” Andrei Kutsily, „Śpiewać” Olgi Korotkayi, „Casting” Klaudii Kęskiej oraz „Radwan” Teresy Czepiec.
Wakacje to czas idealny dla festiwali. W Szwajcarii odbył się CineGlobe, gdzie najlepszym dokumentem okazał się „Proch” Jakuba Radeja, w Rumunii na Buzau International Film Festival jedna z nagród powędrowała do „Wiosny smoków” Jarosława Wszędybyła, a na Somerville International Film Festival w Stanach Zjednoczonych tytuł najlepszego dokumentu powędrował do reżysera „Wehikułu czasu”. W sierpniu kolejne trzy laury otrzymały „Siostry” Michała Hytrosia. Natomiast krótkometrażowy dokument „Family2” Yifan Sun znalazł się w finale studenckich Oscarów, żeby miesiąc później zamienić nominację na wygraną.
We wrześniu w Kanadzie podczas Quebec City Film Festival odbył się duży przegląd polskich filmów krótkometrażowych. W programie wydarzenia można było znaleźć również nasze dokumenty. Organizatorami „Poland in Focus” była Krakowska Fundacja Filmowa i kanadyjski festiwal. Na Message to Man nagrodę otrzymali „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk, a na Atlantic International Film Festival najlepszym dokumentem zostały „Siostry”. Ten ostatni sukces film Michała Hytrosia powtórzył na portugalskim BEAST International Film Festival. Z kolei „Przypadek Johanny Langefeld” Władysława Jurkowa i Geburg Rohde-Dahl zdobył główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Kanadzie.
W czerwcu wiele się działo, ale to jesienią dokumenty królują na międzynarodowych festiwalach. Tylko w październiku nagrody otrzymały takie produkcje jak: „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk (Drunken Film Fest, Oakland), „Tańczę dla Ciebie” Katarzyny Lesisz (CinEast – Central and Eastern European Film Festival), „Symfonia fabryki Ursusu” Jaśminy Wójcik (Provinziale FilmFest Eberswalde), „Krzyżoki” Anny Gawlity (Fano International Film Festival), „Siostry” Michała Hytrosia (International Short Film Festival Kalmthout’, STIFF – Student International Film Festival), „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka (West Lake International Documentary Festival), „Wnętrze lwa” Karola Lindholma (Ânûû-rû Âboro), „Czysta sztuka” Maksima Shveda (ArtDoc Fest) oraz „Przypadek Johanny Langefeld” Władysława Jurkowa i Geburg Rohde-Dahl (Aegean Docs International Documentary Film Festival). A w trakcie DocsMX nagrodzono aż dwa nasze filmy - „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, otaz „Striptiz i wojnę” Andrei Kutsila. Producent dokumentu o halnym otrzymał specjalne wyróżnienie Silver Eye. Rozdanie nagród odbyło się w podczas Ji.hlava International Documentary FF, gdzie polska koprodukcja „Life Could be Beautiful” autorstwa Filipa Jacobsona i Angeliki Herty wygrała jedną z sekcji.
Już w listopadzie odbyła się gala rozdania nagród na festiwalu Dok Leipzig. Nagroda MDR Film Prize dla najlepszego dokumentu z Europy Wschodniej trafiła do filmu „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego. To nie jedyna nagroda z Niemiec, które w tym miesiącu trafiła do polskich dokumentów. Na festiwalu Kurzfilmfestival Köln doceniono „Shooting stars” Magdaleny Jaroszewicz, a na Interfilm „Wnętrze lwa” Karola Lindholma. Ten ostatni tytuł został magrodzony również na litewskim festiwalu Scanorama. W Norwegii najlepszym dokumentem Ringerike International Youth Film Festival zostało „Raz dwa zero” Anny Pawluczuk, podobny tytuł tyle, że przyznawany filmom krótkometrażowym otrzymały „Krzyżoki” Anny Gawlity na Cork Film Festival. Z kolei Jury Minsk International Film Festival Listapad wyróżniło „Połączonych” Aleksandry Maciejczyk. Na odbywającym się w Toruniu EnergaCAMERIMAGE jedna z nagród powędrowała do fabularyzowanego dokumentu „Marek Edelman… I była miłość w getcie” Jolanty Dylewskiej. Dokumenty „Ostatnia góra” Dariusza Załuskiego i „Harda” Marcina Polara zwyciężyły w swoich kategoriach na festiwalu Nordic Adventure Film.
