"MOJA OZERNA" I "KONIEC ŚWIATA W DOLINIE ŁEZ” NAGRODZONE NA SŁOWACJI
Od 12 do 15 listopada w pięciu miastach: Bratysławie, Banskiej Bystrzycy, Nitrze, Zilinie i Czadce odbywała się 23 edycja najstarszego i najważniejszego festiwalu filmów dokumentalnych na Słowacji ETHNOFILM Festival. Jedna z trzech głównych nagród imprezy - Brązowy Turoń – przypadła w udziale filmowi „Koniec Świata w Dolinie Łez” w reżyserii Jarosława Wszędybyła, a "Moja Ozerna" Kariny Będkowskiej wygrała prestiżową Cadaca City Award.
ETHNOFILM Festival to najstarszy festiwal filmów dokumentalnych na Słowacji. Początek, mającego swoje kolejny odsłony, co 2 lata wydarzenia datuje się na rok 1980. Podczas tegorocznego festiwalu w konkursowe szranki stanęło 29 filmów z całego świata.
Nagrodzony Brązowym Turoniem „Koniec Świata w Dolinie Łez” Jarosława Wszędobyła opowiada o mieszkańcach wioski Tichilesti, położonej w delcie Dunaju we wschodniej Rumunii, gdzie żyją z dala od cywilizacji, w ciszy, pośród psów i kotów, które błąkają się po ulicach. Ich codzienne życie podąża za rytmem natury, który wyznaczają zmieniające się pory roku. Ale ten spokój oznacza śmierć, ponieważ Tichilesti była miejscem, do którego przez dziesiątki lat zsyłano trędowatych z całego kraju. Za czasów komunizmu została wymazane z mapy na mocy rozkazu władz, a jej mieszkańcom surowo zabroniono opuszczania obszaru wioski. Dziś w Tichilesti, znanej też w okolicy jako Dolina Łez, żyje już tylko kilku z nich, ale miejsce to nadal okryte jest złą sławą kolonii trędowatych, której nie chcą odwiedzać nawet rodziny jej samotnych mieszkańców.
Nagrodzona "Moja Ozerna" Kariny Będkowskiej jest osobistą historią reżyserki. Dla osamotnionej Kariny podróż z Londynu do Ozerny, małej wioski na Ukrainie, niespodziewanie staje się początkiem drogi do odzyskania sił życiowych.W Ozernej spotyka po raz pierwszy swoją 84-letnią ciocię Sławę tęskniącą za zmarłym wiele lat temu mężem. Młodsza o kilka dekad Karina nie może znaleźć swojego miejsca w życiu. Mieszkając w Londynie, jej poczucie wyobcowania pogłebia utrzymującą się depresję. Obie kobiety straciły wolę życia, ale wzajemna miłość przywraca sens ich życiu.
Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.