POLSKA DELEGACJA POLISH DOCS PRO NA IDFA INDUSTRY 2024

Tegoroczna edycja IDFA Industry, wydarzeń branżowych towarzyszących największemu festiwalu filmów dokumentalnych na świecie – IDFA w Amsterdamie - odbędzie się w dniach 16 – 20 listopada. Amsterdam odwiedzi polska delegacja filmowców i producentów, którzy zaprezentują się międzynarodowej branży m.in podczas Polish Docs Pro Showcase, IDFA Forum oraz targów Docs for Sale.

W ramach IDFA Industry odbywa się  szereg wydarzeń poświęconych finansowaniu czy koprodukcjom (IDFA Forum), sprzedaży i dystrybucji (Docs for Sale Market), a także wiele prezentacji i wydarzeń networkingowych mających na celu znalezienie międzynarodowych partnerów. W ramach tegorocznego IDFA Forum zaprezentowane zostaną aż dwa polskie projekty: „Sceny rodzinne” Anu Czerwińskiego  (prod. My Way Studio) i polsko - brytyjska koprodukcja „Trolls vs Elves” Aleksandry Rydzkowskiej. Więcej o projektach tutaj. Do udziału w IDFA Academy zaproszony został Daniel Stopa.

W tegorocznym IDFA Industry po raz kolejny udział weźmie polska delegacja Polish Docs Pro, zorganizowana przez Krakowską Fundację Filmową. Jednym z kluczowych  wydarzeń w ramach polskiej obecności na IDFA będzie Polish Docs Pro Showcase – prezentacja czterech projektów w fazie produkcji. Podczas spotkania, które odbędzie się w poniedziałek,18 listopada o godzinie 13.30, można będzie  obejrzeć pitching następujących projektów, po którym odbędą się spotkania indywidualne z decision makersami:

„Dziecko z pyłu”, reż. Weronika Mliczewska, prod. Weronika Mliczewska (Ya Man Studio), Chi-Minh De Leo

„Grudzień”, reż. Grzegorz Paprzycki, prod. Piotr Śmiechowski (Telemark)

„Sceny rodzinne”, reż. Anu Czerwiński, prod. Katarzyna Ślesicka, Anna Stylińska (My Way Studio)

„W drodze”, reż. Natalia Dołgowska, prod. Anna Gawlita, Marta Szymanowska (Kijora Film)

(więcej o projektach i polskiej delegacji tutaj)

Polscy producenci będą mieli okazję do promocji, spotkań networkingowych i poszukiwania międzynarodowych partnerów w ramach szerokiego otwartego programu IDFA Industry.

Delegacja Polish Docs Pro jest organizowana przez Krakowską Fundację Filmową i współfinansowana  z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W targach Docs for Sale zobaczyć będzie można kilka polskich produkcji, m.in. „Drzewa milczą” Agnieszki Zwiefki, a także niektóre tytuły, które zostały wybrane do sekcji konkursowych i pozakonkursowych festiwalu. A tegoroczny program festiwalu jest bogaty w polskie produkcje. W Konkursie Pełnometrażowych Dokumentów światową premierę będą miały „Pociągi” Macieja Drygasa oraz „Gość” Zuzanny Solakiewicz i Zviki Gregory’rego Portnoya, w Konkursie Krótkometrażowym – „Bloodline” Wojciecha Węglarza. Do prestiżowej sekcji Luminous zaproszone zostały „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej i „Lift Lady” Marcina Modzelewskiego. 

(więcej o polskich filmach w programie IDFA tutaj )

Liczną obecność polskich filmów i projektów na IDFA uświetni Guests Meet Guests organizowane przez Polish Docs i Centrum Filmowe Wajdy - wydarzenie otwarte dla wszystkich gości festiwalu, promujące filmowców i  filmy polskie w programie festiwalu. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 17 listopada o 18.00.

 

Polish Docs PRO to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku. Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej. W 2021 roku projekt był nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową, a realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.