Grudzień okazał się szczęśliwy dla „Snu Leokadii” Krzysztofa Nowickiego. Dokument otrzymał nagrodę publiczności na Barcelona Planet Film Festival. Z kolei „19:91” Emilii Śniegoskiej zdobył specjalne wyróżnienie od młodych jurorów na 22. Olympia International Film Festival for Children and Young People. Fundację DEFA uhonorowała w tym roku duet polskich reżyserów. Nagroda dla młodych filmowców powędrowała do rąk Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.
Koniec roku przyniósł również nagrody dla dokumentu „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki. Film został doceniony na chińskim GZDOC 2019 Guangzhou International Documentary Film Festival. Produkcja otrzymała nagrodą dla najlepszego filmu artystycznego. Nie obyło się tez bez kolejnej nagrody dla „Krzyżoków’. Dokument Anny Gawlity został doceniony za najlepszy dźwięk na festiwalu Winter Apricots w Macedonii, a „Tama” Natalii Koniarz przypadła do gustu członkom jury na Sound & Image Challenge International Festival w Makau.
W 2019 roku, oprócz gotowych filmów, świetnie radziły sobie także projekty dokumentalne, prezentowane i nagradzane na międzynarodowych wydarzeniach branżowych: pitchingach, forach i spotkaniach koprodukcyjnych. ”Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego zaprezentowany został w sekcji sekcji Last Stop Trieste przeznaczonym dla filmów work in progress podczas forum When East Meet West w Trieście, „Globus" w reżyserii Clary Kleininger podczas Docs in Thessaloniki, a projekt "Abortion is OK" Pauliny Reiter wziął udział w programie Documentary Campus Masterschool. Duża delegacja polskich producentów wzięła udział w East Doc Platform – spotkaniach koprodukcyjnych i pitchingach projektów dokumentalnych organizowanych przez Institute of Documentary Film w Pradze. W wydarzeniu wzięło udział sześć projektów z Polski: Us and Them, reż. Sandeep Rampal Balhara i Wika!, reż. Agnieszka Zwiefka zostały zaprezentowane na East Doc Forum, Tragiczni, reż. Jan Stapor na East Doc Short, a Zwyczajny kraj, reż. Tomasz Wolski, Efekt motylka, reż. Jarosław Schmidt i A Man with a Fork in a World of Soup, reż. Grzegorz Pacek wzięły udział w East Doc Markecie.
Podczas pitchingu odbywającego się w ramach targów Sunny Side of the Doc został zaprezentowany polski projekt „Escape to the Silver Globe” w reżyserii Jakuba Mikurdy. W forum Baltic Sea Doc w Rydze udział wzięły trzy projekty: Unpaved w reż. Mikaela Lypinskiego, Globus w reż. Clary Kleininger i polsko-ukraińsko-niemiecka koprodukcja Rebbellion w reż. Keren Chernizon. Projekt filmu „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei został wyróżniony na DOK.Incubatorze, a do udziału w DOK Co-pro Market odbywającego się w trakcie festiwalu DOK Leipzig zaproszono aż trzy polskie projekty - „Grace” Eri Mizutani, „Ostatnią wyprawę” Elizy Kubarskiej oraz „Bliskich” Marka Kozakiewicza. W trakcie Film Festival Cologne odbyło się druga edycja European Work in Progress. Jedna z nagród za najlepszy pitch trafiła do producentki dokumentu „Grace”. Podczas tegorocznej edycji programu Emerging Producers organizowanego podczas Jihlava International Documentary FF Polskę reprezentował Łukasz Długołęcki z firmy NUR, a na prestiżowym IDFA Forum projekt „Wika!” Agnieszki Zwiefki.
