„PIANOFORTE” Z EMMY!
Międzynarodowa Akademia Sztuki i Nauki Telewizyjnej – największa organizacja zrzeszająca czołowe postaci świata rozrywki ze wszystkich sektorów przemysłu telewizyjnego, z ponad sześćdziesięciu krajów przyznała jedną z nagród dokumentowi Jakuba Piątka. Film otrzymał prestiżową statuetkę w kategorii Arts Programming.
Międzynarodowe Nagrody Emmy to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez Międzynarodową Akademię Sztuki i Nauki Telewizyjnej. Nagrody te honorują najlepsze produkcje telewizyjne spoza Stanów Zjednoczonych, doceniając twórczość w takich kategoriach jak dramat, komedia, programy dokumentalne czy telewizja dziecięca. Gala wręczenia nagród odbywa się co roku w Nowym Jorku, gromadząc twórców i przedstawicieli przemysłu telewizyjnego z całego świata. Wyróżnienia mają na celu promowanie różnorodności kulturowej oraz docenienie osiągnięć produkcji międzynarodowych. Międzynarodowe Emmy to odpowiednik tradycyjnych nagród Emmy, jednak skupiają się na globalnym rynku telewizyjnym.
„Pianoforte” jest pierwszym polskim filmem dokumentalnym w historii nominowanym do tej prestiżowej nagrody. Do tej pory tylko dwa polskie filmy zostały wyróżnione przez Akademię. W 2007 roku nagrodę International Emmy® zdobył film „Magiczne drzewo”, a w 2009 roku był do niej nominowany film „Siedem bram Jerozolimy”. Dla firmy Telemark, jednego z wiodących producentów filmowych na polskim rynku, to jednak nie pierwsze spotkanie z International Emmy® Awards. W 2021 roku nagrodę tę zdobył film ”Kubrick by Kubrick” współprodukowany przez Telemark i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
„Pianoforte’ jest to trzymająca w napięciu opowieść o wchodzących w dorosłość uczestnikach i uczestniczkach legendarnego Konkursu Chopinowskiego. Bohaterami filmu są młodzi ludzie, w wieku od 16 do 30 lat, pochodzący ze wszystkich stron świata. Łączy ich jedno - od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie. Ich zmagania to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wchodzą w dorosłość, równocześnie mierząc się z ogromną presją związaną z rywalizacją. Pierwszy raz w historii konkursu ekipie filmowej udało się zajrzeć w takim stopniu za kulisy Filharmonii Narodowej, żeby pokazać panującą tam atmosferę napięcia. Jakub Piątek towarzyszy także bohaterom i bohaterkom w codziennym życiu, prezentując wielowymiarowy obraz utalentowanych ludzi o niezwykłych osobowościach. Zdjęcia do filmu odbywały się m.in. w Chinach, Rosji i Włoszech.
Więcej informacji o nagrodach można znaleźć tutaj.