PDELEGACJA POLISH DOCS PRO NA DOK INDUSTRY 2024 W LIPSKU
Tegoroczna edycja DOK Industry, wydarzeń branżowych towarzyszących jednemu z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie - DOK Leipzig w Niemczech - odbędzie się w dniach 28 – 31 października. Lipsk odwiedzi polska delegacja producentów i reżyserów, którzy zaprezentują się międzynarodowej branży m.in podczas wydarzeń przygotowanych w ramach projektu Polish Docs Pro.
Polscy producenci będą mieli okazję do promocji, spotkań networkingowych i poszukiwania międzynarodowych partnerów w ramach szerokiego otwartego programu DOK Industry.
W delegacji DOK Industry udział wezmą producenci reprezentujący wybrane projekty dokumentalne, które wzięły udział w tegorocznych prezentacjach na pitchingach Docs to Start i Docs to Go podczas KFF Industry 2024:
Marta Szymanowska / KIJORA FILM – projekt „Isabella” Joanny Janikowskiej
Mateusz Wajda / MX35 – projekt „En Garde” Mateusza Wajdy
Maciej Kubicki / Telemark – projekt „The World Is Not (a) Mine” Natalii Koniarz i „Tren” Michała Bielawskiego
Marta Wierzbicka / Smart Films – projekt „Na własnych zasadach” Taduesza Chudego
Michał J. Owerczuk / Imagine Media – projekt „Cambodjana” Michała J. Owerczuka
Producenci wezmą udział w spotkaniach Delegation Mix&Match oraz w Niemiecko-Czesko-Polskich spotkaniach koprodukcyjnych przygotowywanych we współpracy z czeskim Instytutem Filmu Dokumentalnego.
To nie koniec polskich akcentów na DOK Industry. Polsko – niemiecki projekt „Listy” Andreia Kutsily, produkowany przez DocEdu Foundation and DOCDAYS Productions GmbH, został zaproszony do spotkań koprodukcyjnych w ramach DOK Co-Pro Market Projekt „The Town That Drove Away” w reżyserii Natalii Pietsch i Grzegorza Piekarskiego, prod. Katarzyna Kostecka / Larmo zostanie zaprezentowany podczas DOK Preview Training, a projekt „My Father. The Iceman” Łukasza Kowalskiego, prod. Anna Mazerant / 4.30 STUDIO weźmie udział w lipskiej sesji warsztatów Ex Oriente.
Nie tylko na wydarzeniach branżowych, ale także w programie festiwalu nie zabraknie polskich akcentów. Na DOK Leipzig zobaczyć będzie można m.in. polskie filmy dokumentalne („Kwiaty Ukrainy” Adeliny Borets otworzą festiwal i wezmą udział w konkursie międzynarodowym, „Rok z życia kraju” Tomasza Wolskiego zaprezentowany będzie w sekcji Panorama: Central and Eastern Europe, a „W zawieszeniu” Aliny Maksimenko będzie można zobaczyć w sekcji Doc Alliance Award. W sekcji DOK Neuland znalazła się krótkometrażowa, zrealizowana jako VR produkcja Jana Grabowskiego. „Minitourism” Więcej o polskich filmach w Lipsku tutaj.
Delegacja Polish Docs Pro jest organizowana przez Krakowską Fundacje i dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych”.
Polish Docs PRO to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku. Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej. W 2021 roku projekt był nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.