W 2019 aż trzy polskie projekty dokumentalne otrzymały dofinansowanie EACEA – „Man With a VR Camera” Jacka Nagłowskiego, Poli Borkiewicz i Miłosza Hermanowicza, „Balcony Movie. Step into my frame” Pawła Łozińskiego oraz „Wika!” Agnieszki Zwiefki.
Podczas East Doc Platform w Pradze został zainicjowany projekt POLISH DOCS PRO, którego celem jest promocja polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach filmowych. Projekt prowadzony jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z TVP i Doc Lab Poland i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W ramach projektu odbyły się wydarzenia networkingowe i prezentujące polskie projekty dokumentalne podczas Visions du Reel w szwajcarskim Nyon, Doc/Fest Sheffield Marketplace w Wielkiej Brytanii, DOK Co-Pro Market w Lipsku oraz IDFA Forum w Amsterdamie,w których wzięły udział delegacje polskich producentów, a także zorganizowane zostało narodowe stoisko Polish Docs Pro na targach Sunny Side of the Doc w La Rochelle – największych targach kina dokumentalnego w Europie. Jak co roku po raz trzynasty na polskim stoisku promowane były najnowsze polskie produkcje dokumentalne, a akredytowani producenci mieli szansę szukać pieniędzy na realizację swoich projektów i poszerzać międzynarodowe kontakty.
Tradycyjnie KFF przygotowała polskie programy filmowe Polish Docs na targach dokumentalnych Doc Shop, festiwalu Hot Docs w Kanadzie, Docs for Sale podczas IDFA w Holandii, Doc Market podczas Thessaloniki Documentary Festival w Grecji, Doc Outlook podczas Visions du Reel w Szwajcarii, East Silver w Czechach czy DOK Market podczas DOK Leipzig w Niemczech. W ramach DOK Leipzig odbyło się również, zorganizowane przez KFF wspólnie z Doc Lab Poland spotkanie z najważniejszymi przedstawicielami branży dokumentalnej Polish Docs Pro Dinner, a podczas IDFA Polish Docs wraz z Doc Lab Poland i HBO Europe było po raz kolejny gospodarzem Guests Meet Guests przygotowanym dla kilkuset międzynarodowych gości festiwalu.
Wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez KFF odbyły dzięki wsparciu: Polskiego Instytut Sztuki Filmowej, Krakowskiego Biuro Festiwalowego, Krakow Film Commission, a także partnerów zagranicznych – IDFA, Hot Docs, DOK Leipzig, Clermont-Ferrand ISFF, EDN, Sundance Institute, Institute of Documentary Films, Thessaloniki IDFF, Visions du Reel, CPH:DOX, Quebec City FF i Sunny Side of the Doc.
