„NOCNE MARATONY”. PRZEWODNIK PO DOKUMENTACH W TV
Najbliższy tydzień w telewizji obfituje w dokumenty, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Zwłaszcza takie kanały, jak Kino Polska oraz Planete, zaoferują sporą dawkę najświeższego polskiego kina dokumentalnego.
W nocy ze środy na czwartek na kanale Kino Polska cotygodniowy cykl „Nocny Maraton Filmowy z KinoFFteką” rozpocznie 19 krótkich form dokumentalnych, które powstały w ramach projektu „Videonotacje”, organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Videonotatki – nawiązując do formy kronik filmowych – ukazują wielowymiarowy obraz Warszawy. Późna pora ich emisji nie powinna odstraszać, zwłaszcza, że po „Videonotacjach” zostaną zaprezentowani bywalcy festiwali filmowych w Polsce i za granicą oraz wielokrotni laureaci, tj.: jednominutowy dokument „Rolki tożsamości” Jakuba Pączka, „Szkalana Pułapka” Pawła Ferdka czy „Radioakcja” Tomasza Jurkiewicza.
Po cyklu z KinoFFteką, Kino Polska wyemituje krótkie formy dokumentalne, które powstały w ramach projektu „Przedszkole Filmowe” – również z inicjatywy Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Zobaczymy opowieść o pewnym warszawskim bazarku („Bazarek”, reż. Zofia Wydra), o profesorze matematyki i jego sposobie postrzegania świata oraz nauki („Profesor”, reż. Krzysztof Riedl), o najstarszym uczestniku stołecznych maratonów („Ułan”, reż. Jakub Radej) czy historię pewnej rodziny, która żyje na dziesięciu metrach kwadratowych z dziećmi, kotami, psem, królikiem i kaczką („Dziesięć metrów kwadratowych”, reż. Maria Cieślak) – a wszystko oczami młodych reżyserów, licealistów i gimnazjalistów.
Planete ponownie przypomni widzom nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” Bartka Konopki, czyli niezwykłą historię muru berlińskiego widzianą z perspektywy mieszkających tam królików (piątek, 20 maja, godz. 20:45). Tego samego dnia zostanie wyemitowany filmowy esej o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy – „Komeda – muzyczne ścieżki życia” w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy (godz. 21:40).
W sobotę natomiast na kanale Planete (godz. 16:45) będzie można również zobaczyć „Pomału” Tomasza Wolskiego – krótki dokument ukazujący spokojne, skromne życie pana Michała, Jana oraz dziewięcioletniego Mateusza, którzy mieszkają pod jednym dachem, na małym gospodarstwie, gdzieś w Beskidzie Niskim, gdzie zgiełk i chaos współczesnego świata – wydawać by się mogło – nie powinien wcale docierać (więcej o filmie Tomasza Wolskiego przeczytaj tutaj).
Niedziela będzie w Planete kolejną okazją do ucieczki od wielkomiejskiego życia za sprawą dokumentu „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera. Film jest próbą stworzenia miejsca –miasta, gdzie dobrze się żyje, gdzie ludzie się znają, tolerują swoje wady, spotykają się, żeby porozmawiać i razem spędzić czas (22 maja, godz. 20:45).
Tego samego dnia (o godz. 22:00) Planete wyemituje „Warszawę do wzięcia” Karoliny Bielawskiej oraz Julii Ruszkiewicz, laureatek „Złotego Lajkonika” na ubiegłorocznym, jubileuszowym 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym. „Warszawa do wzięcia” to opowieść o Ani, Gosi i Ilonie, mieszkających w oddalonych od siebie popegeerowskich wsiach. Ania chce być fryzjerką, Gosia marzy, aby wyjechać z domu, gdzie życie wydaje jej się bez perspektyw, a Ilona pragnie lepszej przyszłości dla siebie i swojego synka. Wszystkie trzy podejmują decyzję, żeby wyjechać do Warszawy i odmienić tam swój dotychczasowy los.
Również w niedzielę, pięć minut po północy, stacja HBO2 zaprezentuje najnowszy film Anny Błaszczyk, „Darling I lowe ju”, będący szczerym i prawdziwym spojrzeniem na polskich turystów odpoczywających w egipskiej Hurghadzie. Dokument pokazuje, że ukochane przez wczasowiczów miejsca, nawet, jeśli unikają głębszego zaangażowania w wydarzenia rangi ogólnokrajowej rewolucji, i tak potrafią być dla dokumentalisty interesujące. Ich bywalcy mogą dostarczyć materiału do rozważań nad ludzką seksualnością, międzykulturową przepaścią, a nawet rolami, jakie narzuca społeczeństwo (więcej o filmie Anny Błaszczyk przeczytaj tutaj).
Szczegółowe informacje w zakładce obejrzyj w telewizji.
(Na zdjęciu obok: fotos z filmu "Na północ od Kalabrii" Marcina Sautera)