DOKUMENTY W IŃSKU

W programie tegorocznego Ińskigo Lata Filmowego znalazło się kilka polskich dokumentów. 

  “POSTE RESTANTE"

Film opowiada historię jednego z listów, które trafiają do Urzędu Przesyłek Niedoręczonych w Koluszkach. Listów jest bardzo dużo, niektóre są adresowane nawet do Pana Boga.

 "KRÓLIK PO BERLIŃSKU"

Metafora życia i przemian w Niemczech Wschodnich, ale i w większości państw tzw. demokracji ludowej. Celna i miejscami humorystyczna analiza szeregu czynników, które doprowadziły do budowania się postawy typowej dla homo sovieticus. Świetne wykorzystanie filmowych i fotograficznych materiałów filmowych.

 "USŁYSZ NAS WSZYSTKICH"

Archeologiczne odkrycie wczesnochrześcijańskiego grobu, dokonane podczas polskiej ekspedycji w Sudanie, staje się kanwą misterium filmowego o głębokiej, nienarzucającej się symbolice.

 "DOM MOJEGO OJCA"

Pierwsze miesiące po wojnie. Ostatni pozostali przy życiu świadkowie tamtych czasów - Polacy i Niemcy przełamują wieloletnie milczenie i opowiadaja własne historie związane z przejmowaniem domów i gospodarstw na tzw. "Ziemiach Odzyskanych", o pierwszych kontaktach, kiedy w progu drzwi domów na Pomorzu pojawili się Polacy. Wyróżniajacą film metodą jest bezpośrednia konfrontacja punktów widzenia dotychchczasowych wrogów.

A także film Hansa-Christiana Schmida ze zdjęciami Bogusława Godfrejowa:   

 "WSPANIAŁY ŚWIAT PRALNI"

Co robią najlepsze berlińśkie hotele z brudnym praniem? Zapewne ich podziemia zapełniają pralnie, w których sztab najętych pracowniczek dba o komfort hotelowych gości. Nieprawda. Wysyłaja brudne rzeczy do Polski, gdzie łatwo o tanią siłę roboczą. Dokument Schmida skupia się na trzech Polkach, które zarabiają na życie ciężką pracą dla wielkich hoteli, choć prawdopodobnie nigdy nie przekroczą granicy, by zobaczyć efekty swojej pracy. 

Strona festiwalu: www.ilf.stopklatka.pl