LISTA NAGRÓD DLA POLSKICH FILMÓW DOKUMENTALNYCH W 2019 ROKU*
19.91, reż. Emilia Śniegoska
22nd Olympia International Film Festival for Children and Young People, Grecja - Special Mention
Casting, reż. Klaudia Kęska
XXXIII Pärnu Film Festival in Pärnu, Estonia - Best Student Film
Czysta sztuka, reż. Maksim Shved
ArtDoc Fest, 2019, Rosja - Best Director
Diagnosis, reż. Ewa Podgórska
Moscow International Documentary Film Festival DOKer, Rosja - Best Editing
Family2, reż. Yifan Sun
Student Academy Award 2019, USA - Best Documentary (International Film School)
Harda, reż. Marcin Polar
Nordic Adventure Film Festival, Dania - Best Short Film of the Year
In Touch, rez. Paweł Ziemilski
21st Thessaloniki Documentary Festival, Grecja - Human Values Award
Skjadborg Film Festival 2019, Islandia - Grand Jury Prize
Jazda obowiązkowa, reż. Ewa Kochańska
Neisse Film Festival 2019, Niemcy – Special Mention
Jeszcze lecimy…, rez. Mirosław Dembiński
International Alpine Film Festival "FIFAD", Szwajcaria - Prix du Lions Club Chablais
Bratislava Mountain and Adventure Film Festival, Słowacja - V4 Award
Krasnogorski International Festival of Sport Movies, Rosja - Best Hero
Mountainfilm Graz, Austria - Special Mention
Krzyżoki, reż. Anna Gawlita
Busan International Short Film Festival, Korea Południowa - Jury Award
Fano International Film Festival, Włochy - Best Documentary
Cork Film Festival, Irlandia - Grand Prix
Winter Apricots: Prilep International Film Festival 2019, Macedonia - Best Sound
Life Could Be Beautiful, reż. Filip Jacobson, Angelika Herta
23rd Ji.hlava International Documentary Film Festival, 2019, Czechy- Best Central and East European Documentary Student Film
Love 404, reż. Agata Baugmart
Go Short, Holandia - Best Documentary
Marek Edelman … I była miłość w getcie, rez. Jolanta Dylewska
Camerimage IFF, Polska, 2019 - Golden Frog For Best Docudrama
Miłość bezwarunkowa, reż. Rafał Łysak
Neisse Film Festival, Niemcy - Best Documentary (The City of Zittau Award)
48th edition of Molodist International Film Festival Kyiv, Ukraina - Best Short Film, Audience Award
West Lake International Documentary Festival, Chiny - D20 Filmmaker of the Year
Ostatania Góra, reż. Dariusz Załuski
Nordic Adventure FF, Dania, 2019 - Best Film Of The Year
Over the Limit, reż Marta Prus
Budapest International Documentary Festival, Węgry - Main Award in Naked Hope Competition
O zwierzętach i ludziach, reż. Łukasz Czajka
Guangzhou International Documentary Film Festival, Chiny - Best Art Doc Award
Piszę do Ciebie, kochanie, reż. Magdalena Szymkow
Focal Awards 2019, Wielka Brytania - Nomination for Best Use of Footage in a Short Film Production
Proch, rez. Jakub Radej
17.Internationales Festival Zeichen Der Nacht, Niemcy - Signs Award
CineGlobe, Szwajcaria - Best Documentary
Proszę o ciszę, rez. Eri Mizutani
21st Mecal Pro, Barcelona International Short and Animation Festival, Hiszpania - 2nd Jury Prize
Przypadek Johanny Langefeld, reż. Władysław Jurkow, Geburg Rohde-Dahl
RIFFA 2019, Kanada - Best International Documentary
Aegean Docs International Documentary Film Festival, Grecja - Best Foreign Film Award
Przystanek dom aktora, reż.Joanna Brodawka-Zygmunt
Great Message International Film Festival, Indie - Best Message Award
Połączeni, reż. Aleksandra Maciejczyk
IFF Message to Man, Rosja - Best Short Documentary
Drunken Film Fest, Oakland, USA - Best Documentary
Minsk IFF Listapad, Białoruś - Special Mention
59th Krakow Film Festival, Polska, - Silver Dragon
Radwan, reż. Teresa Czepiec
XXXIII Pärnu Film Festival in Pärnu, Estonia - Best Short Film
