„KWIATY UKRAINY” OTWORZĄ DOK LEIPZIG! ZNAMY JUŻ CAŁY PROGRAM FESTIWALU
Film Adeliny Borets to nie jedyna polska produkcja w tegorocznym programie niemieckiego festiwalu. Publiczność imprezy będzie miała okazję zobaczyć „Rok z życia kraju” Tomasza Wolskiego, „W zawieszeniu” Aliny Maksimenko oraz „Minitourism” Jana Grabowskiego.
DOK Leipzig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każdego roku w Lipsku prezentowane są najnowsze produkcje filmowe z kilkudziesięciu krajów wszystkich kontynentów. W tegorocznym programie znalazło się 225 filmów i prac VR z około 60 krajów, w tym z Polski.
Polsko-ukraińskie „Kwiaty Ukrainy” Adeliny Borets nie tylko otworzą festiwal, ale i zostały zaproszone do międzynarodowego konkursu dokumentalnego.
Na kwiecistej działce w samym centrum blokowiska w Kijowie mieszka 67-letnia Natalia. Hoduje kozy i kury, uprawia ogródek i od lat walczy z inwestorami, którzy chcieliby w miejscu jej domu postawić kolejną nieruchomość. Do codzienności należy widok koparek, które Natalia za każdym razem z tą samą werwą przegania ze swojej posiadłości. Żadne pieniądze nie są w stanie przekonać jej do zmiany decyzji, bo przecież chodzi o jej dom, a nie tylko kawałek ziemi. I kiedy wydaje się, że walka z deweloperami to najgorsze, co ją spotyka, rozpoczyna się atak Rosji na Ukrainę.
W sekcji Panorama: Central and Eastern Europe znalazł się ostatni film Tomasza Wolskiego. „Rok z życia kraju” opowiada o „Ciemnej nocy stanu wojennego” – tak nazywany jest okres, jaki nastał w komunistycznej Polsce po 13 grudnia 1981 roku. Ale czasy państwowego terroru, wymierzonego w ruch „Solidarność”, miały też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, nie tylko dobrze znanych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. W rytm wojskowych werbli pokazuje codzienne funkcjonowanie mieszkańców kraju oraz działalność propagandy i wojska. Przywołuje zróżnicowane głosy ulicy, zderza ze sobą pochody, zamieszki i karnawałowe zabawy. Podważa tym samym zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.
„W zawieszeniu” Aliny Maksimenko będzie można zobaczyć w sekcji Doc Alliance Award. Inwazja Rosji na Ukrainę zastaje Alinę w Irpieniu pod Kijowem. Zbombardowane i odcięte od świata miasto staje się pułapką, z której udaje jej się wydostać z jedną z ostatnich grup ewakuacyjnych. Dociera do chaty w pobliskiej wiosce, w której utknęli jej rodzice. Przez pierwsze tygodnie starają się żyć normalnie. Mama prowadzi zajęcia online, tata opiekuje się swoimi kotami i zwierzętami z okolicy, Alina filmuje bieżące wydarzenia. Jednak front jest coraz bliżej. Trzeba podjąć decyzję - zostać czy uciekać?
W sekcji DOK Neuland znalazła się krótkometrażowa, zrealizowana jako VR produkcja Jana Grabowskiego. „Minitourism” zabiera widzów na wycieczkę dookoła świata, która okazuje się być metaforyczną podróżą osadzoną w parku miniatur.
Pełen program festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.