"Atijat, pierwsza żona" wyróżniona w Estonii
"Atijat, pierwsza żona", film Anny Błaszczyk, wyprodukowany przez OTO Film Studio i TVP1, zdobył Specjalne Wyróżnienie Jury na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Parnu w Estonii. Jury doceniło dokument jako "szczególny film o prawach człowieka".
"Atijat, pierwsza żona" jest portretem sudańskiej rodziny i tamtejszych stosunków społecznych. Po kilkunastu latach wspólnego życia bohaterka filmu dowiaduje się, że jej mąż szuka drugiej żony. Pogodzona z jego zamierzeniami i realiami, w jakich toczy się życie, opowiada Ani, reżyserce dokumentu, swoją bolesną opowieść. W tle dramatu Atijat toczą się rozmowy sudańskich kobiet i mężczyzn, w których Ania żywo uczestniczy, poznając prawdę o sudańskim kanonie piękna, trudnym dla kobiet i zabawnym dla mężczyzn zjawisku poligamii, a także bulwersującej tradycji obrzezania młodych dziewcząt.
Więcej: http://www.chaplin.ee/filmfestival/awards-public.htm
Pod koniec 2008 roku dziennik “Rzeczpospolita” zamieścił wywiad z autorką filmu, w którym opowiada o okolicznościach powstania filmu.
“- Jak poznała pani Atijat?
- W czasie badań archeologicznych, w których uczestniczę od 10 lat. Wynajęliśmy dom w małej wiosce na skraju pustyni, by żyć jak miejscowi — w glinianej chacie krytej palmowymi liśćmi z widokiem na bezmiar pustyni Bajuda.
Chętnie odwiedzałam ludzi z wioski. Atijat mieszkała tuż obok. Początkowo wymieniałyśmy tylko spojrzenia i proste gesty. Piłyśmy herbatę, przygotowywałyśmy posiłki, chodziłyśmy nad Nil i w odwiedziny do innych kobiet. Jednak mimo dużej gościnności wyczuwałam dystans. Wszystko się zmieniło, gdy Atijat zaczęła uczyć mnie arabskiego. Minęły lata zanim zaczęłam trochę rozumieć ich dialekt i wtedy otworzył się przede mną inny świat.”
Cała rozmowa: http://www.rp.pl/artykul/221145.html