Raz, dwa, zero, reż. Anna Pawluczuk
Ringerike International Youth Film Festival, Norwegia - Best Documentary
Sen Leocadii, reż. Krzysztof Nowicki
IV Barcelona Planet Film Festival, Hiszpania - Audience Award
Shooting Stars, reż. Magda Jaroszewicz
ONE SHOT 17th International Short Film Festival Yerevan - Special Mention
Kurzfilmfestival Köln 2019, Niemcy - 2nd Jury Prize
Siostry, reż. Michał Hytroś
21st Mecal Pro, Barcelona International Short and Animation Festival, Hiszpania - Grand Jury Prize
Neisse Film Festival, Niemcy - Best Short Film
19th International Film Schools Festival, Urugwaj - Best Documentary
CIELECT Prize Francja - Best Student Documentary, Francja - Best Student Documentary
3rd Cinalfama Lisbon International Film Festival, Portugalia - Special Mention
Atlantic International Film Festival, Kolumbia - Best Documentary
BEAST International Film Festival, Portugalia - Best documentary film
International Short Film Festival Kalmthout’, Belgia - Best documentary short
STIFF – Student International Film Festival , Chorwacja - STIFF Best Documentary Award
Striptiz i wojna, reż. Andrei Kutsila
Goeast 2019, Niemcy - Film Critic'S Award – FIPRESCI
DocsMX, Meksyk - Special Mention
Minsk IFF Listapad, Białoruś – Special Mention
Summa, reż. Andrei Kutsila
XXXIII Pärnu Film Festival in Pärnu, Estonia - Grand Prize
Minsk IFF Listapad, Białoruś - Best Documentary Film Award
Symfonia fabryki Ursus, reż. Jaśmina Wójcik
Hot Docs, Kanada - Best Mid-Length Documentary Award
Provinziale FilmFest Eberswalde, Niemcy - Best Documentary Film Provinziale
Śpiewać, reż. Olga Korotkaya
XXXIII Pärnu Film Festival in Pärnu, Estonia - Best Music Doc
Tama, reż. Natalia Koniarz
Go Short, Holandia - The Encouragement Award
Moscow International Documentary Film Festival DOKer, Rosja - Special Mention
FEST — New Directors | New Films Festival, Portugalia - Honorable mention
Sound & Image Challenge International Festival, Makau, Chiny - Best Documentary
Tańczę dla Ciebie, reż. Katarzyna Lesisz
XVIII Euganea Film Festival, Włochy - Special Mention
CinEast - Central and Eastern European Film Festival, Luksemburg - Audience Award For The Best Short Documentary Film
Urosłam kiedy spałaś, reż. Marcin Sauter
Shanghai International Film & TV Festival 2019, Chiny - Best Documentary
Wehikuł czasu, reż. Jan Bujnowski
4th Somerville International Film Festival, USA - Best Documentary Film
8th Prokuplje Short Film Festival, Serbia - Best Documentary Film)
16th MIFEC - Mostra Internacional de Filmes de Escolas de Cinema, Portugalia - Honorable Mention
Wiatr. Thriller dokumentalny, reż. Michał Bielawski
DocsMX, Meksyk - Best Documentary in 'Human Latitudes' category
DOK Leipzig, Niemcy - MDR Film Prize
Silver Eye Award, Czechy - Special Mention
Wiosna smoków, reż. Jarosław Wszędybył
Buzau International Film Festival, Rumunia - Trofeul Real BUZZ
Wnętrze lwa, reż. Karol Lindholm
Ânûû-rû Âboro, Nowa Kaledonia - Best International Short Film Award
interfilm - 35th International Short Film Festival, Niemcy - Best Environmental Film
17th European Film Forum SCANORAMA 2019, Litwa - Special Mention
Zamek, reż. Tadeusz Kabicz
11th Festival International du Documentaire Emergent FIDE, Francja - Special Mention
*dane zgromadzone na podstawie informacji otrzymywanych od producentów, filmowców i festiwali przez Polish Docs. Jeśli wiecie Państwo o nagrodach zagranicznych dla polskich dokumentów, które nie znalazły się w tym zestawieniu, prosimy o nadsyłanie takich informacji do redakcji portalu: redakcja@polishdocs.pl