NAGRODY DLA POLSKICH FILMÓW W NOWYM JORKU

8 maja zakończyła się 7. edycja New York Polish Film Festival (NYPFF). Wśród nagrodzonych najnowszych polskich obrazów znalazły się aż trzy dokumenty.


Po raz siódmy jury New York Polish Film Festival przyznało nagrody imienia Krzysztofa Kieślowskiego, zwane „Beyond Borders” („Poza Granicami”) w kategoriach najlepszego obrazu fabularnego, dokumentalnego lub krótkometrażowego, oraz nagrode publicznosci.


W tym roku mija 70-ta rocznica urodzin i - równocześnie - 15-ta rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji Festwal otworzyły trzy dokumenty w jego reżyserii, z których żaden nie przekracza dwudziestu minut, a każdy to portret ludzki – indywidualny i zbiorowy. Kieślowski przez współpracę z europejskimi artystami umiędzynarodowił, a dzięki licznym, zdobytym nagrodom filmowym - rozsławił kino polskie. Reżyser patronuje NYPFF i przyznawanej na nim nagrodzie bo w swych autorskich produkcjach zwracał się ku najważniejszym problemom pogubionego we współczesnym świecie człowieka, bez moralizowania wciągając odbiorców do namysłu i dyskusji nad życiem, jego fenomenem, naturą, powtarzalnością, niedopowiedzeniem i afirmacją – bliskim widzowi w Polsce, i na świecie, a więc zgodnie z nazwą nagrody – “ponad granicami.”


Na tegorocznej edycji NYPFF, obok fabuł – pełno- i krótko-metrażowych – zostały nagrodzone również filmy dokumentalne. Za najlepszy dokument został uznany obraz Anny Ferens pt. „Co mogą martwi jeńcy”, a specjalne wyróżnienie jury trafiło do rąk Adama Palenty za „Popatrz”. Publiczność natomiast doceniła „Poza zasięgiemJakuba Stożka.


Pod twórczą kuratelą dyrektorki Hanny Kosinskiej Hartowicz, New York Polish Film Festival (NYPFF) zyskuje z roku na rok na popularności. Organizatorzy pragną zapoznać wyrafinowaną publiczność nowojorską zarówno z filmem ambitnym, jak i czysto rozrywkowym. Z założenia NYPFF oferuje wybór najnowszych polskich produkcji: fabuł, krótkich metraży i dokumentów, wpisując się w eklektyczny i zawsze aktualny kulturowy krajobraz nowojorski. Wiele filmów miało na NYPFF swoją amerykańską premierę. Po tej stronie Atlantyku nieczęsto zdarza się możliwość obejrzenia tak zróżnicowanej i aktualnej oferty filmów polskich, które pokazywane są chętnie i szeroko w Europie, gdzie renomę polskiej kinematografii potwierdzają nadal nie romantyczne komedie, science fiction czy thrillery, ale raczej obrazy realistyczne, z zacięciem społecznym, w tonie poważnym lub komediowym, lecz zawsze refleksyjnie i bez sztucznego upiększania opisujące świat. Polskie kino, natchnione Wajdą, Polańskim i Kieślowskim patrzy w przeszłość, osobistą i narodową, z charakterystyczną od lat odwagą, i melancholią.


Więcej o Festiwalu na: www.nypff.com.