„NOCNE MARATONY”. PRZEWODNIK PO DOKUMENTACH W TV

Najbliższy tydzień w telewizji obfituje w dokumenty, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Zwłaszcza takie kanały, jak Kino Polska oraz Planete, zaoferują sporą dawkę najświeższego polskiego kina dokumentalnego.


W nocy ze środy na czwartek na kanale Kino Polska cotygodniowy cykl „Nocny Maraton Filmowy z KinoFFteką” rozpocznie 19 krótkich form dokumentalnych, które powstały w ramach projektu „Videonotacje”, organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Videonotatki – nawiązując do formy kronik filmowych – ukazują wielowymiarowy obraz Warszawy. Późna pora ich emisji nie powinna odstraszać, zwłaszcza, że po „Videonotacjach” zostaną zaprezentowani bywalcy festiwali filmowych w Polsce i za granicą oraz wielokrotni laureaci, tj.:  jednominutowy dokument „Rolki tożsamościJakuba Pączka, „Szkalana PułapkaPawła Ferdka czy „RadioakcjaTomasza Jurkiewicza.


Po cyklu z KinoFFteką, Kino Polska wyemituje krótkie formy dokumentalne, które powstały w ramach projektu „Przedszkole Filmowe” – również z inicjatywy Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Zobaczymy opowieść o pew­nym war­szaw­skim bazarku („Bazarek”, reż. Zofia Wydra), o profesorze matematyki i jego spo­sobie postrzegania świata oraz nauki („Profesor”, reż. Krzysztof Riedl), o najstarszym uczestniku stołecz­nych maratonów („Ułan”, reż. Jakub Radej) czy historię pew­nej rodziny, która żyje na dziesięciu metrach kwadratowych z dziećmi, kotami, psem, królikiem i kaczką („Dziesięć metrów kwadratowych”, reż. Maria Cieślak) – a wszystko oczami młodych reżyserów, licealistów i gimnazjalistów.


Planete ponownie przypomni widzom nominowanego do Oscara „Królika po berlińskuBartka Konopki, czyli niezwykłą historię muru ber­lińskiego widzi­aną z per­spek­tywy mieszka­ją­cych tam królików (piątek, 20 maja, godz. 20:45). Tego samego dnia zostanie wyemitowany filmowy esej o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy – „Komeda – muzyczne ścieżki życia” w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy (godz. 21:40).


W sobotę natomiast na kanale Planete (godz. 16:45) będzie można również zobaczyć „PomałuTomasza Wolskiego – krótki dokument ukazujący spo­kojne, skromne życie pana Michała, Jana oraz dziewięcioletniego Mateusza, którzy mieszkają pod jednym dachem, na małym gospodarstwie, gdzieś w Beskidzie Niskim, gdzie zgiełk i chaos współczesnego świata – wydawać by się mogło – nie powinien wcale docierać (więcej o filmie Tomasza Wolskiego przeczytaj tutaj).


Niedziela będzie w Planete kolejną okazją do ucieczki od wielkomiejskiego życia za sprawą dokumentu „Na północ od KalabriiMarcina Sautera. Film jest próbą stworzenia miej­sca –miasta, gdzie dobrze się żyje, gdzie ludzie się znają, tolerują swoje wady, spo­tykają się, żeby poroz­mawiać i razem spędzić czas (22 maja, godz. 20:45).


Tego samego dnia (o godz. 22:00) Planete wyemituje „Warszawę do wzięciaKaroliny Bielawskiej oraz Julii Ruszkiewicz, laureatek „Złotego Lajkonika” na ubiegłorocznym, jubileuszowym 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym. „Warszawa do wzięcia” to opowieść o Ani, Gosi i Ilonie, miesz­kających w oddalonych od siebie popegeerow­skich wsiach. Ania chce być fryzjerką, Gosia marzy, aby wyjechać z domu, gdzie życie wydaje jej się bez per­spek­tyw, a Ilona pragnie lep­szej przy­szło­ści dla siebie i swojego synka. Wszyst­kie trzy podej­mują decyzję, żeby wyjechać do War­szawy i odmienić tam swój dotych­czasowy los.


Również w niedzielę, pięć minut po północy, stacja HBO2 zaprezentuje najnowszy film Anny Błaszczyk, „Darling I lowe ju”, będący szczerym i prawdziwym spojrzeniem na pol­skich turystów odpoczywających w egip­skiej Hur­ghadzie. Dokument pokazuje, że ukochane przez wczasowiczów miej­sca, nawet, jeśli unikają głęb­szego zaan­gażowania w wydarzenia rangi ogól­no­krajowej rewolucji, i tak potrafią być dla dokumen­talisty interesujące. Ich bywalcy mogą dostar­czyć materiału do roz­ważań nad ludzką sek­sual­no­ścią, międzykul­turową prze­pa­ścią, a nawet rolami, jakie narzuca społeczeństwo (więcej o filmie Anny Błaszczyk przeczytaj tutaj).


Szczegółowe informacje w zakładce obejrzyj w telewizji.  



(Na zdjęciu obok: fotos z filmu "Na północ od Kalabrii" Marcina Sautera)