KOSZAŁKA WYRÓŻNIONY W KARLOVYCH VARACH

Dokument „Do bólu“ Marcina Koszałki otrzymał specjalne wyróżnienie jury w kategorii filmów do trzydziestu minut na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.


Reżyser, podczas ceremonii wręczenia nagród na scenie Wielkiej Sali hotelu Thermal, powiedział: Zadedykowałem ten film swoim rodzicom. Chciałbym powiedzieć coś banalnego: film dokumentalny może zmienić świat.

Film  stanowi czwartą część dokumentalnego cyklu TVP2 „Dekalog po Dekalogu”, upamiętniającego dwudziestolecie powstania „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego. Opowiada historię 53-letniego lekarza psychiatrii, który mieszka ze swoją nadopiekuńczą matką. Kiedy w jego życiu pojawia się inna kobieta, wybucha konflikt. Po wielu latach erotycznej abstynencji Ewa obudziła w nim na nowo mężczyznę, ale matka mężczyzny robi wszystko, by zrezygnował z uczucia.

TRAILER:

http://download.kviff.com/2009/movies/high/2722.wmv

 

Wyróżnienie na karolowowarskim festiwalu to nie pierwsza nagroda dla dokumentu „Do bólu“. Film wcześniej zdobył m.in. Srebrnego Smoka na 48.Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Złotego Gołębia - Nagrodę Główną na 51.Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Był również pokazywany na prestiżowym festiwalu Silverdocs w Waszyngtonie oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

„Do bólu“ było jedynym reprezentantem Polski w Karlovych Varach w kategorii dokumentalnej, jednakże na tegorocznym festiwalu można było zobaczyć aż 8 fabularnych rodzimych produkcji lub koprodukcji, w tym „Świnki“ Robeta Glińskiego w konkursie głównym (nagroda specjalna jury dla Filipa Garbacza za kreację aktorską) . Marcin Koszałka na sobotniej gali odebrał także – jako autor zdjęć – wyróżnienie dla filmu „Rysa“ w reżyserii Michała Rosy, pokazywanego w kategorii konkursowej East of the West.

Marcin Koszałka jest reżyserem filmów dokumentalnych oraz operatorem filmów fabularnych, a także cenionym przez studentów pedagogiem na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako operator zadebiutował w 2004 roku zdjęciami do "Pręg" Magdaleny Piekorz, za które otrzymał nagrodę na gdyńskim festiwalu, a jako reżyser - pięć lat wcześniej - dokumentem "Takiego pięknego syna urodziłam", który przyniósł mu w Berlinie Prix Europa.

http://www.kviff.com/en/news/2009-07-11/1479-awards-2009/